Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Leki

Leki

Lekarstwo
20.05.2024 19:16 Spółka Bioceltix złożyła wniosek dotyczący rejestracji leku na osteoartozę u psów

Spółka Bioceltix po sukcesie badania klinicznego postanowiła wydać wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o wydanie pozytywnej rekomendacji dla leku weterynaryjnego BCX-CM-J na zwyrodnienie stawów (osteoartroza) u psów. W taki sposób polski biotech rozpoczął proces rejestracyjny, który ma doprowadzić do dopuszczenia produktu do obrotu w 2025 roku. BCX-CM-J ma możliwość stania się pierwszym na świecie lekiem, który zawiera w sobie psie komórki macierzyste.

apteka
20.03.2024 22:31 Popularny lek wycofany z obrotu. Nie spełnia wymagań jakościowych

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o pilnym wycofaniu z obrotu znanego leku stosowanego przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego. Jak przekazano, powodem decyzji jest wada jakościowa. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

pieniądze
18.03.2024 16:11 Duża ulga dla pacjentów już od 1 kwietnia. Resort właśnie ogłosił

W dzisiejszych czasach, gdy troska o zdrowie staje się coraz bardziej istotna, każda innowacja w systemie opieki zdrowotnej przynosi nową nadzieję. Dlatego też ogromnie cieszy fakt, że od 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza rewolucyjne zmiany, które obiecują nie tylko ulgę finansową, ale także nowe możliwości leczenia dla pacjentów.

Danuta Hauben
16.03.2024 20:17 Wiele lat ratowała życie pacjentów. NFZ nałożył na nią ogromną karę

W niewielkiej wsi w Małopolsce mieszka 85-letnia lekarka, pani Danuta. Kobieta od lat znana jest ze swojego dobrego serca i chęci niesienia pomocy, za co Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił ją ukarać. Na medyczkę nałożona została grzywna w wysokości 56 tys. złotych tylko za to, że wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów. Niestety, robiła to nieświadoma, że zmieniły się przepisy, o czym choć miała być poinformowana, ostatecznie nie została.

Lekarz
14.03.2024 20:49 Duże zmiany dla Polaków od 1 kwietnia. Pacjenci odetchną z ulgą

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.

apteka
09.03.2024 17:17 Od 1 kwietnia duże zmiany dla pacjentów. Chodzi o recepty

Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?

apteka
07.03.2024 12:44 Popularny lek przeciwbólowy wycofany. "Realne zagrożenie dla pacjentów"

GIF poinformował o pilnym wstrzymaniu w obrocie popularnego leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W produkcie wykryto nieprawidłowości związane z jakością, które “stwarzają realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów”.

Apteka
12.02.2024 21:29 Dwie serie leku wycofane z obrotu. Znamy powód

W poniedziałek, 12 lutego, Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z rynku dwóch serii leków Misintu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obejmuje całą Polskę. Powodem jest wada jakościowa.

apteka
19.01.2024 08:54 Popularny lek wycofany z aptek w całej Polsce. GIF wydał zakaz

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii popularnego leku na nadciśnienie tętnicze. Wydano także zakaz wprowadzenia na rynek kolejnych dwóch serii. Znamy powody decyzji GIF.

Seniorzy i pieniądze
07.01.2024 13:33 Ulga i bezpłatne leki. Skorzysta wielu seniorów, ale jest kilka warunków

Ostatni rok przyniósł spore zmiany w kontekście leków. Pojawiły się bezpłatne medykamenty, zaś przy rozliczeniu podatkowym można odliczyć od podatku te wydatki, które zostały poniesione na poczet lekarstw. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić warunki.

Apteka
04.01.2024 14:31 Popularny lek przeciwbólowy usunięty z aptek. Pilny komunikat GIF

Popularny lek przeciwbólowy zostaje wycofany z aptek w całym kraju. Taką właśnie decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który także zakazał wprowadzania leku do obrotu. Wszystko to z powodu poważnych wad jakościowych. 

Apteka
02.11.2023 12:02 Od 1 listopada ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych

W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.

apteka
22.10.2023 19:45 Od 1 listopada duże zmiany w aptekach. Chodzi o recepty i darmowe leki

Już za chwilę w życie wejdą zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. Modyfikacje mogą przysporzyć wielu osobom sporo kłopotów. Chodzi bowiem o czas wykupienia leków oraz ich ewentualne zamienniki.

NFZ-pacjenci-kolejka-przychodnia
20.09.2023 15:21 Nowy komunikat dla pacjentów NFZ. Chodzi o umawianie się na wizyty

W Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej problematyczne okazywało się zarejestrowanie do lekarza (POZ i AOS) oraz brak kontaktu z placówką. Tymczasem NFZ przypomina, że zakłady podstawowej opieki zdrowotnej mają pewien obowiązek, do którego zobowiązują je przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Poniżej wskazujemy, co koniecznie powinni wiedzieć pacjenci.

