BiznesINFO.pl > Zdrowie

Zdrowie

dziecko-szczepienie
13.06.2023 09:03 Mandat za brak szczepienia. Resort zdrowia chce zaostrzenia przepisów

Od kilku lat Polacy coraz częściej odmawiają wykonania obowiązkowych szczepień dla swoich dzieci w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. W ubiegłym roku było to 6399 osób, zawiłą procedurę ukarania wszczęto wobec 3150 osób. Resort zdrowia zamierza uprościć ten proces. Jak? Poprzez mandaty – donosi wtorkowa “Rzeczpospolita”.

apteka ludzie kolejka
08.06.2023 13:46 Bezpłatne leki dla seniorów. Z programu skorzystały już prawie cztery miliony osób

Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, znajduje się obecnie 2046 pozycji. Z programu skorzystały już prawie 4 miliony Polaków, oszczędzając tym samym 4,6 mld zł – poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia.

smog-warszawa
17.05.2023 14:21 Wiadomo, jakie polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy

Mimo ciepłej zimy wiele polskich miejscowości zmagało się z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Najwięcej smogowych dni odnotowano w Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej i Żywcu – ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Zdaniem Weroniki Michalak z HEAL Polska nawet jeden dzień ekspozycji na smog może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych np. zawału serca lub udaru.

sanatorium
14.05.2023 11:42 Od maja wyższe stawki w sanatoriach. Kto wybiera się na turnus, musi spodziewać się większych wydatków

Od maja wzrosły opłaty w sanatoriach, ponieważ nastąpiła zmiana sezonu. Przy wyborze najwyższego standardu pokoju 21-dniowy pobyt to wydatek rzędu prawie 900 zł. Kuracjusz musi się liczyć również z innymi kosztami w zakresie dojazdu i dodatkowych opłat – donosi „Fakt”.

nfz-zdrowie
14.05.2023 09:33 NFZ: za leczenie zębów nie musisz płacić. Sprawdzamy, kiedy przysługuje refundowana opieka dentystyczna

Każda osoba, która ma prawo do świadczeń, może skorzystać z bezpłatnej opieki dentystycznej, oczywiście w określonym zakresie. Na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że dorośli, dzieci i młodzież mają prawo m.in. do leczenia bólu zęba u dowolnego dentysty lub przychodni stomatologicznej z umową z NFZ, protezy, znieczulenia oraz ​​– raz w roku – badania lekarskiego stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej. To nie koniec świadczeń dostępnych w ramach NFZ.

apteka-seniorzy
13.05.2023 15:13 Ważne zmiany w e-receptach. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić ograniczenia względem niektórych leków

Ministerstwo Zdrowia zamierza ukrócić proceder masowego wystawiania e-recept w internecie. W tym celu zamierza zaostrzyć przepisy dot. zlecania leków psychotropowych oraz odurzających. W ich przypadku recepty byłyby wystawiane tylko w formie elektronicznej, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta – donosi rynekzdrowia.pl.

szpital
10.05.2023 12:17 Ogromne zadłużenie polskich szpitali. Do spłacenia jest prawie 18 miliardów złotych

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku ogólna suma zadłużenia polskich szpitali wyniosła 17,8 mld zł. Dotyczy to dużych szpitali m.in. uniwersyteckich oraz klinicznych, a także Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie – podaje rynekzdrowia.pl.

flaga-Polska
07.04.2023 20:11 Trwa rządowa loteria z nagrodami. Skorzystać mogą miliony Polaków

Od 1 lutego trwa specjalna rządowa loteria. Mogą wziąć w niej udział osoby, które mają co najmniej 40 lat i do 31 maja przystąpią do programu „Profilaktyka 40+”. W loterii do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe – bony do sklepów, wyciskarki wolnoobrotowe czy rowery. Wszystko to o łącznej wartości przeszło 3,5 mln zł.

nfz-zdrowie
19.03.2023 15:32 Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja

Każdy ubezpieczony w NFZ ma dostęp do pakietu darmowych badań, które może zlecić lub wykonać jedynie lekarz mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród badań wchodzących w skład bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) znajdziemy m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, badania moczu, układu krzepnięcia i spirometrię.

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
15.02.2023 13:28 NFZ przestanie finansować dwa świadczenia zdrowotne. Funkcjonowały od 2015 roku

10 lutego NFZ wykreślił dwa świadczenia zdrowotne z katalogu zakresów kontraktowanych odrębnie. Od teraz nie będzie można za darmo (na NFZ) zrealizować telekonsylium kardiologicznego oraz geriatrycznego.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
12.02.2023 10:36 Trwa rządowa loteria. Możesz wygrać atrakcyjne nagrody, jeśli ukończyłeś 40 lat i weźmiesz udział w profilaktycznym programie

Od początku lutego działa rządowa loteria, w której udział może wziąć każda osoba mająca 40 lat i więcej. Poza spełnieniem kryterium wieku należy zrealizować jeden z trzech etapów programu „Profilaktyka 40 plus”, który pozwala na wykonanie pakietu badań. Do wygrania w loterii są nagrody rzeczowe — bony do sklepów, wyciskarki wolnoobrotowe czy rowery. Wszystko to o łącznej wartości przeszło 3,5 mln zł.

emerytka-spacer-park-jesień-emerytura-urlop-biznesinfo
07.02.2023 19:21 Rewolucyjne zmiany w sanatoriach NFZ. Rząd przygotował już ustawę, wzrosną opłaty i nie tylko

Z pobytów w sanatoriach, które są współfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, regularnie korzysta wiele osób. Nie jest tajemnicą, że takie wczasy mogą znacznie poprawić stan sprawności i samopoczucia osób borykających się z problemami zdrowotnymi.Według danych z maja 2022 r., w kolejce oczekujących na wyjazd do sanatorium było ponad 383 tys. osób. Natomiast czas oczekiwania uzależniony był od regionu. Na taki wyjazd najdłużej czekali mieszkańcy woj. mazowieckiego.Spore zmiany wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Jak podaje serwis „rynekzdrowia.pl", rozszerzono katalog osób, które będą mogły znaleźć zatrudnienie w uzdrowiskach - m.in. o lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie klinicznej.

tablice-rejestracyjne-na-rowerach
25.01.2023 21:42 W tym kraju UE pracodawca zapłaci więcej, jeżeli dojeżdżasz do pracy rowerem

Jest to inicjatywa belgijskiego rządu, która ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i ochrony środowiska poprzez zachęcanie do korzystania z rowerów jako środka transportu do pracy.

Apteka
14.01.2023 10:42 Problemy z zaopatrzeniem aptek. Wydłuża się lista brakujących leków

W aptekach brakuje coraz więcej leków, informuje RMF FM, powołując się na wykaz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W tym roku sezon grypowy jest wyjątkowo uciążliwy.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
13.01.2023 11:10 Czas na składanie ważnych informacji w ZUS upływa już 31 stycznia

Tylko do końca stycznia można składać informacje o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA). Niezłożenie deklaracji w terminie lub podanie nieprawdziwych danych jest zagrożone sankcjami. Płatnik, który musi złożyć formularz ZUS IWA, ma do spełnienia trzy warunki.

32-letni pacjent wyskoczył z okna szpitala w Bielsku-Białej
10.10.2022 21:08 Wielkie zmiany w przychodniach. Weszły już 1 października

W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej od 1 października zaszły spore zmiany. Największą z nich jest wprowadzenie tzw. opieki koordynowanej.Od początku października do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej weszła opieka koordynowana.Dzięki niej lekarze będą mogli m.in. kierować pacjentów na dłuższą listę badań.

przychodnia
04.10.2022 11:44 NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował zadania, na które do tej pory szły środki z budżetu państwa. NFZ nie otrzyma jednak dodatkowych pieniędzy.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:31 Wyniku testu PCR bez profilu zaufanego. Pojawiło się nowe rozwiązanie

