Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Środki z konta zmarłego krewnego nie przepadną. Postępowanie ZUS zaskakuje
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.03.2023 19:20

Środki z konta zmarłego krewnego nie przepadną. Postępowanie ZUS zaskakuje

List od ZUS w segregatorze
BiznesInfo

Jeżeli zmarły był ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i posiadał subkonto, to jego pieniądze zgromadzone na tym subkoncie mogą zostać podzielone i wypłacone. Co zaskakujące, ZUS nawet poinformuje wyznaczone osoby o tym fakcie.

Środki z ZUS po śmierci ubezpieczonego

Każda osoba, która jest ubezpieczona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i posiada w nim subkonto, może w specjalnej dyspozycji wskazać konkretne osoby. Po śmierci tej osoby zyskają one uprawnienia do środków zgromadzonych na tym subkoncie.

ZUS w komunikacie na swojej stronie internetowej wyjaśnia, jak działa procedura. Jest jednak jeden podstawowy warunek: osoba ubezpieczona nie może posiadać umowy z OFE.

Trzeba posiadać subkonto

Jeżeli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych po jego śmierci do otrzymania środków, przechodzą one w takim wypadku do masy spadkowej. Jeżeli takowe oświadczenie jednak zostało złożone w ZUS, Zakład poinformuje wskazane osoby o możliwości złożenia wniosku o wypłatę.

Jest to bardzo zaskakujące działanie. Sama dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS Ewa Kosowska w komunikacie Zakładu przyznaje, że ZUS nie ma obowiązku poinformowania wyznaczonych osób o tym fakcie, a jednak to robi.

Inna procedura w przypadku OFE

Po złożeniu wniosku przez osobę uprawnioną do środków z konta, Zakład przeprowadza podział środków pomiędzy wszystkie osoby wskazane wcześniej przez zmarłego. Następnie część należna wnioskodawcy zostanie mu wypłacona przez ZUS.

W komunikacie ZUS wskazano również, że jeżeli ubezpieczony jest członkiem OFE, to tam należy złożyć dyspozycję dot. osób uprawnionych do jego środków. Pozostała część procedur trwa analogicznie jak w ZUS.

Tagi: ZUS OFE