Apteka i leki
22.08.2023 17:52 Kwalifikujesz się na bezpłatne leki, musisz uważać. Jeden warunek i zapłacisz krocie

Z początkiem września rozszerzony zostanie program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. W tym udogodnieniu jest jednak ukryty haczyk - niespełnienie jednego warunku spowoduje, że za medykamenty trzeba będzie zapłacić.

recepty-kolejka-apteka
02.08.2023 08:38 Od 2 sierpnia ważne zmiany dla pacjentów. Będą ograniczenia w wystawianiu recept

Do tej pory dostęp do tej grupy leków był nieograniczony, tymczasem oddziały toksykologiczne są pełne pacjentów, którzy się nimi zatruli. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, mając na celu bezpieczeństwo Polaków, wprowadza od dziś ograniczenia w wystawianiu recept na konkretne leki. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany czekają pacjentów.

Mateusz Morawiecki i ministr zdrowia Adam Niedzielski
11.07.2023 16:22 Ponad 16 milionów Polaków będzie uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych leków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wczoraj Rada Ministrów przyjęła korzystne zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

apteka ludzie kolejka
08.06.2023 13:46 Bezpłatne leki dla seniorów. Z programu skorzystały już prawie cztery miliony osób

Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, znajduje się obecnie 2046 pozycji. Z programu skorzystały już prawie 4 miliony Polaków, oszczędzając tym samym 4,6 mld zł – poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia.

apteka-seniorzy
13.05.2023 15:13 Ważne zmiany w e-receptach. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić ograniczenia względem niektórych leków

Ministerstwo Zdrowia zamierza ukrócić proceder masowego wystawiania e-recept w internecie. W tym celu zamierza zaostrzyć przepisy dot. zlecania leków psychotropowych oraz odurzających. W ich przypadku recepty byłyby wystawiane tylko w formie elektronicznej, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta – donosi rynekzdrowia.pl.

apteka-leki
30.04.2023 14:40 Od 1 maja nowa lista leków refundowanych. Setki preparatów w niższych cenach, ale to tylko jedna strona medalu

Od poniedziałku 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia umieściło na niej 111 nowych produktów lub wskazań. Pacjentów czekają niższe dopłaty do 316 preparatów, ale jednocześnie pojawią się podwyżki dopłat do 432 produktów – informuje portal abczdrowie.pl.

apteka-leki
17.04.2023 13:32 Ważne zmiany w sprawie recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 26 kwietnia

Za niewiele ponad tydzień wejdą w życie znowelizowane przepisy w sprawie recept, dotyczą one zawierania przez apteki umów na ich realizację. Od 26 kwietnia zniknie obowiązek przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej, nie będzie trzeba również załączać do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby. To nie wszystko – informuje rynekzdrowia.pl.

apteka
11.04.2023 11:19 Duże zmiany w e-receptach. Lekarze nie będą mogli przepisać wszystkich leków

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami dotyczącymi wystawiania e-recept. W szczególności chodzi o możliwość przepisywania leków, które mogą powodować uzależnienia. 

nfz-zdrowie
19.03.2023 15:32 Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja

Każdy ubezpieczony w NFZ ma dostęp do pakietu darmowych badań, które może zlecić lub wykonać jedynie lekarz mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród badań wchodzących w skład bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) znajdziemy m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, badania moczu, układu krzepnięcia i spirometrię.

apteka-seniorzy
10.03.2023 21:26 Ulga na leki w 2023 roku. Kiedy możesz z niej skorzystać i ile odliczysz w PIT

Wydatki na leki może odliczyć jedynie osoba niepełnosprawna, w przypadku której lekarz specjalista stwierdzi, że powinna zażywać leki w sposób stały lub czasowy bądź opiekun osoby niepełnosprawnej, który ją utrzymuje. Bezpośredniemu odliczeniu podlegają wydatki na lekarstwa poniesione ponad kwotę 100 zł miesięcznie.

apteka
05.03.2023 20:09 System refundacji leków zostanie zmodernizowany

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał właśnie zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie będzie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku – podaje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Apteka
01.03.2023 12:34 Darmowe leki w „prezencie urodzinowym” od państwa. Skorzystać może konkretna grupa seniorów

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mogą otrzymać niektóre leki za darmo. Emeryci często nie wykupują leków, ponieważ ich na to nie stać. 

None
23.02.2023 12:29 Od 1 marca ceny ponad 600 leków pójdą w górę. Podwyżki odczuje wielu Polaków

Za niecały tydzień wejdzie w życie nowa lista leków podlegających refundacji. Podwyżki obejmą 601 pozycji, przy czym największy wzrost cen odczują cukrzycy. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przypadku 328 leków nastąpią obniżki cen.

Apteka
14.01.2023 10:42 Problemy z zaopatrzeniem aptek. Wydłuża się lista brakujących leków

W aptekach brakuje coraz więcej leków, informuje RMF FM, powołując się na wykaz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W tym roku sezon grypowy jest wyjątkowo uciążliwy.