biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pilny apel GIF. Popularny lek wycofany z aptek w całej Polsce
Julia Bogucka
Julia Bogucka 17.05.2025 10:00

Pilny apel GIF. Popularny lek wycofany z aptek w całej Polsce

GIF apteka
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, millionsjoker/Getty Images/CanvaPro

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał komunikat o lekach, które natychmiast należy wycofać ze wszystkich aptek. To popularny środek przeciwbólowy, który wielu Polaków może mieć w swoim domu. Został wygłoszony pilny apel, wszyscy powinni zastosować się do zaleceń.

Polacy zażywają duże ilości leków

Duża część osób sięga po leki dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście są im potrzebne. Coraz więcej mówi się jednak o nadmiernym i niekontrolowanym stosowaniu farmaceutyków, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Okazuje się bowiem, że Polska od lat jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o spożycie leków bez recepty, suplementów diety, a także leków przeciwbólowych.

Według danych nawet powyżej 90 proc. Polaków zażywa leki przynajmniej raz w roku, a co trzeci — codziennie. Równocześnie przeciętnie spożywa się od 7 do 8 opakowań farmaceutyków sprzedawanych bez recepty w ciągu roku, a Polska ma jeden z najwyższych wskaźników spożycia leków przeciwbólowych w Unii Europejskiej — to przede wszystkim dotyczy ibuprofenu i paracetamolu.

leki.jpg
Fot. Towfiqu barbhuiya/Pexels/CanvaPro

Warto pamiętać, że nadmierne spożywanie leków może nieść za sobą bardzo niepokojące skutki, to między innymi:

  • uszkodzenia wątroby i nerek,
  • uzależnienia,
  • maskowanie objawów chorób,
  • interakcje leków,
  • działania niepożądane.

Popularność leków jest wywołana przede wszystkim ich łatwym dostępem — nie tylko w aptekach, ale również drogeriach czy sklepach spożywczych, brakiem świadomości ryzyka, a także odpowiednim marketingiem.

Okazuje się, że jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków leków właśnie został wycofany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Oficjalny komunikat właśnie obiega Internet.

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Te produkty znikną ze sklepowych półek. Unijne prawo może już wkrótce wejść w życie Eurowizja 2025. Szanse Justyny Steczkowskiej po obu półfinałach - bukmacherzy już wiedzą

GIF prowadzi regularne kontrole leków

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) nadzoruje obrót lekami w Polsce — od ich produkcji, przez dystrybucję, aż po sprzedaż w aptekach. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów poprzez kontrolowanie jakości, autentyczności i legalności produktów leczniczych dostępnych na rynku.

Instytucja kontroluje zakłady produkujące leki w Polsce, sprawdzając, czy produkcja odbywa się zgodnie z tzw. Dobrą Praktyką Wytwarzania, a także czy przestrzegane są normy higieny, czystości, jakości i dokumentacji. Jeśli coś jest niezgodne, GIF może wstrzymać produkcję, nakazać poprawki, a nawet cofnąć pozwolenie.

gif.jpg
Fot. Jan Bielecki/East News

Oprócz tego GIF nadzoruje także jakość leków już dostępnych w aptekach i hurtowniach:

  • analizuje losowo pobrane próbki leków (np. z aptek, hurtowni),
  • kieruje je do Państwowego Instytutu Kontroli Leków (PIKUL),
  • sprawdza m.in. skład, trwałość, czystość mikrobiologiczną.

Jeśli lek nie spełnia norm – może zostać wycofany z obrotu.

Do kompetencji GIF należy również współpraca z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, który zbiera informacje o skutkach ubocznych leków. GIF analizuje te dane i może ograniczyć stosowanie leku, nakazać zmianę ulotki lub ostrzeżeń, a nawet zawiesić lub cofnąć pozwolenie na obrót lekiem.

Instytucja publikuje komunikaty o wstrzymaniu obrotu (czasowym, do wyjaśnienia) lub wycofaniu z obrotu (na stałe, np. z powodu wady jakościowej lub ryzyka dla zdrowia). Informacje te są dostępne publicznie na stronie GIF-u i przekazywane aptekom oraz hurtowniom. Czasami leki są wycofywane także z powodu błędów w oznakowaniu lub opakowaniu.

Teraz pojawiły się informacje o wycofaniu leku, który w swoich domowych apteczkach z pewnością ma duża liczba Polaków. Warto sprawdzić, komunikat jest poważny.

Zobacz: Słoneczny raj, który przyciąga Polaków jak magnes. Mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki

GIF poinformował o wycofaniu popularnego leku

GIF pełni kluczową rolę w ochronie zdrowia publicznego. Dzięki jego działaniom pacjenci mają dostęp do leków bezpiecznych i skutecznych, ogranicza się ryzyko zatrucia, działań niepożądanych lub stosowania podrobionych leków, a zaufanie do aptek i lekarzy może wzrosnąć. Teraz instytucja postanowiła ponownie ostrzec Polaków przed lekiem, który może być dla nich niebezpieczny.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski leku Apap Extra (Paracetamol + Kofeina) w opakowaniu 10 tabletek, seria U1508501, z datą ważności 10.2027 r.

Decyzję podjęto po zgłoszeniu od producenta — firmy US PHARMACIA Sp. z o.o. W trakcie kontroli wykryto, że w jednej z partii mogło dojść do zanieczyszczenia leku ciałem obcym. Przyczyną była awaria — uszkodzenie uszczelki zaworu spustowego granulatora podczas produkcji. Śledztwo potwierdziło, że problem dotyczy wyłącznie tej konkretnej serii, a pozostałe partie leku są bezpieczne.

Apap Extra to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych w Polsce — sięgamy po niego przy bólach głowy, mięśni czy gorączce.

Jeśli posiadasz opakowanie Apap Extra z tej serii, nie zażywaj go — zamiast tego należy oddać lek do apteki. To przypomnienie, że warto regularnie sprawdzać swoją domową apteczkę i śledzić komunikaty GIF dotyczące leków dostępnych na rynku.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: