Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zachęca pacjentów do skorzystania z leczenia uzdrowiskowego wcześniej, niż przewiduje to kolejka oczekujących, przypominając tym samym o mechanizmie tzw. “zwrotów uzdrowiskowych”. To oferty szybkiego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe, w których termin rozpoczęcia turnusu jest krótszy niż 14 dni.
Wszyscy pacjenci powinni wiedzieć o zmianach w polskich przychodniach. Modyfikacje będą dotyczyły zapisów do lekarza i na badania. Jak na razie, nowości będą obowiązywały tylko i wyłącznie w formie programu pilotażowego. Co dokładnie ulegnie zmianie? Przedstawiamy szczegóły.
Wczoraj doszło do międzyresortowego spotkanie, podczas którego omawiano sytuację epidemiologiczną. Udział wziął m.in. kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym prof. Paweł Grzesiowski. Po konferencji potwierdzono, że sytuacja jest poważna i zalecane będzie noszenie maseczek. Dziś wiemy już, jakie środki zostaną przedsięwzięte.
W Europie zanotowano pierwszy przypadek nowej, wyjątkowo niebezpiecznej odmiany małpiej ospy. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega tymczasem o ”stanie zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. Od początku roku choroba zabiła już prawie 500 osób. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego i dla kogo najbardziej niebezpieczna jest małpia ospa.● Gdzie wykrywa się najwięcej zachorowań.● Jak można się zarazić. ● Jak rozpoznać objawy.● Gdzie w Europie zarejestrowano pierwszy przypadek.
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI), na czele z prof. Adamem Antczakiem, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o procedowanie wniosku refundacyjnego, przygotowanego przez organ wcześniej, a nieuwzględnionego w decyzji resortu z czerwca. Naukowcy chcą, by departament uwzględnił w refundacji nową szczepionkę, która pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku. Jak przekonują, jest mocniejsza i bardziej efektywna, niż którekolwiek obecna na rynku do tej pory.
Pobyt w sanatorium wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale jest także sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Warto pamiętać, że już wkrótce stawki w sanatoriach będą niższe, więc kuracjusze sporo zaoszczędzą. Kiedy wyjechać do uzdrowiska, by zapłacić mniej? Znamy dokładnie stawki za całe turnusy. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium wiąże się ze sporymi wydatkami. Okazuje się, że wiele osób może skorzystać ze sporych zniżek, dzięki którym za pobyt w uzdrowisku zapłacą mniej. Sposób jest banalnie prosty. Wystarczy, że wyrobisz jeden dokument. Podpowiadamy, komu przysługuje taki przywilej.
Polacy znajdują się w gronie nielicznych europejskich narodów, w których w ostatnich latach odsetek palaczy wzrósł. Przyczyniają się do tego nowe postaci używki, jak podgrzewacze, e-papierosy i niska cena wkładów do nich, przynajmniej w porównaniu do zwykłych papierosów. To się ma jednak wkrótce zmienić - ministerstwo finansów planuje skokowy wzrost stawek akcyzy na papierosy, produkty nowatorskie, w tym wkłady do podgrzewaczy oraz płyny do papierosów elektronicznych. Przeciwnicy tego pomysłu znaleźli się nie tylko wśród palaczy.
Od 1 stycznia 2025 roku większość państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego, w ramach nowego rozporządzenia unijnego w sprawie rtęci, które weszło w życie 31 lipca 2024 roku. Co to będzie oznaczać dla polskich pacjentów w gabinetach dentystycznych?
Ceny pobytu w sanatorium idą w górę, ale nie wszyscy pacjenci muszą się nimi przejmować. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sfinansuje rehabilitację leczniczą, jeśli tylko spełnimy określone warunki. Wyjaśniamy, jak to zrobić. Podstawą jest uzyskanie skierowania.
Polska firma otrzymała pieniądze na rozwój technologii produkcji mięsa komórkowego. Dotąd projekt finansowano ze środków prywatnych. Dzięki dofinansowaniu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firma LabFarm będzie mogła rozwijać badania, zwiększyć możliwości produkcyjne, a także tworzyć nowe produkty ze sztucznego mięsa. Jakie konkretnie i dla kogo przeznaczone?
Ten wariant wirusa jest szczególnie nieprzyjemny. Oprócz typowych dla COVID-19 objawów, powoduje również problemy gastryczne, takie jak wymioty oraz biegunka. Ministerstwo zdrowia złożyło już zamówienia na nowe szczepionki przeciwko NJ1. Kiedy będzie się można zaszczepić?
Ważne zmiany dla Polaków. Nowe zasady w aptekach obowiązują już od 20 lipca. Od teraz pacjenci będą mogli łatwiej kupić większą ilość leków. Co ważne, te przepisy nie będą dotyczyły niektórych leków. Przedstawiamy szczegóły.
Mimo prób redukcji kosztów, propozycji układowych i planów restrukturyzacyjnych sieć BodyTec 20 nie osiągnęła porozumienia z wierzycielami. Na stronie spółki opublikowano komunikat o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Zamknięte zostały siłownię w czterech polskich miastach, zwolnieni pracownicy, a klienci czują się oszukani.