Jak poinformował NFZ pojawiła się nowa możliwość sprawdzenia testu PCR. Będzie można go sprawdzić również online za pośrednictwem formularza na stronie rządowej. Nie trzeba mieć Profilu Zaufanego – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia na swoim Twitterze.NFZ podał, że oprócz obecnych możliwości sprawdzenia wyników testów PCR na obecność koronawirusa, czyli za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta i mobilnej aplikacji mojeIKP, dodano nową możliwość weryfikacji wyników za pośrednictwem formularza online na stronie internetowej. Gdzie sprawdzisz wynik testu PCR na #koronawirus?𝗭𝗢𝗕𝗔𝗖𝗭 Internetowe Konto Pacjenta #IKP https://t.co/7gFK06g2o4 Aplikacja mobilna #mojeIPK https://t.co/c4FIIt0ZQg Nowa możliwość formularz online (bez profilu zaufanego) https://t.co/zanc6iu7x8 pic.twitter.com/2cuh2Rg9tp— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) February 3, 2022 W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 175,1 tys. testów na koronawirusa i wykryto 54 477 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia.

EN 01449161 0053
22.03.2022 09:31 Pakiet dla Młodych ma zachęcić do studiowania medycyny. Niedzielski obiecał preferencyjne warunki

Przedstawiamy „Pakiet dla Młodych”, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny i ułatwiać tę ścieżkę – powiedział w poniedziałek 24 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej. Poinformował, że resort stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej.– Przypomnę, że w czasie gdy rozwinęła się epidemia, przygotowaliśmy regulacje płacowe, które pozwoliły zakończyć spór ze środowiskiem medycznym. Regulacje te dają gwarancję finansową lekarzom, pielęgniarkom, przedstawicielom innych zawodów medycznych – powiedział Niedzielski.Dodał, że drugi obszar, którym się zajmują równolegle do pandemii, to kwestia zagadnienia jakości, przygotowania takich rozwiązań, które będą promowały wysoką jakość w systemie opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że niedawno do konsultacji trafił też projekt porządkujący szpitalnictwo.

JL (18)
22.03.2022 09:29 Restauracje zaczynają sprawdzać certyfikaty covidowe

Na początku grudnia kolejne lokale gastronomiczne ogłaszają swoje antycovidowe restrykcje. W wielu polskich miastach są już bary i restauracje, do których wejdą tylko zaszczepieni, przetestowani lub ozdrowieńcy. Od 15 grudnia obowiązywać będą limity w lokalach, jednak minister zdrowia nie wprowadził konieczności przedstawienia certyfikatu przed wejściem do restauracji. Wiele lokali wzięło sprawę w swoje ręce i już teraz wymagają od swoich gości certyfikatu szczepienia lub bycia ozdrowieńcem.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:29 Projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych trafił do Sejmu

W Polsce zgłoszono dotąd 16 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych. Właśnie składamy poselski projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformował w Sejmie poseł Tomasz Latos (PiS). Odszkodowanie przysługiwałoby, gdy wystąpią działania niepożądane, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski Sejm 8 grudnia zajmie się tym projektem.– Wiele propozycji jest wspólnych. Myślę, że dzisiaj wypracujemy przynajmniej kilka punktów, które będą do uzgodnienia między wszystkimi siłami politycznymi, bo taki jest sens tego spotkania, aby pewne rzeczy wspólne ustalić. Mam nadzieję, że z tego spotkania wyjdziemy już z konkretnymi propozycjami – dodał Kraska.Zapytany o to czego dotyczą propozycje i co jest wspólne z propozycjami resortu, wiceszef MZ odpowiedział: – Myślę, że takim wspólnym tematem, który przewija się w propozycjach poszczególnych klubów, ale także w propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, jest fundusz kompensacyjny. Być może to jest ta rzecz, od której dzisiaj zaczniemy – dodał.

pilne swiat (1)
22.03.2022 09:28 Powstaje szczepionka przeciw boreliozie. Będzie działa podobnie jak te na COVID-19

