Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Środki na subkoncie ZUS nie przepadają. Trzeba złożyć wniosek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.11.2023 11:34

Środki na subkoncie ZUS nie przepadają. Trzeba złożyć wniosek

Środki z subkonta ZUS
BiznesINFO

Po śmierci krewnego, członkowie jego rodziny mogą sądzić, że pieniądze zgromadzone na jego subkoncie ZUS są niemożliwe do odzyskania. Mało powszechną wiedzą jest jednak fakt, że środki te można odzyskać. Co więcej, można to zrobić w dowolnym momencie.

Sprawy spadkowe

Każdy mieszkaniec Polski posiada w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych konto emerytalne, na którym gromadzone są środki na jesień życia. W skład tegoż konta, według informacji portalu superbiz.se.pl, wchodzi również dodatkowe subkonto. Posiadają je jednak tylko dwie grupy osób.

Wspomniane wyżej subkonto wchodzi w skład konta emerytalnego ZUS tych osób, których data urodzenia jest wcześniejsza niż 1968 rok i które posiadały umowę z OFE. Drugą grupą są osoby urodzone po 1968 roku.

Gdy umiera dana osoba, środki zgromadzone na subkoncie - wbrew obiegowej opinii - nie przepadają. Jak informuje serwis superbiz.se.pl, wchodzą one w skład spadku, a co za tym idzie - podlegają dziedziczeniu (za wyjątkiem pieniędzy zgromadzonych w ramach I filaru). Średnia kwota zgromadzona na subkoncie wynosi 29 tys. zł.

Odzyskanie pieniędzy z subkonta

Proces uzyskania pieniędzy z subkonta osoby zmarłej jest teoretycznie dość prosty. W praktyce jednak trzeba zmierzyć się z dużą ilością biurokracji i spełnieniem konkretnych warunków.

Jak podaje portal superbiz.se.pl, wszystko zależy od tego, czy zmarły posiadał konto tylko w OFE, czy także subkonto ZUS. Jeżeli miał tylko to pierwsze, to środki można uzyskać jeżeli zmarły miał min. 30 lat, był urodzony po 1968 roku i nie przyznano mu emerytury. Osoby urodzone przed 1968 rokiem również się kwalifikują, ale musiały samodzielnie przystąpić do OFE.

Po śmierci krewnego należy skierować w powyższym przypadku wniosek do OFE o wypłatę środków. Według informacji serwisu superbiz.se.pl, wymagane jest załączenie odpisu aktu zgonu zmarłego, dokumentu tożsamości wnioskodawcy oraz dowodu na spokrewnienie lub bycie spadkobiercą zmarłego. Połowa środków trafi do małżonka, zaś druga połowa - do pozostałych osób.

Jest haczyk

Problemy mogą się pojawić, jeżeli osoba zmarła posiadała jednocześnie subkonto w ZUS i konto OFE. W takiej sytuacji nadal należy zwrócić się z wnioskiem do OFE, ale dalsza droga jest już nieco inna. Jak bowiem wskazuje portal superbiz.se.pl, OFE po otrzymaniu wniosku zawiadamia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze szczegółami. Ten z kolei rozdysponuje pieniądze w ten sam sposób jak wyżej.

W całej sytuacji jest jednak drobny haczyk: małżonek nie może rozporządzać otrzymanymi środkami zmarłego z OFE aż do osiągnięcia emerytury. Sama wypłata pieniędzy następuje od jednego do trzech miesięcy po złożeniu wniosku - może to nastąpić wyłącznie w końcówce lutego, maja, sierpnia oraz listopada.

Tagi: Emerytura ZUS OFE