Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 03.12.2023 14:45

Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat

senior-sanatorium-pokoj
Marek BAZAK/East News

Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?

Komu przysługuje leczenie uzdrowiskowe?

Wyjazd do sanatorium stanowi kontynuację leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, czyli odbywającego się w poradni. Prawo do wyjazdu mają osoby potrzebujące odzyskać sprawność po chorobie bądź wypadku oraz ci, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami zawodowymi. Oczywiście na leczenie do uzdrowiska nie wysyła się osób, które nie są ani wystarczająco sprawne, by dostać się do sanatorium, ani samodzielne i zdolne do korzystania z zabiegów leczniczych.

W przypadku wyjazdu do sanatorium z ramienia NFZ należy udać się po skierowanie do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Jego zasadność jest następnie sprawdzana lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Każdy dorosły pacjent sam ponosi koszt zakwaterowania (są różne stawki, w zależności czy jest to sezon wysoki, czy niski), wyżywienia, dojazdu czy dodatkowych usług, z których korzysta w sanatorium. Natomiast NFZ ponosi koszty rehabilitacji.

Nawet 2760 zł dodatku do emerytury w skali roku. O pieniądze mogą wnioskować tylko ci seniorzy Ważny komunikat dotyczący karty Moja Biedronka. Sieć daje trzy rozwiązania

Sanatorium za darmo. Kto nie musi nic płacić?

Na liście osób zwolnionych z opłat za sanatorium są dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia, a jeśli dalej się uczą, to do 26. urodzin; osoby zatrudnione przed 28 września 1997 roku w zakładach stosujących azbest oraz dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym – w ich przypadku nie występują ograniczenia wiekowe.

Kto nie musi czekać w kolejce do sanatorium?

Uprawnieni żołnierze, świadczeniobiorcy posiadający tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi'" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu", kombatanci, inwalidzi wojenni oraz weterani.