Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Ofe

Pieniądze i ZUS
13.02.2024 13:19 Wypłaty pieniędzy z OFE. ZUS zapewnia, że nie przepadają

Jak informuje ZUS, sytuacja ze środkami zgromadzonymi na kontach OFE przez osoby zmarłe jest prosta - można je odziedziczyć. Przeciętna suma zgromadzonych środków na takim koncie wynosi 29 tys. zł. Kto może się ubiegać o otrzymanie pieniędzy i jak je wypłacić?

polskie pieniądze
16.01.2024 18:08 Fantastyczne wieści dla emerytów. Najlepszy rok w historii

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Otwarte Fundusze Emerytalne pobiły w zeszłym roku rekord zysku. To bardzo dobre wieści dla przyszłych emerytów. Średni przychód wyniósł imponujące 36,5%.

List z ZUS, pieniądze, kalkulator
08.01.2024 10:22 ZUS wypłaci pieniądze po zmarłym. Można dostać nawet 29 tysięcy złotych

Jak się okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych po śmierci bliskiej osoby może zwrócić nam środki, które przez lata gromadziły się w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Podpowiadamy, w jaki sposób można otrzymać te pieniądze. 

pieniadze-portfel-gotowka-OFE
09.12.2023 13:32 Czy pieniądze z OFE można wypłacić przed emeryturą? Odpowiedź może zaskoczyć

Ekonomiści, doradcy finansowi, a wreszcie i rządzący namawiają Polaków, by ci gromadzili dodatkowe oszczędności na jesień życia. Prognozy wskazują, że przyszłe emerytury będą raczej niewielkie, dlatego nie dziwi fakt, że w OFE, czyli w Otwartych Funduszach Emerytalnych pieniądze odkłada prawie 15 milionów osób. Czy te środki można wypłacić jeszcze przed emeryturą? “Dziennik Gazeta Prawna” udziela na to pytanie zaskakującej odpowiedzi.

Pieniądze z portfela
16.11.2023 14:23 Wypłata pieniędzy z OFE przed emeryturą. Wyjaśniamy, co można zrobić

Pieniądze zgromadzone w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych najczęściej są wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czy jest to jednak możliwe wcześniej? Możliwe opcje wypłat mogą wielu zaskoczyć.

Środki z subkonta ZUS
06.11.2023 11:34 Środki na subkoncie ZUS nie przepadają. Trzeba złożyć wniosek

Po śmierci krewnego, członkowie jego rodziny mogą sądzić, że pieniądze zgromadzone na jego subkoncie ZUS są niemożliwe do odzyskania. Mało powszechną wiedzą jest jednak fakt, że środki te można odzyskać. Co więcej, można to zrobić w dowolnym momencie.

zus-pieniadze-koperta-gotowka
05.11.2023 09:13 Pieniądze zgromadzone w ZUS-ie można odziedziczyć. Wypłata nie nastąpi jednak z automatu

Wciąż wielu Polaków nie wie, że część pieniędzy zgromadzonych w ZUS-ie podlega dziedziczeniu. Ich podział następuje w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólnoty majątkowej bądź śmierci osoby ubezpieczonej. Za życia powinna ona wskazać, kto ma otrzymać środki, ale ZUS ostrzega, że ich wypłata nie następuje z automatu.

Pieniądze z ZUS
10.06.2023 18:15 Dziedziczenie pieniędzy jest możliwe. ZUS jednak będzie milczał

Jeżeli na koncie OFE zmarły członek rodziny posiadał jakieś środki, mogą one zostać odziedziczone przez spadkobierców. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przypomni im o takiej możliwości.

zus-pieniądze
01.06.2023 09:32 Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć

Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS lub rachunku OFE podlegają dziedziczeniu w sytuacji rozwodu, unieważnienia małżeństwa lub śmierci osoby, w przypadku której Zakład prowadzi takie subkonto. Aby pieniądze po zmarłym trafiły do osób uprawnionych, spełnione muszą zostać różne kryteria. Boleśnie przekonała się o tym nasza czytelniczka, pani Hanna, która miała nadzieję, że po zmarłym mężu odziedziczy środki zgromadzone przez niego w OFE. Tak się jednak nie stało… bo tych pieniędzy już nie było.

List od ZUS w segregatorze
17.03.2023 19:20 Środki z konta zmarłego krewnego nie przepadną. Postępowanie ZUS zaskakuje

Jeżeli zmarły był ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i posiadał subkonto, to jego pieniądze zgromadzone na tym subkoncie mogą zostać podzielone i wypłacone. Co zaskakujące, ZUS nawet poinformuje wyznaczone osoby o tym fakcie.

zus-list
13.03.2023 09:09 Dziedziczenie pieniędzy zgromadzonych w ZUS-ie. Wyjaśniamy, kiedy następuje ich wypłata i jakie formalności musisz spełnić

Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS lub rachunku OFE podlegają dziedziczeniu. Ich podział następuje w sytuacji rozwodu, unieważnienia małżeństwa lub śmierci osoby, w przypadku której Zakład prowadzi takie subkonto. Aby pieniądze po zmarłym trafiły do osób uprawnionych, posiadacz subkonta musi złożyć za życia stosowne oświadczenie. Formalności powinna dopilnować również osoba, która dziedziczy owe środki.

Pieniądze i koperta z ZUS
09.03.2023 11:17 Niektóre środki zgromadzone w ZUS podlegają dziedziczeniu. Lepiej dopilnuj formalności, inaczej pieniądze trafią w niepożądane ręce

Bez złożenia odpowiedniej deklaracji, niektóre środki zgromadzone w ZUS, będą podlegały dziedziczeniu. Składając wniosek do Zakładu, możemy wskazać osoby uprawnione do otrzymania naszych pieniędzy, informuje money.pl. 

pieniądze
08.02.2023 09:47 OFE. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze po zmarłym, musisz sam się o nie upomnieć

Pieniądze, które zmarły odkładał za życia w OFE, czyli otwartym funduszu emerytalnym, są dziedziczone przez jego bliskich. ZUS jednak sam z siebie nie zgłasza możliwości odzyskania środków — trzeba samemu się o nie upomnieć i złożyć stosowne dokumenty. Dr Antoni Kolek, Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego podkreśla, że jest to sprzeczne z zasadą zaufania obywateli do państwa i do stanowionego przez nie prawa.Polskie prawo umożliwia dziedziczenie środków zgromadzonych na subkontach ZUS. Przykładem tego jest OFE, czyli otwarty fundusz emerytalny. Zgromadzone tam pieniądze mogą trafić do żyjącego małżonka zmarłego (również byłego), osób wskazanych przez zmarłego członka funduszu, a jeśli ich nie ma — spadkobierców. Jeszcze w grudniu Onet informował, że niewielu Polaków próbuje odzyskać środki z OFE. Mają tego dowodzić dane ZUS dotyczące wypłat środków z subkonta (II filar ZUS) za okres między styczniem a sierpniem ubiegłego roku. Otóż liczba wypłat w tym czasie wyniosła 31,6 tys., a kwota jednorazowych wpłat — ok. 516 mln zł. Przyczyn tego stanu rzeczy można doszukiwać się m.in. w tym, że obywatele nie mają świadomości, że mogą odziedziczyć pieniądze.

pieniądze
26.01.2023 16:34 Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Jeżeli po śmierci małżonka zastanawiamy się, czy można odzyskać pieniądze zgromadzone na jego koncie OFE, nie musimy się denerwować. Nie trzeba nic odzyskiwać, ponieważ nikt tych pieniędzy nie zabiera - my możemy je natomiast wypłacić.Bardzo często na kontach OFE należących do zmarłych osób znajdują się spore sumy pieniędzy. Mało kto wie, że można je wypłacić - a sam fundusz niechętnie wspomina o takiej możliwości.