Naukowcom z Uniwersytetu Tokijskiego udało się przymocować żywą skórę do zrobotyzowanej twarzy. Wcześniej musieli ją wyhodować z ludzkich komórek. Wyniki eksperymentu określane są przełomowymi. Mogą mieć ogromny wkład w postęp medycyny, ale i kosmetyki.
Podczas gdy Główny Inspektorat Sanitarny wypowiada “wojnę” środowisku antyszczepionkowemu, UNICEF publikuje alarmujące dane: Polska właśnie utraciła odporność populacyjną. Tak źle nie było od przeszło 20 lat. Wraca choroba, o której zdążyliśmy zapomnieć.
Dr Grzesiowski, nowy główny inspektor sanitarny, o planach wypowiedzenia formalnej “wojny” ruchom antyszczepionkowym mówił jeszcze przed i zaraz po objęciu stanowiska. Wiadomo było, że GIS pod jego kierownictwem drobiazgowo przyjrzy się danym i wyciągnie wnioski; tak krajowe, jak lokalne. Teraz wiadomo, że urząd rozważa rewolucję w systemie kar wobec rodziców dzieci nieszczepionych. Co się zmieni? Niewykluczone są mandaty i to docierające nieporównywalnie szybciej, niż dotąd.
W Polsce stoi najwięcej paczkomatów w Europie, a w skali całego świata ustępujemy tylko Chinom. Nie powinno dziwić, że fenomen jest obiektem zainteresowania naukowców. Ciekawe badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie studenci sprawdzili, jakie drobnoustroje znajdują się na automatach pocztowych.
Pobyt w sanatorium przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale jednocześnie wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak się jednak okazuje, sporo osób może wyjechać do uzdrowiska zupełnie za darmo. Komu przysługuje taki przywilej? Odpowiadamy.
Okazuje się, że pacjenci podczas pobytu w szpitalu często muszą uiścić kilka dodatkowych opłat. Wiele osób może nawet nie mieć pojęcia o tym, że w trakcie hospitalizacji będą musieli zapłacić na niektóre rzeczy z własnej kieszeni. Przedstawiamy szczegóły.
Lewica chce, by publiczną opiekę zdrowotną finansować nie ze składek, lecz z podatku, którym miałyby także zostać objęte przedsiębiorstwa. Postulowane jest także zniesienie tytułów do ubezpieczeń na rzecz powszechnej opieki. Pomysł spotkał się z krytyką, także ze strony minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wyjazd do sanatorium zwykle wiąże się z długim czasem oczekiwania. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na przyspieszenie wyjazdu do uzdrowiska. Można dostać termin nawet za kilka dni. Przedstawiamy szczegóły.
Lewica przygotowuje odpowiedź na postulowane przez Trzecią Drogę zmiany w finansowaniu publicznej opieki zdrowotnej. Zamiast obniżania składki przedsiębiorcom, co jeszcze bardziej uszczupliłoby i tak niskie w skali UE nakłady Polski na zdrowie, Lewica proponuje niemałą, złożoną z trzech elementów rewolucję.
Jeśli masz wadę wrodzoną bądź cierpisz na przewlekłą chorobę, sprawdź, czy może przysługiwać Ci orzeczenie o niepełnosprawności. Dokument ten może znacznie pomóc Ci w uzyskaniu świadczeń oraz ulg, których zadaniem jest usprawnienie oraz poprawa codziennego życia osoby, która zmaga się z problemami zdrowotnymi.
Wyjazd do sanatorium wiąże się nie tylko z wieloma korzyściami dla zdrowia, ale także ze sporym wydatkiem. Konkretne stawki zależą między innymi od tego, kiedy wyjeżdżamy do uzdrowiska i jaki standard pokoju wybierzemy. Jak prezentują się aktualne ceny? Przedstawiamy szczegóły.
Nadchodzą wakacje, a w tym czasie tym bardziej warto zainstalować aplikację mojeIKP. Trzeba jednak pamiętać, że już za kilka dni zostanie wyłączona jedna z metod logowania. Użytkownicy, którzy z niej korzystali, zachęcani są do skorzystania z jednego z alternatywnych sposób.
Wyjazd do sanatorium zwykle wiąże się z niemałym wydatkiem. Okazuje się jednak, że sporo osób może skorzystać z całkowicie darmowego pobytu w uzdrowisku, który sfinansuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki trzeba spełniać? Wyjaśniamy.
Nieodwoływanie wizyt u lekarza jest niemal nagminne. Z tego też powodu terminy dostępności do specjalistów znacznie się wydłużają. Początkowo planowano, by na osoby, które nie przychodzą na wizyty, wcześniej ich nie odwołując, wprowadzić kary pieniężne, ostatecznie jednak ministerstwo zrezygnowało z tego zamiaru. Szuka za to innych rozwiązań, które mogłyby coś w tej kwestii zmienić.