Powstaje szczepionka mRNA, działająca na podobnej zasadzie, co szczepionki przeciwko COVID-19. Będzie ona mogła zapobiegać boreliozie i innym chorobom przenoszonym przez kleszcze. Przedstawiono obiecujące wyniki badań na zwierzętach, o których informuje „Science Translational Medicine“.Borelioza wywołuje objawy podobne do grypy, charakterystyczną wysypkę skórną, może także atakować mózg, nerwy, serce i stawy, czasami prowadząc do trwałego uszkodzenia nerwów i zapalenia stawów. Antybiotyki mogą być skuteczne we wczesnych stadiach, ale coraz większa liczba ludzi – według jednego z szacunków – co najmniej 1,6 miliona w 2020 roku – cierpi na przewlekłe konsekwencje zakażenia. Żadna szczepionka dla ludzi nie jest obecnie dostępna, chociaż jedna jest w fazie badań klinicznych.Prof. Erol Fikrig z Yale School of Medicine pracował przez 10 lat nad nowatorską szczepionką, która atakowałaby nie patogen - ale kleszcza, który go przenosi. Jednak w czerwcu 2019 r. na spotkaniu w Killarney (Irlandia) usłyszał, jak immunolog Drew Weissman z University of Pennsylvania opisał mało znaną wówczas technologię: szczepionkę wykorzystującą informacyjne RNA (mRNA). Prof. Fikrig - jak wspomina - od razu wyczuł potencjał nowej technologii. Jak podaje PAP wcześniejsze szczepionki wymierzone miały być przeciwko samej B. burgdorferi, jednak Fikrig uważał, że bakterie może powstrzymać szczepionka wycelowana w kleszcza. Ślina kleszcza zawiera czynniki, które pomagają przenosić patogen, ale te białka są "trudne do wytworzenia w laboratorium" – mówi Fikrig, cytowany na stronie science.org. - "Piękno szczepionki mRNA polega na tym, że… nie musisz wytwarzać białka – organizm robi to za ciebie". Dzięki pracy jego zespołu powstała szczepionka zawierająca 19 odrębnych fragmentów mRNA. Każdy z nich koduje białko lub antygen ze śliny kleszcza jeleniego (dla porównania szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 dostarczają tylko jeden antygen).

pexels-gustavo-fring-3985170
22.03.2022 09:28 15 mln osób dostanie SMS od Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o szczepienia

Ministerstwo Zdrowia wyśle w piątek (19.11) ok. 15,5 mln SMS-ów do osób w pełni zaszczepionych z informacją o możliwości zaszczepienia dawką przypominającą. Wysyłka rozpocznie się od godziny 9 – poinformował PAP resort. W wiadomości SMS będzie podana konkretna data, od kiedy dana osoba może udać się na szczepienie przypominające. W zależności od rodzaju wcześniej przyjętej szczepionki będzie to dawka trzecia lub druga. SMS o treści "Dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Od (data) możesz zapisać się na dawkę przypominającą i wydłużyć o rok Twój certyfikat. Więcej na gov.pl/szczepimysie" otrzyma w piątek 12,25 mln osób. – Musimy pamiętać, że przy wariancie Delta trzecia dawka zdecydowanie podnosi odporność osoby zaszczepionej – wskazał minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

EN 01408678 5533
22.03.2022 09:28 NFZ zmienił plan finansowy. Są dodatkowe środki na świadczenia specjalistyczne i onkologię

O ponad miliard złotych wzrosły środki w planach finansowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia – przekazał w piątek (12.11) NFZ. To efekt m.in. zmiany wyceny niektórych świadczeń. Oddziały wojewódzkie NFZ zyskały 1,18 mld zł. Środki zostaną przeznaczone na świadczenia w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (AOS) - 953,8 mln zł; leczeniu szpitalnym - 228,2 mln zł i rehabilitacji leczniczej - 5,3 mln zł. Jak przekazał NFZ korekty w planie finansowym NFZ zostały zaakceptowane przez resorty finansów i zdrowia. To trzecia zmiana planu finansowego NFZ na 2021 rok w pełnym trybie. – Dostosowanie planu finansowego NFZ do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości pokazuje, że na bieżąco analizujemy sytuację finansową funduszu i elastycznie reagujemy m.in. na korzystne dla pacjentów zmiany w wycenie świadczeń medycznych, zapewniając ich sfinansowanie w ramach planu na ten rok – zaznacza prezes Funduszu Filip Nowak, cytowany w materiałach NFZ udostępnionych PAP.Fundusz poinformował, że przesunięcie środków z planu Centrali NFZ do planów oddziałów wojewódzkich ma związek z wyodrębnieniem świadczeń AOS z ryczałtu PSZ: ponad 553,8 mln zł; zwiększeniem wyceny świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności w AOS: 400 mln zł oraz zmianą taryfy świadczeń opieki zdrowotnej o przeszło 233,5 mln zł, w tym w zakresie świadczeń onkologicznych: ponad 228,2 mln zł oraz w zakresie leczenia chorych ze śpiączką: 5,3 mln zł.

