Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fantastyczne wieści dla emerytów. Najlepszy rok w historii
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.01.2024 18:08

Fantastyczne wieści dla emerytów. Najlepszy rok w historii

polskie pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Otwarte Fundusze Emerytalne pobiły w zeszłym roku rekord zysku. To bardzo dobre wieści dla przyszłych emerytów. Średni przychód wyniósł imponujące 36,5%.

OFE, czyli drugi filar systemu emerytalnego

Dobrze wszystkim znane Otwarte Fundusze Emerytalne od początku swojego istnienia przechodziły zmiany i walczyły z kryzysami. Od razu widać jednak, że ostatni rok był dla nich wyjątkowo dobry. Wygląda na to, że zmiany wyszły im na lepsze.

Przez lata akcje schodziły w OFE na dalszy plan, ustępując miejsca obligacjom. Za czasów rządu PO-PSL sytuacja się jednak zmieniła, kiedy obligacyjna część funduszy została przeniesiona do ZUS.

Obecnie fundusze z OFE są automatycznie przelewane na subkonto w ZUS, kiedy klienta Funduszy dzieli od emerytury już tylko dziesięć lat.
 

Prawie 100 tys. emerytów dostanie wyrównanie. Pieniądze trafią do tej konkretnej grupy osób

Najlepszy rok w historii

- OFE pobiły krajowe fundusze akcji polskich uniwersalne, gdzie średnia stopa zwrotu wyniosła 35,3 proc., oraz małych i średnich spółek z przeciętnym wynikiem na poziomie 35,5 proc.” - oznajmił prezes Analiz Online, Michał Duniec.

Tak dobre wyniki to bezpośredni rezultat poprawy koniunktury na giełdzie. Rekordowy zysk OFE jest bezpośrednio proporcjonalny do wzrostu indeksu WIG — on także wyniósł 36,5%. To prawie 20% więcej niż w III kwartale 2023 roku.

W co OFE inwestuje nasze pieniądze?

Według Michała Dunieca, OFE stroni od największych spółek. Zamiast inwestować w Microsoft lub Metę, Otwarte Fundusze Emerytalne skłaniają się przede wszystkim ku europejskim przedsiębiorstwom. Wiele z nich działa na terenie Polski. Są to m.in. znany wszystkim InPost, austriacki bank Erste czy Jeronimo Martins z Portugalii.

Jak widać, ta taktyka również wydaje się zdawać sprawdzian i to chyba nawet lepiej, niż zakładano. To z pewnością dobra informacja dla wielu osób.

źródło: money.pl
 

Tagi: OFE ZUS Emeryci