BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Środki z konta zmarłego krewnego nie przepadną. Postępowanie ZUS zaskakuje

17 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Jeżeli zmarły był ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i posiadał subkonto, to jego pieniądze zgromadzone na tym subkoncie mogą zostać podzielone i wypłacone. Co zaskakujące, ZUS nawet poinformuje wyznaczone osoby o tym fakcie.

Środki z ZUS po śmierci ubezpieczonego

Każda osoba, która jest ubezpieczona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i posiada w nim subkonto, może w specjalnej dyspozycji wskazać konkretne osoby. Po śmierci tej osoby zyskają one uprawnienia do środków zgromadzonych na tym subkoncie.

ZUS w komunikacie na swojej stronie internetowej wyjaśnia, jak działa procedura. Jest jednak jeden podstawowy warunek: osoba ubezpieczona nie może posiadać umowy z OFE.

Trzeba posiadać subkonto

Jeżeli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych po jego śmierci do otrzymania środków, przechodzą one w takim wypadku do masy spadkowej. Jeżeli takowe oświadczenie jednak zostało złożone w ZUS, Zakład poinformuje wskazane osoby o możliwości złożenia wniosku o wypłatę.

Jest to bardzo zaskakujące działanie. Sama dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS Ewa Kosowska w komunikacie Zakładu przyznaje, że ZUS nie ma obowiązku poinformowania wyznaczonych osób o tym fakcie, a jednak to robi.

Inna procedura w przypadku OFE

Po złożeniu wniosku przez osobę uprawnioną do środków z konta, Zakład przeprowadza podział środków pomiędzy wszystkie osoby wskazane wcześniej przez zmarłego. Następnie część należna wnioskodawcy zostanie mu wypłacona przez ZUS.

W komunikacie ZUS wskazano również, że jeżeli ubezpieczony jest członkiem OFE, to tam należy złożyć dyspozycję dot. osób uprawnionych do jego środków. Pozostała część procedur trwa analogicznie jak w ZUS.

Tagi:

ZUSOFE

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]