Trzecia dawka dla młodszych roczników
22.03.2022 09:27 Rząd rozważa podanie trzeciej dawki szczepienia młodszym rocznikom

Ministerstwo Zdrowia rozważa, czy nie wprowadzić dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 dla osób z niższych roczników. Obecnie trzecia dawka w Polsce przeznaczona jest dla osób po 50. roku i dla pracowników służby zdrowia. W piątek w Polsat News Waldemar Kraska przyznał, że zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, resort rozważa wprowadzenie tzw. dawki przypominającej dla osób powyżej 18 roku życia. "Decyzja będzie w niedługim czasie" - zapowiedział.– Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków rozważamy wprowadzenie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18 roku życia. Decyzja taka będzie w niedługim czasie – zapowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Przypomniał też, że Europejska Agencja Leków dopuściła już dawkę przypominającą dla wszystkich powyżej 18. roku życia.Wiceminister powiedział, że "z dnia na dzień" osób zaszczepionych dawką przypominającą przybywa. – Widzimy też wzrost zainteresowania szczepieniami podstawowymi – dodał Kraska. Poinformował, że już 350 tys. osób przyjęło trzecią dawkę szczepionki - są to osoby powyżej 50 roku życia i pracownicy służby zdrowia.

Trzecia dawka szczepionki
22.03.2022 09:27 Trzecia dawka szczepionki może być konieczna w niektórych przypadkach

Od września poszczególne grupy mogą przyjąć trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19. Jednak nie znamy jeszcze decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia ważności certyfikatu z tytułu zaszczepienia.Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 osobom "z umiarkowanie lub poważnie upośledzoną odpornością". Zalecenie dotyczy wszystkich szczepionek zatwierdzonych przez WHO. Przypominająca, trzecia dawka szczepienia przeciw COVID-19 zalecana jest seniorom, medykom i osobom z niską odpornością.

iberion biznes info ważne
22.03.2022 09:27 Kolejny wirus zbiera żniwo. Rekordowa liczba zachorowań we wrześniu

Z poniedziałkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że to dopiero początek sezonu, już padł rekord: we wrześniu chorych na grypę było niemal dwa razy więcej niż rok temu- podaje dziennik . Nadchodzi "wirusowa bomba z opóźnionym zapłonem". Tym razem nie chodzi o koronawirusa. We wrześniu na grypę zachorowało 369,3 tys. osób. Rozpoczął się sezon wzrostu zachorowań na grypę. We wrześniu zachorowało na nią niemal dwa razy więcej osób niż rok temu. Chorych jest więcej niż nawet przed pandemią koronawirusa - alarmuje w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta– To nie tylko więcej niż przed rokiem, kiedy zdiagnozowano ją u 191,4 tys. osób, ale i w porównaniu z przedpandemicznym 2019 r., kiedy było ich 287 tys. – tak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, który cytuje dziennik. – Tym samym potwierdzają się prognozy lekarzy o bombie z opóźnionym zapłonem. Jak wynika z danych PZH, grypa najmocniej zaatakowała najmłodszych – zwraca uwagę gazeta.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
22.03.2022 09:27 Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu. Projekt nareszcie przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że niezależnie, od tego kiedy zostanie uchwalona, wszystkie sytuacje związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi będą rekompensowane.Pół roku trwały prace w resorcie zdrowia, nad projektem ustawy dotyczącym odszkodowań dla osób, u których wystąpiły niepożądane skutki poszczepienne. Nie została podana konkretna data, kiedy nowe prawo zostanie uchwalone.