Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niepokojące wieści dla 2 mln Polaków. Chodzi o składki ZUS, będą znacznie wyższe
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.12.2023 12:33

Niepokojące wieści dla 2 mln Polaków. Chodzi o składki ZUS, będą znacznie wyższe

pieniadze-gotowka-skladki-ZUS
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przyszłym roku. Dokument ten pozwala ustalić, ile wyniosą składki na ubezpieczenie społeczne. “Fakt” informuje, że 2 mln osób prowadzących własne firmy czekają już niebawem wyższe wydatki.

Oto jak zmienią się składki ZUS w 2024 roku

We wspomnianym obwieszczeniu opublikowanym przez resort rodziny czytamy, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie wynosi ​​7 tys. 824 zł. Nie są to dobre informacje dla właścicieli firm, gdyż jest to równoznaczne z podwyżką składek ZUS. Teraz płacą oni państwu ok. 1400 zł miesięcznie, a w przyszłym roku będzie to już 200 zł więcej. “Składki będą rekordowo wysokie. Rocznie na ubezpieczenie społeczne pracujący na własny rachunek zapłacą niemal 20 tys. zł” – wskazuje “Fakt”. Według wyliczeń dziennika wzrost miałby być następujący:

  • emerytalna – z 81223 zł do 916,35 zł,
  • rentowa – z 332,88 zł do 375,55 zł,
  • chorobowa – ze 101,94 zł do 115,01 zł,
  • wypadkowa – 69,49 zł do 78,40 zł,
  • na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – ze 101,94 zł do 115,01 zł.

Przedsiębiorcy, zarówno ci korzystający z dużego ZUS-u, jak i ci wybierający mały ZUS, są obecnie obciążeni znacznym wzrostem kosztów. Warto także zwrócić uwagę na sytuację przedsiębiorców na ryczałcie. Najwyższe składki łącznie wyniosą około 2 800 zł, co stanowi ponad trzykrotność stawki płaconej w 2015 – zwraca uwagę Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Pracujący rodzice mają czas tylko do 31 grudnia. Później dodatkowe dwa dni wolnego przepadną Jest decyzja w kluczowej dla Polaków sprawie. W 2024 wróci popularny dodatek finansowy

Szczególnie dotkliwy wzrost dla nowych przedsiębiorców

Osoby, które na biznesową ścieżkę wkroczą dopiero w przyszłym roku, zapłacą mały ZUS w wys. 405,41 zł. Jest to o 238,28 zł więcej niż 9 lat temu – mówimy o wzroście o 143 proc. Doliczając do tego składkę zdrowotną w najniższej wartości 381,78 zł, okazuje się, że podwyżka minimalna sięga aż 278 proc.

Piotr Juszczyk wskazuje, że podatnicy rozliczający się na skali podatkowej lub według zasad podatku liniowego muszą być świadomi, że przyszłoroczny koszt małego ZUS i składki zdrowotnej wyniesie co najmniej 787,13 zł. Takie obciążenie trzeba ponieść bez względu na to, czy firma osiąga dochód, czy ponosi stratę. “Wzrost jest znaczący i może stanowić próg nie do przeskoczenia dla wielu osób, które chciałyby rozpocząć prowadzenie własnego biznesu” – podkreśla ekspert inFaktu.

Ulga dla pracujących na swoim. Czy nowy rząd ją wprowadzi?

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach Polaków czeka zmiana władzy, gdyż jest nikła szansa to, że rząd Mateusza Morawieckiego zdobędzie w Sejmie wotum zaufania. Nowym premierem miałby zostać Donald Tusk, który w piątek potwierdził, komu przekaże stanowiska ministrów. Przypomnijmy, że na liście 100 konkretów na 100 pierwsze dni rządów Koalicja Obywatelska umieściła wprowadzenie pewnej ulgi dla przedsiębiorców.

Chodzi o “jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej”. “Fakt” informuje, że jeśli to rozwiązanie faktycznie zostałoby wprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządów, to udałoby się zniwelować przyszłoroczną podwyżkę ZUS.