Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zdrowie

Zdrowie

stomatolog
13.04.2024 17:15 500 plus na dentystę? Wiemy, co należy ci się od NFZ

Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny. 

seniorka, pokój w sanatorium
04.04.2024 18:42 Pobyt w sanatorium będzie droższy. Szykują się wysokie podwyżki

Choć NFZ finansuje zabiegi medyczne, pobyt w sanatorium nie jest zupełnie darmowy i część kosztów trzeba pokryć z własnej kieszeni. Wkrótce portfele kuracjuszy ucierpią jeszcze bardziej. Wszystko to przez podwyżki, które wejdą w życie 1 maja. 

Seniorzy, jezioro
30.03.2024 15:22 Krótszy czas oczekiwania na sanatorium. Jest na to prosty sposób

Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.

ZUS, seniorki
25.03.2024 22:44 ZUS oferuje darmowy pobyt w sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać

Wyjazd do sanatorium wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak się jednak okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje turnus w uzdrowisku zupełnie za darmo. Komu należy się taki przywilej? Przedstawiamy szczegóły.

apteka
20.03.2024 22:31 Popularny lek wycofany z obrotu. Nie spełnia wymagań jakościowych

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o pilnym wycofaniu z obrotu znanego leku stosowanego przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego. Jak przekazano, powodem decyzji jest wada jakościowa. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

seniorzy
16.03.2024 16:08 Nowe przepisy dotyczące sanatorium. Zmiany już weszły w życie

Od 5 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące pobytów w sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zmiany zaszły w systemie kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub na rehabilitację uzdrowiskową. Resort Izabeli Leszczyny chce, aby standardem stały się elektroniczne skierowania dla kuracjuszy, nie oznacza to jednak, że papierowe całkowicie znikną. Lekarz będzie mógł je wystawić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

Lekarz
14.03.2024 20:49 Duże zmiany dla Polaków od 1 kwietnia. Pacjenci odetchną z ulgą

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.

rejestracja w przychodni
06.03.2024 16:07 Zmiany w popularnym programie. Skorzystać może każdy powyżej 40. roku życia

Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
19.02.2024 22:31 ZUS alarmuje. Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń

W najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że w zeszłym roku lekarze wystawili znacznie więcej zwolnień związanych z zaburzeniami zachowania i zaburzeniami psychicznymi. Liczba zwolnień zbliżyła się do 1,5 miliona.

Przychodnia lekarska
10.02.2024 15:33 Pomysł na walkę z kolejkami do lekarza. Polacy będą zaskoczeni

Polski system zdrowia jest owiany złą sławą, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Problem jest jednak na tyle poważny, że do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca walki z tym problemem. Jedno z proponowanych rozwiązań przewiduje… wpis na listę dłużników.

apteka
09.02.2024 17:44 Usługi farmaceutyczne bez kolejki. Skorzysta aż 15 grup

Wiele osób, którym przysługują dodatkowe uprawnienia, nawet o nich nie wie. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z usług farmaceutycznych z pominięciem kolejki. Od początku 2024 roku, lista osób, które w aptece nie muszą czekać, jest jeszcze dłuższa niż wcześniej.

Narodowy Fundusz Zdrowia
20.01.2024 19:34 NFZ oferuje ważną usługę za darmo. Nie trzeba czekać w kolejce

Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.

szpitalne łóżka
19.01.2024 10:16 Zmiany w przepisach wywołały burzę. Chodzi o akty zgonu

Od 1 stycznia 2024 roku zaczęły funkcjonować nowe wytyczne odnośnie wystawiania aktów zgonu. Część z nich budzi ogromne kontrowersje pacjentów i medyków. Co uległo zmianie?

przychodnia
14.01.2024 17:33 Darmowa usługa na NFZ, o której mało kto wie. Nie będziesz nawet stać w kolejce

Niektórzy powiedzą, że piekło zamarzło, inni po prostu będą w wielkim szoku. Choć mało kto postawiłby na to jakiekolwiek pieniądze, faktem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma w swojej ofercie usługi z najwyższej półki. Co jeszcze ważniejsze, skorzystać z nich może praktycznie każdy, całkowicie za darmo. Wystarczy kilka chwil, by zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki, którą normalnie zostawilibyśmy w prywatnym gabinecie.

praca przy komputerze
11.01.2024 11:02 Świetne wieści dla pracujących, pracodawca nie będzie miał wyjścia. 300 złotych i inne dodatki

Wynagrodzenie pracownika to nie tylko wypłata. Poza nią przysługuje mu jeszcze kilka praw, które pracodawca musi spełnić. Jednym z nich jest dofinansowanie okularów. Na co jeszcze może liczyć? Pracownicy często o tym zapominają.

przychodnia
02.01.2024 22:45 Ogromne zmiany dla pacjentów. Właśnie się zaczęło

Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.

senior-sanatorium-pokoj
03.12.2023 14:45 Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat

Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?

seniorzy
30.10.2023 13:11 Dom opieki dla seniora. Wiemy, jakie są koszty pobytu

W 2007 roku osób w wieku 18-29 lat było w Polsce 7,5 mln, a osób 60+ – 6,9 mln. W ciągu kilkunastu lat struktura wiekowa w naszym kraju bardzo się zmieniła. W połowie 2021 roku osób mających ponad 60 lat było już 9,8 mln – prawie dwa razy więcej niż młodych dorosłych w wieku 18-29 lat (5 mln). Wraz z wiekiem człowiek podupada na zdrowiu, a rodzina może nie być w stanie zapewnić osobie starszej całodobowej opieki. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas pobyt w domu opieki dla seniora. Ile to kosztuje i jakie dokumenty są wymagane?

przychodnia, pacjenci
30.10.2023 10:29 Nadchodzą zmiany dla wszystkich pacjentów. Od 1 listopada nowe uprawnienia lekarzy i wiele więcej

Podstawowa opieka zdrowotna (w skrócie: POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia każdemu uprawnionemu kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania – rzecz jasna, na terytorium Polski. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że już za kilka dni lekarze rodzinni zyskają nowe uprawnienia, pojawią się też ważne zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. O czym powinni wiedzieć pacjenci?

