BiznesINFO.pl > Leki

Leki

Apteka
02.11.2023 12:02 Od 1 listopada ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych

W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.

apteka
22.10.2023 19:45 Od 1 listopada duże zmiany w aptekach. Chodzi o recepty i darmowe leki

Już za chwilę w życie wejdą zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. Modyfikacje mogą przysporzyć wielu osobom sporo kłopotów. Chodzi bowiem o czas wykupienia leków oraz ich ewentualne zamienniki.

NFZ-pacjenci-kolejka-przychodnia
20.09.2023 15:21 Nowy komunikat dla pacjentów NFZ. Chodzi o umawianie się na wizyty

W Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej problematyczne okazywało się zarejestrowanie do lekarza (POZ i AOS) oraz brak kontaktu z placówką. Tymczasem NFZ przypomina, że zakłady podstawowej opieki zdrowotnej mają pewien obowiązek, do którego zobowiązują je przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Poniżej wskazujemy, co koniecznie powinni wiedzieć pacjenci.

Apteka i leki
22.08.2023 17:52 Kwalifikujesz się na bezpłatne leki, musisz uważać. Jeden warunek i zapłacisz krocie

Z początkiem września rozszerzony zostanie program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. W tym udogodnieniu jest jednak ukryty haczyk - niespełnienie jednego warunku spowoduje, że za medykamenty trzeba będzie zapłacić.

recepty-kolejka-apteka
02.08.2023 08:38 Od 2 sierpnia ważne zmiany dla pacjentów. Będą ograniczenia w wystawianiu recept

Do tej pory dostęp do tej grupy leków był nieograniczony, tymczasem oddziały toksykologiczne są pełne pacjentów, którzy się nimi zatruli. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, mając na celu bezpieczeństwo Polaków, wprowadza od dziś ograniczenia w wystawianiu recept na konkretne leki. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany czekają pacjentów.

Mateusz Morawiecki i ministr zdrowia Adam Niedzielski
11.07.2023 16:22 Ponad 16 milionów Polaków będzie uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych leków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wczoraj Rada Ministrów przyjęła korzystne zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

apteka ludzie kolejka
08.06.2023 13:46 Bezpłatne leki dla seniorów. Z programu skorzystały już prawie cztery miliony osób

Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, znajduje się obecnie 2046 pozycji. Z programu skorzystały już prawie 4 miliony Polaków, oszczędzając tym samym 4,6 mld zł – poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia.

apteka-seniorzy
13.05.2023 15:13 Ważne zmiany w e-receptach. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić ograniczenia względem niektórych leków

Ministerstwo Zdrowia zamierza ukrócić proceder masowego wystawiania e-recept w internecie. W tym celu zamierza zaostrzyć przepisy dot. zlecania leków psychotropowych oraz odurzających. W ich przypadku recepty byłyby wystawiane tylko w formie elektronicznej, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta – donosi rynekzdrowia.pl.

apteka-leki
30.04.2023 14:40 Od 1 maja nowa lista leków refundowanych. Setki preparatów w niższych cenach, ale to tylko jedna strona medalu

Od poniedziałku 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia umieściło na niej 111 nowych produktów lub wskazań. Pacjentów czekają niższe dopłaty do 316 preparatów, ale jednocześnie pojawią się podwyżki dopłat do 432 produktów – informuje portal abczdrowie.pl.

apteka-leki
17.04.2023 13:32 Ważne zmiany w sprawie recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 26 kwietnia

Za niewiele ponad tydzień wejdą w życie znowelizowane przepisy w sprawie recept, dotyczą one zawierania przez apteki umów na ich realizację. Od 26 kwietnia zniknie obowiązek przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej, nie będzie trzeba również załączać do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby. To nie wszystko – informuje rynekzdrowia.pl.

apteka
11.04.2023 11:19 Duże zmiany w e-receptach. Lekarze nie będą mogli przepisać wszystkich leków

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami dotyczącymi wystawiania e-recept. W szczególności chodzi o możliwość przepisywania leków, które mogą powodować uzależnienia. 

nfz-zdrowie
19.03.2023 15:32 Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja

Każdy ubezpieczony w NFZ ma dostęp do pakietu darmowych badań, które może zlecić lub wykonać jedynie lekarz mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród badań wchodzących w skład bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) znajdziemy m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, badania moczu, układu krzepnięcia i spirometrię.

apteka-seniorzy
10.03.2023 21:26 Ulga na leki w 2023 roku. Kiedy możesz z niej skorzystać i ile odliczysz w PIT

Wydatki na leki może odliczyć jedynie osoba niepełnosprawna, w przypadku której lekarz specjalista stwierdzi, że powinna zażywać leki w sposób stały lub czasowy bądź opiekun osoby niepełnosprawnej, który ją utrzymuje. Bezpośredniemu odliczeniu podlegają wydatki na lekarstwa poniesione ponad kwotę 100 zł miesięcznie.

apteka
05.03.2023 20:09 System refundacji leków zostanie zmodernizowany

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał właśnie zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie będzie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku – podaje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Apteka
01.03.2023 12:34 Darmowe leki w „prezencie urodzinowym” od państwa. Skorzystać może konkretna grupa seniorów

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mogą otrzymać niektóre leki za darmo. Emeryci często nie wykupują leków, ponieważ ich na to nie stać. 

None
23.02.2023 12:29 Od 1 marca ceny ponad 600 leków pójdą w górę. Podwyżki odczuje wielu Polaków

Za niecały tydzień wejdzie w życie nowa lista leków podlegających refundacji. Podwyżki obejmą 601 pozycji, przy czym największy wzrost cen odczują cukrzycy. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przypadku 328 leków nastąpią obniżki cen.

