Pacjenci podczas pobytu w szpitalu bardzo często spotykają się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest cała lista rzeczy, za które trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale również wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak się jednak okazuje, sporo osób może skorzystać z darmowego pobytu w uzdrowisku. Komu konkretnie przysługuje taki przywilej? Wyjaśniamy.
Wyjazd do sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wiąże się z mniejszymi kosztami, ale zwykle oznacza też długi czas oczekiwania. Jak się okazuje, istnieje prosty sposób na to, by przyspieszyć wyjazd do uzdrowiska. Przedstawiamy szczegóły.
Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe plany dietetyczne. Przy pomocy publicznego narzędzia obliczysz BMI i dobierzesz miesięczną dietę - zarówno opracowaną pod konkretne schorzenie jak skrojoną pod osoby zdrowe, a chcące zadbać o żywienie. Czym jest usługa Diety NFZ i jak działa?
Gdzie nie domaga państwo, tam fundacja sama się wyśle. Przy milionie młodych osób mogących przechodzić jakiś rodzaj kryzysu psychicznego i 555 psychiatrach już pułap postawienia rzetelnej diagnozy prowadzi do pata, a zostaje jeszcze leczenie. "Dlatego w Fundacji Unaweza jesteśmy realistami. Stawiamy na to, co możliwe" – mówi jej prezeska Martyna Wojciechowska w rozmowie z BiznesINFO.
Opóźniają się prace Ministerstwa Zdrowia nad zakazem sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów. Premier Donald Tusk dał zielone światło na ten zakaz już w lutym. Projekt miał być gotowy w kwietniu, a resort zapewniał, że zakaz będzie jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Gońcem podczas EKG Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna "ma nadzieję, że będzie w drugiej połowie roku". Z jednej strony zakaz się opóźnia, z drugiej Ministra Zdrowia zapewnia, że zdrowie dzieci jest najważniejsze.
Niemiecka Agencja Kosmiczna we współpracy z NASA poszukuje śmiałków do spędzenia 60 dni w łóżku. Za udział w eksperymencie, w którym badany będzie wpływ takich warunków na ludzki organizm można nieźle zarobić i przysłużyć się nauce. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.
Cena obowiązkowych badań psychologicznych dla kierowców będzie większa. Ministerstwo zdrowia proponuje, by zwiększyć ich cenę do 200 zł. Ma to stanowić odpowiedź na rosnące ceny rynkowe usługi.
Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny.
W ciągu najbliższych dni znów będziemy mieli w Polsce do czynienia ze zjawiskiem pyłu saharyjskiego, zwanego także kalimą. Co prawda nie będzie to tak intensywne, jak w Wielkanoc, niemniej niebo może zabarwić się na pomarańczowo. Słupki rtęci podskoczą zaś w górę.
Choć NFZ finansuje zabiegi medyczne, pobyt w sanatorium nie jest zupełnie darmowy i część kosztów trzeba pokryć z własnej kieszeni. Wkrótce portfele kuracjuszy ucierpią jeszcze bardziej. Wszystko to przez podwyżki, które wejdą w życie 1 maja.
Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.
Wyjazd do sanatorium wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak się jednak okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje turnus w uzdrowisku zupełnie za darmo. Komu należy się taki przywilej? Przedstawiamy szczegóły.
Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem w Niemczech opublikował raport, w którym wymienione zostały smartfony, które emitują najwięcej promieniowania elektromagnetycznego. Jakie modele zajmują czołowe miejsca i jaki wpływ mają emitowane przez nie fale na zdrowie ich użytkowników?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o pilnym wycofaniu z obrotu znanego leku stosowanego przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego. Jak przekazano, powodem decyzji jest wada jakościowa. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Od 5 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące pobytów w sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zmiany zaszły w systemie kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub na rehabilitację uzdrowiskową. Resort Izabeli Leszczyny chce, aby standardem stały się elektroniczne skierowania dla kuracjuszy, nie oznacza to jednak, że papierowe całkowicie znikną. Lekarz będzie mógł je wystawić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.
Wkrótce rozpoczną się badania, które mają potencjał, by dokonać przewrotu kopernikańskiego w stomatologii i implantologii. Instytutu Badań Medycznych w japońskim Kitano po zakończonych sukcesem badaniach na zwierzętach przygotowuje się do testowania na ludziach preparatu, dzięki któremu będą mogły nam odrastać zęby.
Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.
W najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że w zeszłym roku lekarze wystawili znacznie więcej zwolnień związanych z zaburzeniami zachowania i zaburzeniami psychicznymi. Liczba zwolnień zbliżyła się do 1,5 miliona.
Polski system zdrowia jest owiany złą sławą, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Problem jest jednak na tyle poważny, że do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca walki z tym problemem. Jedno z proponowanych rozwiązań przewiduje… wpis na listę dłużników.
Wiele osób, którym przysługują dodatkowe uprawnienia, nawet o nich nie wie. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z usług farmaceutycznych z pominięciem kolejki. Od początku 2024 roku, lista osób, które w aptece nie muszą czekać, jest jeszcze dłuższa niż wcześniej.
Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.
Od 1 stycznia 2024 roku zaczęły funkcjonować nowe wytyczne odnośnie wystawiania aktów zgonu. Część z nich budzi ogromne kontrowersje pacjentów i medyków. Co uległo zmianie?
Niektórzy powiedzą, że piekło zamarzło, inni po prostu będą w wielkim szoku. Choć mało kto postawiłby na to jakiekolwiek pieniądze, faktem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma w swojej ofercie usługi z najwyższej półki. Co jeszcze ważniejsze, skorzystać z nich może praktycznie każdy, całkowicie za darmo. Wystarczy kilka chwil, by zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki, którą normalnie zostawilibyśmy w prywatnym gabinecie.
Wynagrodzenie pracownika to nie tylko wypłata. Poza nią przysługuje mu jeszcze kilka praw, które pracodawca musi spełnić. Jednym z nich jest dofinansowanie okularów. Na co jeszcze może liczyć? Pracownicy często o tym zapominają.
Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.
Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?