Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe świadczenie przed emeryturą. ZUS wypłaci 1794,70 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.06.2024 13:58

Dodatkowe świadczenie przed emeryturą. ZUS wypłaci 1794,70 zł

Emeryci
Fot. Pixabay/pasja1000

Polakom należy się dodatkowe świadczenie finansowe jeszcze przed przejściem na emeryturę. ZUS wypłaci pieniądze osobom, które spełniają odpowiednie warunki oraz złożą wniosek. Wyjaśniamy, komu należy się dodatek.

Dodatkowe świadczenie z ZUS przed emeryturą

Polacy mogą przejść na emeryturę, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca jeszcze jedno świadczenie przed przejściem na emeryturę.

Seniorom w wieku przedemerytalnym należy się specjalne wsparcie finansowe. Dodatek ma wspomóc osoby, które straciły zatrudnienie przed rozpoczęciem pobierania świadczenia. Pieniądze należą się kobietom po ukończeniu 56. roku życia oraz mężczyznom po ukończeniu 61. roku życia.

Lotto wydało ważny komunikat. Wypłaty nagród będą ograniczone

Takie warunki trzeba spełnić, by ZUS wypłacił pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci wsparcie finansowe, gdy ktoś spełnia odpowiednie warunki. Świadczenie przedemerytalne jest skierowane do osób, które pobierały zasiłek dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni. 

Beneficjent musi być zarejestrowany jako bezrobotny i nie może odmówić propozycji zatrudnienia. Dodatkowe pieniądze należą się osobom, które są w stanie udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe oraz przyczynę utraty pracy.

Tyle wynosi świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne z ZUS można pobierać przez maksymalnie cztery lata. Aby otrzymać prawo do wypłaty takiego wsparcia, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Formalności należy dopełnić w ciągu 30 dni od momentu odebrania zaświadczenia o pobieraniu zasiłku przed odpowiednią ilość czasu.

Warto wspomnieć, że świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji, podobnie jak emerytury i renty. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wynosił 12,12 proc. Od 1 marca dodatek dla osób przed emeryturą wynosi 1794,70 złotych brutto miesięcznie.

Zobacz także: Nawet 400 zł dofinansowania. Dodatkowe pieniądze dla wielu Polaków