Apteka
14.01.2023 10:42 Problemy z zaopatrzeniem aptek. Wydłuża się lista brakujących leków

W aptekach brakuje coraz więcej leków, informuje RMF FM, powołując się na wykaz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W tym roku sezon grypowy jest wyjątkowo uciążliwy.

leki apteka
01.01.2023 21:50 Od 1 stycznia 2023 roku nowe ceny leków. Niektóre będą droższe o ponad 450 zł

Zmiany dotyczą leków refundowanych. Niektóre podrożeją, a inne będą nieco tańsze. Zapewne nikogo to specjalnie nie zdziwi, listy te aktualizowane są stale. Poniżej przedstawiamy listę najnowszych zmian, które obowiązują od dzisiaj tj. 1 stycznia 2023r. W przypadku jednego leku (Novo-Helisen Depot), podwyżka jest rekordowa u wynosi aż 452,70 zł.

niemcy flaga chmury
23.12.2022 20:06 Niemcy przyjeżdżają do Polski, bo brakuje im leków. Z brakiem zaopatrzenia zmagają się też Czesi

Brak ibuprofenu i paracetamolu, zwłaszcza w formie czopków i syropów dla dzieci doskwiera Niemcom i Czechom — donoszą tamtejsze media. Farmaceutka Marta pracująca w przygranicznym Zgorzelcu przyznaje w rozmowie z wyborcza.biz, że jest coraz więcej klientów z tych krajów. Ich napływ sprawił, że Polacy również zaczęli robić zapasy.

leki apteka
24.11.2022 20:23 Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Od 1 grudnia możliwe są problemy z realizacją recept. Mogą one być spowodowane pewną ważna zmianą dla farmaceutów. Nie będą oni mogli wydawać leków, jeżeli się zagapią i nie wykonają ważnej czynności.

Adam Niedzielski
23.08.2022 08:35 Zolgensma znajdzie się we wrześniu na liście leków refundowanych. To najdroższy lek na SMA.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że we wrześniu na liście leków znajdzie się najdroższy lek na SMA - Zolgensma. Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy.

PILNE czerwona
22.03.2022 09:29 Nadchodzi trudny rok dla leczących się. Setki leków mogą stracić refundację

O zmianach planowanych przez NFZ informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Zdrowia wciąż prowadzi negocjacje z firmami farmaceutycznymi, jednak mogą skończyć się fiaskiem. 2022 r. będzie dla pacjentów rokiem drożyzny, listy refundacyjne z pewnością nie będą tak dobre dla pacjentów jak poprzednich latach. Gazeta ostrzega, że będzie to sytuacja najgorsza od ponad 7 lat.

Apteka i kolejka przed nią
22.03.2022 09:24 Refundacja leków znacznie szczuplejsza. Rząd usunął sporą liczbę preparatów z listy

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wycofaniu z refundacji 30 leków znajdujących się w europejskich standardach leczenia onkologicznego. Dostęp do tych leków przekracza możliwości finansowe zdecydowanej większości pacjentów.Z tego artykułu dowiesz się:Ministerstwo Zdrowia wycofało z refundacji 30 leków stosowanych w leczeniu onkologicznymO jakie leki chodziCo decyzja resortu oznacza dla pacjentów leczących się onkologicznie

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:23 Rząd usuwa mnóstwo leków z refundacji. Dla chorych Polaków to kwestia życia i śmierci

Ministerstwo Zdrowia postanowiło usunąć kolejne leki z listy refundacji. Tym razem na dodatkowy wydatek muszą przygotować się osoby, które walczą z nowotworami. Ignorowanie potrzeb pacjentów poprzez ograniczanie dofinansowania tylko pogłębia ich problemy zdrowotne.Z tego artykułu dowiesz się:Które leki zniknęły z listyNa czym polega refundacja ratunkowaJakich niedopatrzeń nieustannie dopuszcza się rząd

PATRICE LATRON/LOOK AT SCIENCES/Science Photo Library/East News
22.03.2022 09:23 GIF wycofuje lek stosowany w leczeniu arytmii serca

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu Amiodaron Hameln. To lek stosowany w ciężkich zaburzeniach rytmu serca. Sprawdźcie co jest powodem takiej decyzji.Z tego artykułu dowiesz się:GIF poinformował o wycofaniu z obrotu Amiodaron HamelnCo jest powodem tej decyzcji

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:21 Ministerstwo Zdrowia usunęło lek z listy refundowanych. Dla chorych to koszt 400 zł

Refundacja przestała obejmować lek na zapalenie jelit. Dotychczas pacjenci płacili za niego 3 zł. Od maja 2021 r. cena tego preparatu wzrosła do ok. 400 zł. Eksperci alarmują, że wielu chorych nie będzie stać na tak drogi lek i przestaną go przyjmować, co odbije się na ich zdrowiu.Z tego artykułu dowiesz się:Jakiego leku nie obejmuje już refundacjaKto najbardziej odczuje te brakiCo na ten temat mówi Ministerstwo Zdrowia

Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 10.07.2019. Konferencja prasowa dotyczaca dostepnosci do lekow z udzialem Glownego Inspektora Farmaceutycznego Pawla Piotrowskiego.
22.03.2022 09:18 GIF wycofuje z obrotu serię kropli Petroleum D4. Stwierdzono wadę jakościową

Petroleum D4, od jednego z polskich producentów, zostało wycofane z obrotu na terenie całego kraju. Po przeprowadzeniu kontroli Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) stwierdził poważne błędy w znakowaniu produktu. Wadliwy produkt nie jest już dostępny w aptekach.Z tego artykułu dowiesz się:Który produkt został wycofanyJakie były wyniki kontroli GIFCzym jest Petroleum D4

  • 1
  • 2