Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niektóre środki zgromadzone w ZUS podlegają dziedziczeniu. Lepiej dopilnuj formalności, inaczej pieniądze trafią w niepożądane ręce
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.03.2023 11:17

Niektóre środki zgromadzone w ZUS podlegają dziedziczeniu. Lepiej dopilnuj formalności, inaczej pieniądze trafią w niepożądane ręce

Pieniądze i koperta z ZUS
BiznesInfo

Bez złożenia odpowiedniej deklaracji, niektóre środki zgromadzone w ZUS, będą podlegały dziedziczeniu. Składając wniosek do Zakładu, możemy wskazać osoby uprawnione do otrzymania naszych pieniędzy, informuje money.pl. 

Subkonto

Subkonto to część konta ubezpieczonego. Prowadzone jest dla osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE), oraz dla osób, które po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowały się na zawarcie umowy z OFE.

Środki na subkoncie podlegają podziałowi w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej, a także śmierci osoby, dla której jest prowadzone.

Jeśli zaistnieje któraś z powyższych okoliczności, środki z subkonta zostaną przekazane osobom uprawnionym.

Wskazanie osób uprawnionych

Jeśli ktoś posiada w ZUS subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na nim. Każdą taką dyspozycję można w dowolnym momencie zmienić.

Zakład informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z OFE, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

Co istotne, o pozostawionych środkach nie informują spadkobierców i osób uprawnionych ani OFE, ani ZUS. Nieodebrane pieniądze po prostu zostają w Zakładzie.

Podział środków

ZUS zauważa, że podział środków zgromadzonych na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie. Wskazanie osoby uprawnionej do tych środków następuje na podstawie wniosku.

Środki, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego. Jeżeli takich osób nie ma, środki wchodzą w skład masy spadkowej.

Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej" - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS i OFE

W przypadku gdy ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. Osoba zainteresowana najpierw musi złożyć stosowny wniosek do OFE, aby otrzymać należne środki.

Tagi: ZUS OFE