Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS czeka tylko do 1 lipca. Urodzeni po 1968 r. muszą zdecydować
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.06.2024 07:32

ZUS czeka tylko do 1 lipca. Urodzeni po 1968 r. muszą zdecydować

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Tylko do 1 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych czeka na decyzję kilkunastu milionów Polaków. Osoby urodzone po 1968 r. muszą poinformować, czy chcą, aby pieniądze w ramach składki emerytalnej trafiały w całości na subkonto ZUS, czy może część z nich powinna zostać przekazywana na OFE.

Czas tylko do 1 lipca, ZUS czeka na decyzję

Po raz pierwszy od 8 lat ZUS czeka na taką decyzję Polaków. Urzędnicy oczekują od osób urodzonych po 1968 r. przekazania informacji na temat tego, co ma dziać się z ich pieniędzmi w ramach składki emerytalnej.

ZOBACZ TAKŻE: Co oznacza literka „R” na skrzynce pocztowej? Tajemniczy znak ma ważną funkcję

Uczestnicy drugiego filaru emerytalnego mają mało czasu na decyzję. ZUS czeka na wiadomość odnośnie tego, co ma dziać się ze składką emerytalną tylko do 1 lipca. To niej niż dwa tygodnie na przekazanie do swojego urzędu kluczowej wiadomości. O co dokładnie chodzi?

ZUS wypłaci 330 zł bez względu na wiek. Te osoby nie muszą nawet składać wniosku

Polacy muszą zdecydować ws. pieniędzy ze składki emerytalnej

Decyzja na temat losów składki emerytalnej i możliwość skierowania jej nie tylko na subkonto ZUS, ale również na OFE dotyczy kilkunastu milionów Polaków. Powodem całego zamieszania są nowe zasady obowiązujące w ramach systemu emerytalnego.

Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) - przekazała Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku cytowana przez portal Interia.

Konieczne złożenie specjalnego wniosku

W przypadku braku przekazania informacji i zignorowania terminu do 1 lipca ZUS uzna, iż w uprawnionym płatniku składek emerytalnych nie ma chęci do tego, aby część jego pieniędzy trafiała do OFE. Wówczas całe środki trafiać będą na subkonto ZUS.

ZOBACZ TAKŻE: W tej sieci było najtaniej w maju. Biedronka i Lidl daleko w tyle, wielkie zaskoczenie

W przypadku chęci skorzystania z możliwości zasilania konta OFE należy dostarczyć do ZUS specjalny formularz. Mowa o "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”.