Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat. Popularny lek został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Chodzi tutaj konkretnie o jedną serię produktu leczniczego. Koniecznie sprawdź, czy masz ten lek w domu. Przedstawiamy szczegóły.
Ważne zmiany dla Polaków. Nowe zasady w aptekach obowiązują już od 20 lipca. Od teraz pacjenci będą mogli łatwiej kupić większą ilość leków. Co ważne, te przepisy nie będą dotyczyły niektórych leków. Przedstawiamy szczegóły.
Nowa lista refundacyjna Ministerstwa Zdrowia, obowiązująca od 1 lipca, wprowadza 99 nowych produktów. Regulacje resortu zdrowia najbardziej rozszerzają zakres leków refundowanych w segmencie ginekologii, diabetologii i hematoonkologii. Od 1 lipca br. uprawnieni mogą też skorzystać z procedury refundacyjnej w zakresie in vitro.
Spółka Bioceltix po sukcesie badania klinicznego postanowiła wydać wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o wydanie pozytywnej rekomendacji dla leku weterynaryjnego BCX-CM-J na zwyrodnienie stawów (osteoartroza) u psów. W taki sposób polski biotech rozpoczął proces rejestracyjny, który ma doprowadzić do dopuszczenia produktu do obrotu w 2025 roku. BCX-CM-J ma możliwość stania się pierwszym na świecie lekiem, który zawiera w sobie psie komórki macierzyste.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o pilnym wycofaniu z obrotu znanego leku stosowanego przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego. Jak przekazano, powodem decyzji jest wada jakościowa. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
W dzisiejszych czasach, gdy troska o zdrowie staje się coraz bardziej istotna, każda innowacja w systemie opieki zdrowotnej przynosi nową nadzieję. Dlatego też ogromnie cieszy fakt, że od 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza rewolucyjne zmiany, które obiecują nie tylko ulgę finansową, ale także nowe możliwości leczenia dla pacjentów.
W niewielkiej wsi w Małopolsce mieszka 85-letnia lekarka, pani Danuta. Kobieta od lat znana jest ze swojego dobrego serca i chęci niesienia pomocy, za co Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił ją ukarać. Na medyczkę nałożona została grzywna w wysokości 56 tys. złotych tylko za to, że wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów. Niestety, robiła to nieświadoma, że zmieniły się przepisy, o czym choć miała być poinformowana, ostatecznie nie została.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.
Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?
GIF poinformował o pilnym wstrzymaniu w obrocie popularnego leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W produkcie wykryto nieprawidłowości związane z jakością, które “stwarzają realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów”.
W poniedziałek, 12 lutego, Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z rynku dwóch serii leków Misintu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obejmuje całą Polskę. Powodem jest wada jakościowa.
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii popularnego leku na nadciśnienie tętnicze. Wydano także zakaz wprowadzenia na rynek kolejnych dwóch serii. Znamy powody decyzji GIF.
Ostatni rok przyniósł spore zmiany w kontekście leków. Pojawiły się bezpłatne medykamenty, zaś przy rozliczeniu podatkowym można odliczyć od podatku te wydatki, które zostały poniesione na poczet lekarstw. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić warunki.
Popularny lek przeciwbólowy zostaje wycofany z aptek w całym kraju. Taką właśnie decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który także zakazał wprowadzania leku do obrotu. Wszystko to z powodu poważnych wad jakościowych.
W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.
Już za chwilę w życie wejdą zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. Modyfikacje mogą przysporzyć wielu osobom sporo kłopotów. Chodzi bowiem o czas wykupienia leków oraz ich ewentualne zamienniki.
W Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej problematyczne okazywało się zarejestrowanie do lekarza (POZ i AOS) oraz brak kontaktu z placówką. Tymczasem NFZ przypomina, że zakłady podstawowej opieki zdrowotnej mają pewien obowiązek, do którego zobowiązują je przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Poniżej wskazujemy, co koniecznie powinni wiedzieć pacjenci.
Z początkiem września rozszerzony zostanie program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. W tym udogodnieniu jest jednak ukryty haczyk - niespełnienie jednego warunku spowoduje, że za medykamenty trzeba będzie zapłacić.
Do tej pory dostęp do tej grupy leków był nieograniczony, tymczasem oddziały toksykologiczne są pełne pacjentów, którzy się nimi zatruli. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, mając na celu bezpieczeństwo Polaków, wprowadza od dziś ograniczenia w wystawianiu recept na konkretne leki. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany czekają pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wczoraj Rada Ministrów przyjęła korzystne zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.
Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, znajduje się obecnie 2046 pozycji. Z programu skorzystały już prawie 4 miliony Polaków, oszczędzając tym samym 4,6 mld zł – poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia zamierza ukrócić proceder masowego wystawiania e-recept w internecie. W tym celu zamierza zaostrzyć przepisy dot. zlecania leków psychotropowych oraz odurzających. W ich przypadku recepty byłyby wystawiane tylko w formie elektronicznej, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta – donosi rynekzdrowia.pl.
Od poniedziałku 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia umieściło na niej 111 nowych produktów lub wskazań. Pacjentów czekają niższe dopłaty do 316 preparatów, ale jednocześnie pojawią się podwyżki dopłat do 432 produktów – informuje portal abczdrowie.pl.
Za niewiele ponad tydzień wejdą w życie znowelizowane przepisy w sprawie recept, dotyczą one zawierania przez apteki umów na ich realizację. Od 26 kwietnia zniknie obowiązek przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej, nie będzie trzeba również załączać do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby. To nie wszystko – informuje rynekzdrowia.pl.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami dotyczącymi wystawiania e-recept. W szczególności chodzi o możliwość przepisywania leków, które mogą powodować uzależnienia.
Każdy ubezpieczony w NFZ ma dostęp do pakietu darmowych badań, które może zlecić lub wykonać jedynie lekarz mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród badań wchodzących w skład bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) znajdziemy m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, badania moczu, układu krzepnięcia i spirometrię.
Wydatki na leki może odliczyć jedynie osoba niepełnosprawna, w przypadku której lekarz specjalista stwierdzi, że powinna zażywać leki w sposób stały lub czasowy bądź opiekun osoby niepełnosprawnej, który ją utrzymuje. Bezpośredniemu odliczeniu podlegają wydatki na lekarstwa poniesione ponad kwotę 100 zł miesięcznie.
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał właśnie zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie będzie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku – podaje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.