Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wypłaty pieniędzy z OFE. ZUS zapewnia, że nie przepadają
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.02.2024 13:19

Wypłaty pieniędzy z OFE. ZUS zapewnia, że nie przepadają

Pieniądze i ZUS
BiznesINFO

Jak informuje ZUS, sytuacja ze środkami zgromadzonymi na kontach OFE przez osoby zmarłe jest prosta - można je odziedziczyć. Przeciętna suma zgromadzonych środków na takim koncie wynosi 29 tys. zł. Kto może się ubiegać o otrzymanie pieniędzy i jak je wypłacić?

Dziedziczenie środków z OFE

Wbrew panującemu poglądowi, pieniądze zbierane na subkoncie w ZUS przez osobę będącą członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, nie przepadają po jego śmierci. Można je bowiem odziedziczyć - co więcej, nie ma limitu czasowego na podjęcie tego typu działań. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym konkretnym wypadku informuje dziedziców o zgromadzonych środkach.

Jak podaje serwis finanse.wp.pl, sposób przekazania środków po osobie zmarłej jest nieco skomplikowany. Wiele zależy bowiem od szczegółów decyzji, które podjął ubezpieczony przed swoją śmiercią.

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

Konieczne uprawnienia

Ze słów dolnośląskiej rzeczniczki ZUS Iwony Kowalskiej-Matis dla Dziennika Gazety Prawnej wynika, że środki z subkonta mogą otrzymać osoby bezpośrednio wskazane przez zmarłego jako dziedzice, albo mogą stać się częścią spadku.

Samo posiadanie uprawnień jednak nie wystarczy. Osoba chcąca otrzymać pieniądze i zarazem posiadająca prawo do dziedziczenia, musi złożyć stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Procedura wygląda tak samo zarówno dla wskazanych, jak i ustawowych spadkobierców.

Rośnie świadomość, rosną wypłaty

Jednocześnie z danych przekazywanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że rośnie świadomość Polaków co do środków zgromadzonych na subkontach osób zmarłych. W 2023 roku zanotowano bowiem o 56 mln zł więcej wypłaconych środków, niż w roku 2022. 

Subkonto w ZUS posiada każdy rocznik począwszy od 1969 bez względu na status członkostwa w OFE, a także ci członkowie OFE którzy urodzili się w latach 1949-1968. Łączna liczba rozpatrzonych wniosków o wypłaty z tychże subkont wyniosła w 2023 roku 97 tys.

źródło: finanse.wp.pl

ZOBACZ TAKŻE: Ważne zmiany w programie. Będzie łatwiej o pieniądze