BiznesINFO.pl
przychodnia

East News

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

4 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował zadania, na które do tej pory szły środki z budżetu państwa. NFZ nie otrzyma jednak dodatkowych pieniędzy. 

Dodatkowe zadania NFZ

NFZ przejmie dodatkowe zadania, na które wcześniej Ministerstwo Zdrowia wydawało środki z budżetu państwa. Chodzi o częściowe finansowanie szczepień (obowiązkowych oraz na COVID-19), a także leczenia hemofilii, HIV/AID, ratownictwa medycznego oraz leków dla seniorów. 

Redakcja DGP podaje, że może chodzić o ok. 7 mld złotych (a może nawet kilkanaście miliardów), które do tej pory Ministerstwo Zdrowia wydawało z pieniędzy budżetowych. 

W odpowiedzi na pytania DGP Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że taki ruch zwiększy przejrzystość wydatków i poprawi koordynację, gdyż funduszami będzie zarządzać jedna instytucja. Przyznaje, że NFZ nie otrzyma nowych pieniędzy.

Fundusze NFZ 

NFZ będzie mieć więcej zadań do realizacji, a nie dostanie na nie dodatkowych środków. Członkini rady NFZ Małgorzata Gałązka-Sobotka uważa, że taka zmiana nie będzie korzystna dla pacjentów. Już teraz pacjenci narzekają na długie kolejki do specjalistów

 Istniejąca dzisiaj w kasie funduszu nadwyżka ma już swoje przeznaczenie: pokryje podwyżkę wyceny świadczeń, w którą wkomponowano wzrost wynagrodzenia kadr medycznych. Przestrzeni na realizację zupełnie nowych zadań, i to tak kosztownych, w aktualnym budżecie NFZ nie widzę - tłumaczy członkini rady NFZ (gospodarka.dziennik.pl).  

Środki NFZ w większości pochodzą ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. W 2023 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie - od 1 stycznia 2023 roku do poziomu 3490 zł, a od 1 lipca do 3600 zł miesięcznie. Wraz z wynagrodzeniem wzrosną także składki na ubezpieczenie zdrowotne.  

Tagi:

zdrowieNFZ

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >