Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bezpłatne leki dla seniorów. Z programu skorzystały już prawie cztery miliony osób
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.06.2023 13:46

Bezpłatne leki dla seniorów. Z programu skorzystały już prawie cztery miliony osób

apteka ludzie kolejka
Pawel Wodzynski/East News

Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, znajduje się obecnie 2046 pozycji. Z programu skorzystały już prawie 4 miliony Polaków, oszczędzając tym samym 4,6 mld zł – poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia.

Miliardy zaoszczędzonych pieniędzy

Od niemal 7 lat seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, korzystają z bezpłatnych leków. Obecnie na liście tych leków jest aż 2046 pozycji. Dzięki temu programowi seniorzy zaoszczędzili już 4,6 mld zł – przekazało w środę 7 czerwca Ministerstwo Zdrowia. Podało też, że z programu skorzystały już prawie 4 mln osób, którym bezpłatnie wydano 409 mln opakowań leków na choroby wieku podeszłego.

Program Leki 75+ – co należy o nim wiedzieć?

Od 2016 roku bezpłatne leki przysługują wszystkim seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia i których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. Aby je otrzymać, potrzebna jest recepta. W wykazie ministerstwa zdrowia znajdują się medykamenty, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego pacjenci otrzymują za odpłatnością ryczałtową – 50 proc. lub 30 proc.

Lista bezpłatnych leków, jak przekonuje MZ, z roku na rok jest coraz dłuższa. Wykaz znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.  

Zapowiedź bezpłatnych leków dla większej grupy osób

Przypomnijmy, że w połowie maja, podczas konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Z początkiem czerwca informacja na temat projektu trafiła do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Planowo, Rada Ministrów ma przyjąć projekt w drugim kwartale br.