Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w wystawianiu e-recept. Minister Zdrowia podpisał doniesienie do prokuratury na 10 lekarzy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.06.2023 14:19

Zmiany w wystawianiu e-recept. Minister Zdrowia podpisał doniesienie do prokuratury na 10 lekarzy

Adam Niedzielski
East News

Minister Zdrowia zapowiedział ograniczenia w ilości wystawianych recept. Zdaniem resortu skala problemu jest bardzo duża.

Doniesienia na lekarzy w sprawie e-recept

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zdecydował się wprowadzić ograniczenia w systemie wystawiania e-recept.

'Dziś podpisałem doniesienie do prokuratury, w którym wskazałem na 10 lekarzy, którzy naszym zdaniem, zdaniem naszych prawników, dopuścili się przynajmniej pięciu przestępstw - powiedział Niedzielski, cytowany przez rmf24.pl. Dodał, że w dwóch z tych przypadków zachodzi podejrzenie, że zapisane bez badania leki doprowadziły do śmierci pacjenta.

Nie są to jedyne tego typu sytuacje. Minister podkreślił, że zlecona przez ministerstwo kontrola wykazała, że skala problemu jest bardzo duża.

Recepta na zamówienie. Setki tysięcy w rok, kolejna co dwie minuty

Będą ograniczenia w wystawianiu e-recept

Minister Zdrowia zapowiedział ograniczenia w systemie wystawiania e-recept. Zgodnie z nimi podczas 10 godzin pracy lekarz będzie mógł wystawić e-recepty 80 pacjentom. 

-Finalizujemy też rozporządzenie, które będzie ograniczało możliwość wystawiania leków psychotropowych przy pomocy tych platform - poinformował Niedzielski.

Na pytanie, czy e-recepty zostaną zlikwidowane, jednoznacznie zaprzeczył. Zaznaczył, że e-recepty  są sporym ułatwieniem dla obywateli, a chodzi o jedynie reagowanie w przypadku nieetycznych działań lekarzy związanych z wystawianiem elektronicznych recept.

Rynek e-recept

Lekarze często wystawiają e-recepty przez platformy internetowe udzielające porad zdrowotnych zdalnie. Jak wynika z ostatnich doniesień medialnych, jeden z lekarzy był w stanie wystawić 429 tys. recept w ciągu roku, oznacza to, że na wystawienie jednej recepty potrzebował zaledwie dwóch minut. W tak krótkim czasie nie da się przeprowadzić rzeczowego wywiadu lekarskiego z pacjentem.

Tagi: zdrowie