Szczecin: nowe fakty ws. ataku z nożem agresywnego pacjenta
16.10.2023 21:01 Ogromny przełom polskich naukowców w wykrywaniu raka. Uratuje życie milionom ludzi

W dobie szybko postępującej technologii i rosnącej wiedzy medycznej, wykrywanie raka na wczesnym etapie jest kluczem do zwiększenia szans na skuteczne leczenie i przeżycie. Tradycyjne metody diagnostyki nowotworów często wymagają od pacjentów tygodni oczekiwania na wyniki, co wiąże się z dodatkowym stresem i niepewnością. Dlatego wiadomości o postępach w tej dziedzinie są niezwykle ważne, szczególnie cieszy fakt, że odpowiedzialni za nie są naukowcy w Polski.

sanatorium
12.10.2023 12:24 Sanatorium za granicą za darmo. Spełnisz te warunki, nie wydasz ani złotówki

Pojechać za darmo do sanatorium i jeszcze samemu wybrać kierunek? Jest to jak najbardziej możliwe. Aby jednak otrzymać zwrot kosztów trzeba spełnić pewne warunki.

karetka
11.10.2023 09:58 Szykują się duże zmiany w służbie zdrowia. Na to czekają miliony Polaków

PiS składa kolejną obietnicę. Tym razem dotyczy ona sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

sanatorium-senior-mezczyzna-korytarz
28.09.2023 13:29 Sanatorium na koszt ZUS-u. W zeszłym roku skorzystało kilkadziesiąt tysięcy Polaków

W całym 2022 roku z rehabilitacji na koszt ZUS-u skorzystało prawie 50 tys. osób. Rehabilitacja lecznicza, na którą kieruje ZUS, odbywa się ambulatoryjnie lub stacjonarnie, a jej koszty wraz z dojazdem całkowicie pokrywa Zakład – mówi nam Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku i zapewnia, że na wyjazd do sanatorium ze skierowaniem czeka się bardzo krótko. Czy każdy może skorzystać z tej opcji?

przychodnia-kolejka-lekarz-seniorzy
28.09.2023 08:19 Od 1 października spore zmiany w przychodniach. Pacjenci na nich zyskają

Z początkiem października w życie wejdzie rozporządzenie ministra ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W efekcie pojawią się korzystne zmiany dotyczące opieki lekarskiej – mają one zmniejszyć kolejki do specjalistów. Niestety, czas oczekiwania na diagnostykę w niektórych miejscach jest zdecydowanie zbyt długi. Mowa tu, chociażby o wizycie u psychiatry dziecięcego. Z ustaleń fundacji GrowSpace wynika, że średni czas oczekiwania na konsultację u tego specjalisty wynosi w Polsce 238 dni, a w pięciu placówkach przekracza 1000 dni.

NFZ-pacjenci-kolejka-przychodnia
20.09.2023 15:21 Nowy komunikat dla pacjentów NFZ. Chodzi o umawianie się na wizyty

W Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej problematyczne okazywało się zarejestrowanie do lekarza (POZ i AOS) oraz brak kontaktu z placówką. Tymczasem NFZ przypomina, że zakłady podstawowej opieki zdrowotnej mają pewien obowiązek, do którego zobowiązują je przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Poniżej wskazujemy, co koniecznie powinni wiedzieć pacjenci.

sanatorium-senior
13.09.2023 14:41 Darmowy wyjazd do sanatorium. Niewiele osób wie, że jest taka możliwość

Sanatorium to zakład lecznictwa uzdrowiskowego, zwykle zlokalizowany w miejscowościach, w których panuje specyficzny klimat i wyjątkowe walory przyrodolecznicze. Wyjazd w takie miejsce pozwala wzmocnić swój organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu do sanatorium zupełnie za darmo.

nfz-pacjenci-kolejka
08.09.2023 11:22 Padł wstrząsający rekord w kolejce na NFZ. Na wizytę u tego specjalisty trzeba czekać nawet 7 lat

Z tegorocznego raportu „MŁODE GŁOWY” sporządzonego przez fundację Unaweza Martyny Wojciechowskiej wynika, że problemy psychiczne dotyczą sporej części polskich dzieci i młodzieży. Osoby będące w kryzysie potrzebują nie tylko wsparcia swoich bliskich, ale przede wszystkim profesjonalnej pomocy. Na jaw wyszły szokujące ustalenia fundacji GrowSpace, według której czas oczekiwania na konsultację do psychiatry dziecięcego na NFZ w jednej ze śląskich placówek wynosi… 2441 dni, czyli 7 lat.

Apteka
30.08.2023 11:29 Darmowe leki dla niemal 15 mln Polaków. Prezydent podjął decyzję

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę rozszerzającą grupę osób, której przysługują bezpłatne leki. Jak poinformowała w TVP Info minister zdrowia Katarzyna Sójka, z listy darmowych leków będzie mogło skorzystać ponad 15 mln Polaków. O rozszerzeniu grupy odbiorców uprawnionych do bezpłatnych leków mówił już w połowie maja wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji “ Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”.