Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.12.2023 07:42

Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie

emeryci-seniorzy-ulgi-dom
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Z roku na rok seniorzy stanowią coraz to liczniejszą część polskiego społeczeństwa. W wielu przypadkach emerytom trudno jest związać koniec z końcem. Tymczasem osoby starsze mogą korzystać z różnych ulg finansowych, które są w stanie przynajmniej w pewnym stopniu odciążyć ich domowe budżety – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Numer jeden, czyli legitymacja emeryta z ZUS

Osoby mające ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego mogą otrzymać z ZUS legitymację udowadniającą ich stan. Dokument ten uprawnia m.in. tańszych przejazdów w komunikacji miejskiej, zniżek do kina, muzeów i teatrów, obniżenia opłat za rehabilitację, zniżek oraz ulg w placówkach uzdrowiskowych, a także dodatkowych rabatów na leki. Od 2023 roku ZUS wydaje legitymacje w formie elektronicznej (wcześniej miały postać fizycznej karty). Rozwiązanie to cieszy się sporym zainteresowaniem wśród seniorów. Powód jest prosty: wygoda.

Prawie nikt nie wychodzi dzisiaj bez telefonu z domu a to oznacza, że elektroniczna legitymacja jest zawsze z naszym seniorem. Z naszej legitymacji korzysta się tak samo jak z kart lojalnościowych w trakcie robienia zakupów dlatego seniorzy zostawiają plastik w domu w szufladzie. Nie trzeba składać żadnych wniosków ani tym bardziej do nas przychodzić. Wystarczy aktywować swoją legitymację w ściągniętej na telefon aplikacji mObywatel i korzystać z przysługujących seniorom ulg pokazując emerycką legitymację na ekranie telefonu – informowała nas jakiś czas temu Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

ZUS 1.jpegŹródło: ZUS.

Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat Ważne świadczenie dla emerytów podwyższone o 1000 zł. Kto może się o nie ubiegać?

Darmowe (wybrane) leki, zwolnienie z opłaty abonamentowej i PIT-0

W wykazie bezpłatnych leków dla seniorów mających ponad 65 lat znajduje się 3,8 tys. pozycji. Ulga nie dotyczy więc wszystkich możliwych preparatów, tylko tych ujętych w wykazie "D1" lub "D2" refundowanych leków. Natomiast jeśli chodzi o abonament RTV, to zwolnieni z obowiązku jego zapłaty są wszyscy seniorzy w wieku 75+, a także ci, którzy ukończyli 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym (ogłasza to Prezes GUS). Z kolei PIT-0 to ulga przeznaczona dla pracujących seniorów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, ale nie pobierają jeszcze przysługujących im świadczeń.

Ogólnopolska Karta Seniora. Mają ją setki tysięcy osób

Każdy, kto ma 60 lat i więcej, może wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora – posiada ją ponad 550 tys. osób. Nie ma się co temu dziwić – dokument ten uprawnia do zniżek w ponad 3 tys. punktów w całej Polsce. Wśród honorujących go są m.in. sklepy, restauracje, kawiarnie, placówki opieki zdrowotnej, salony kosmetyczne, obiekty sportowe i rekreacyjne, sanatoria, uzdrowiska, kwiaciarnie, banki, muzea i firmy świadczące usługi transportowe. Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie w 210 gminach i miastach. Jeśli nie da się jej otrzymać za darmo, można samemu złożyć wniosek o wysłanie karty. Koszt wyrobienia i okres ważności na rok to 35 zł, a na dwa lata – 50 zł.