ZUS-owi zabraknie więcej pieniędzy
04.12.2022 20:31 Można otrzymać pieniądze po zmarłym. Wystarczy wniosek do ZUS

Jeżeli na koncie OFE osoby zmarłej znajdowały się środki, to ZUS o tym nie przypomni i w dalszym ciągu tam będą. Spadkobiercy muszą złożyć wniosek, aby je odziedziczyć.Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje informacją o śmierci danego ubezpieczonego od samego początku. Nie poinformuje jednak spadkobierców o tym, że na koncie OFE zmarłego nadal znajdują się środki.

EN 01475327 0064
22.03.2022 09:21 Co z likwidacją OFE? Zapytaliśmy ministerstwo

1 czerwca br. miała wejść w życie ustawa likwidująca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Miała, ale nie weszła, co miało związek nie tylko ze spięciami w koalicji w tej sprawie, ale przede wszystkim z Polskim Ładem. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ujawnia naszej redakcji, kiedy do tematu OFE wróci.Z tego artykułu dowiesz się:1 czerwca br. OFE miały przejść do historiiDlaczego do tego nie doszłoJakie rząd ma plany w tej sprawie

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:21 Paweł Borys, prezes PFR: Reformę systemu emerytalnego trzeba zakończyć

Odkładanie na poczet emerytury miało w tym roku przejść prawdziwą rewolucję za sprawą likwidacji OFE. Na niektórych oszczędzających miała zostać nałożona opłata przekształceniowa, która całkowicie straciła sens, gdy rząd Zjednoczonej Prawicy zaprezentował założenia Polskiego Ładu. Jednak w ocenie Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), system emerytalny musi zostać w końcu uporządkowany.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym miała polegać reforma OFEDlaczego opłata przekształceniowa może okazać się zbędnaDlaczego, zdaniem szefa PFR, system emerytalny wymaga korekty

Reforma emerytalna stoi w miejscu. OFE zostanie?
22.03.2022 09:21 Likwidacja OFE. Reforma kluczowa dla 15 mln Polaków stoi w miejscu

1 czerwca miała wejść w życie ustawa likwidująca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Miała, ale nie weszła m.in. ze względu na spory w tej sprawie w koalicji. Wygląda na to, że regulacje dotyczące środków na emerytury ponad 15 mln Polaków utknęły w miejscu.Z tego artykułu dowiesz się:1 czerwca ustawa ws. OFE miała wejść w życieCo zatrzymało prace nad ustawąCo dalej z reformą emerytalną

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
22.03.2022 09:21 OFE ma odejść w zapomnienie, a sprawa utknęła w miejscu. Rząd się pogubił?

OFE miał zostać zlikwidowany w tym roku. Jednak w kwietniu prace nad reformą stanęły w martwym punkcie i nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione. Polski Ład zburzył bowiem koncepcję ściągnięcia od Polaków 15-proc. opłaty przekształceniowej.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki był pierwotny plan likwidacji OFEDlaczego Polski Ład pokrzyżował tę strategięJakich zmian można się spodziewać

Biznes Info
22.03.2022 09:19 Likwidacja OFE to ogromny koszt dla Polaków. Z konta ściągną nam średnio po 10 tys. zł

Reforma OFE zaczyna stawać się piętą Achillesową rządu Zjednoczonej Prawicy, który od roku nie może lub nie chce przeforsować odpowiedniej ustawy w tym zakresie. W całej likwidacyjnej układance OFE pojawia się także problem opłaty przekształceniowej. Rząd chce zabrać Polakom 15 proc. z konta.Z tego artykułu dowiesz się:Jaka jest historia likwidacji OFEDlaczego rząd chce zmniejszyć opłatę przekształceniową

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
22.03.2022 09:19 Co z opłatą przekształceniową? Początkowe 15 proc. może ulec zmianie przez Polski Ład

Opłata przekształceniowa może spaść z 15 proc. do 8 proc. - wynika z najnowszych prognoz. Założenia Polskiego Ładu pokrzyżowały plany rządu w kwestii likwidacji OFE.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest OFEJaka jest historia likwidacji OFEDlaczego Polski Ład pokrzyżował założenia reformy

Likwidacja OFE
22.03.2022 09:19 Likwidacja OFE będzie nas bardzo dużo kosztować. Z konta ściągną po 10 tys. zł

Likwidacja OFE staje się solą w oku rządu Zjednoczonej Prawicy. Wszystko za sprawą Nowego Ładu, przez który rząd wpadł spiralę związaną z OFE. Jak informuje "Rzeczpospolita", bolączka dotyczy głównie opłaty przekształceniowej.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja z IKEDlaczego rząd ma problem z reformąJak Nowy Ład wpływa na reformę OFE

Likwidacja OFE niektórych z nas będzie sporo kosztować
22.03.2022 09:19 Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Z konta potrącą średnio po 10 tys. zł

Likwidacja OFE, która teoretycznie ma nastąpić za dwa tygodnie będzie niektórych z nas sporo kosztować. Wszystko przez tzw. opłatę przekształceniową, która ma zostać zastosowana przy przeniesieniu oszczędności ubezpieczonych na Indywidualne Konta Emerytalne. Z najnowszych doniesień wynika, że rząd ma rozważać obniżenie wysokości opłaty. Z tego artykułu dowiesz się:Przy przeniesieniu środków z OFE na IKE pobrana zostanie opłata przekształceniowaIle stracą na tym ubezpieczeniDo jakiej wysokości rząd rozważa obniżenie opłaty

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Kobieta przeglada korespondencje z ZUS-u i liczy pieniadze
22.03.2022 09:19 RMF: Zmiany w zasadach OFE. Rząd zmniejszy koszty przejścia

OFE przejdzie zmiany, które obejmą opłatę przekształceniową. Zostanie zmniejszona o kilka procent. RMF FM informuje, że to efekt Polskiego Nowego Ładu.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany czekają OFEJakie były pierwotne założenia zmianCzemu zmiany w OFE wyniknęły z Polskiego Ładu

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Gwiazdowski tłumaczy dlaczego system emerytalny w obecnym kształcie musi runąć

Dyskusję z Robertem Gwiazdowskim prowadził na konferencji Michał Masłowski ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wywiad opublikował portal Bankier.pl.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 System emerytalny od 2020 roku będzie całkowicie inny. Znamy najważniejsze zmiany

Sprawa toczy się przede wszystkim wokół Pracowniczych Planów Kapitałowych i Otwartych Funduszy Emerytalnych. PPK zwane często okrętem flagowym Mateusza Morawieckiego, który wpadł na pomysł częściowego odciążenia ZUSu jeszcze z teką ministra finansów, polega na kumulacji kapitału przeznaczonego na późniejsze emerytury w obrębie zakładów pracy. Część pieniędzy będzie przekazywał pracodawca, a część pracownik. Więcej na temat funkcjonowania PPK w praktyce i jak wyglądają one od strony pracownika możesz przeczytać w naszym osobnym artykule. PPK, w którym uczestniczą teraz tylko największe zakłady, zatrudniające po klikaset osób będzie stopniowo rozwijane na coraz mniejsze jednostki gospodarcze. Ważnym jest fakt, że PPK mimo iż obowiązkowe nie jest i nie będzie, to rząd dołożył wszelkich starań, aby to właśnie w ten sposób Polacy odkładali na swoją emeryturę. Do PPK będziemy bowiem zapisani "z urzędu", a członkostwo będziemy mogli jedynie zawiesić i to tylko na 4 lata. Po tym czasie ponownie będziemy musieli składać odpowiednie dokumenty. Jak mówił dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, który wypowiedział się dla Dziennika Gazety Prawnej, wiele zakładów pracy patrze na PPK wciąż podejrzliwie i niechętnie. O tym, co w związku z PPK będzie leżało w obowiązkach pracodawców więcej przeczytasz pod tym linkiem.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:07 Rząd przyjął ustawę o likwidacji OFE. Jest haczyk, przez który możesz stracić sporo pieniędzy

Likwidacja OFE jest już przesądzona. Pieniądze zgromadzone na otwartych funduszach mają teraz zostać rozdysponowane pomiędzy ZUS i IKE. Wszystko to w ramach budowy nowego systemu emerytalnego, który będzie miał aż 5 filarów.

  • 1
  • 2