Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czy pieniądze z OFE można wypłacić przed emeryturą? Odpowiedź może zaskoczyć
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.12.2023 13:32

Czy pieniądze z OFE można wypłacić przed emeryturą? Odpowiedź może zaskoczyć

pieniadze-portfel-gotowka-OFE
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Ekonomiści, doradcy finansowi, a wreszcie i rządzący namawiają Polaków, by ci gromadzili dodatkowe oszczędności na jesień życia. Prognozy wskazują, że przyszłe emerytury będą raczej niewielkie, dlatego nie dziwi fakt, że w OFE, czyli w Otwartych Funduszach Emerytalnych pieniądze odkłada prawie 15 milionów osób. Czy te środki można wypłacić jeszcze przed emeryturą? “Dziennik Gazeta Prawna” udziela na to pytanie zaskakującej odpowiedzi.

OFE. Co to takiego?

OFE wprowadzono w Polsce w 2019 roku. Jest to rodzaj funduszu emerytalnego, który inwestuje pieniądze wpływające ze składek ubezpieczonych pracowników. Kiedyś, do 2014 roku, taki system oszczędzania był w naszym kraju obowiązkowy. Aktualnie na kontach OFE znajduje się ponad 168 mld zł.

Na 10 lat przed przejściem na emeryturę środki z OFE są przekazywane na subkonto w ZUS-ie w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. Dzięki temu osoba, która osiągnie wiek emerytalny, nie ma już na swoim rachunku w OFE żadnych pieniędzy, gdyż wszystko to znajduje się w ZUS-ie i ma na celu zwiększyć jej świadczenie emerytalne. Pieniędzy zgromadzonych w OFE nie można wycofać, tak samo jak tych znajdujących się na subkoncie w ZUS-ie. “Jednak wyjątkiem jest wypłata środków spadkobiercom. Bowiem pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu” – wyjaśnia “DGP”.

Chcą wprowadzić zmiany w emeryturach. W przyszłym roku skorzystałoby ponad 60 tys. osób Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie

Pieniądze z OFE można wypłacić tylko w ramach dziedziczenia

Pieniądze zgromadzone na głównym koncie w ZUS-ie nie podlegają dziedziczeniu, ale te, które znajdują się w OFE – wprost przeciwnie. Spadkobierca ma za zadanie poinformować dany Fundusz o śmierci posiadacza konta. Przedstawiciele OFE nie zgłoszą się sami z siebie do spadkobiercy i nie zaczną wypłacać mu zgromadzonych przez zmarłego składek.

Należy pamiętać, że połowa środków zgromadzonych przez członka OFE, w czasie małżeńskiego współposiadania majątku, trafia na konto w OFE lub subkonto w ZUS żyjącego małżonka. Natomiast pozostałe pieniądze są wypłacane zgodnie ze wskazaniem zmarłego. Fundusz, który gromadził środki, powinien w ciągu 14 dni od dnia dokonania podziału poinformować ZUS o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w OFE.

Prawo do dziedziczenia z OFE nie ulega przedawnieniu

Bez względu na to, kiedy upomnimy się o należne nam pieniądze, zostaną one wypłacone (oczywiście, jeśli faktycznie się nam należą). Wielkość wypłat jest zróżnicowana i zależy od liczby lat przepracowanych przez zmarłego oraz wysokości dochodów.