Chat GPT rozbił małżeństwo. Żona nie miała wątpliwości, pozew rozwodowy już złożony

Ze wszystkich powodów do zakończenia małżeństwa ten jest z pewnością najbardziej niecodzienny. Wielu Polaków wciąż jeszcze nie przyzwyczaiło się do tego, że sztuczna inteligencja ingeruje w nasze życie, inni używają go jako podstawowego narzędzia w pracy. Nieco mniej osób pyta go o rady dotyczące życia osobistego, a jeszcze mniej prosi o przepowiedzenie przyszłości. Niewinna zabawa był iskrą, która podpaliła cały związek. Małżeństwo rozpadło się w wyniku interakcji z ChatGPT.
Sztuczna inteligencja kontra 12 lat małżeństwa. Zwycięzca mógł być tylko jeden
Narzędzia wykorzystujące AI błyskawicznie zadomowiły się w naszym życiu codziennym. Często korzystamy ze sztucznej inteligencji, nawet o tym nie wiedząc, ale coraz więcej osób świadomie sięga po rozwiązania takie jak generatory obrazów czy ChatGPT. Jak podaje Business Insider Polska, pod koniec ubiegłego roku z tego narzędzia korzystało już 200 mln użytkowników na całym świecie.
Czytaj więcej: Pierwszy kraj, gdzie AI "przejmie władzę" nad prawem. To tu Polacy jeżdżą na egzotyczne wakacje
Wielu ekspertów podkreśla, że tego rodzaju rozwiązania powinny zostać opatrzone prawnymi i technologicznymi ograniczeniami. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że AI potrafi znacznie ułatwić pracę. Okazuje się jednak, że ma też wiele innych zastosowań. Może nam na przykład doradzić, że powinniśmy wziąć rozwód.

Mój wielki grecki rozwód. Sprawa jest już w sądzie
Nawet w 2025 roku, trzy lata po tym, jak ChatGPT stał się ogólnodostępnym narzędziem, wciąż budzi liczne głosy sprzeciwu. Pytania rodzą się szczególnie w zakresie zacierania się granicy między fikcją a rzeczywistością. Narzędzie AI może bowiem wcielić się praktycznie w dowolną rolę, o jaką go poprosimy. Może być naszym nauczycielem czy psychologiem, a coraz większą popularnością cieszą się aplikacje, w których sztuczna inteligencja pozwala nam “rozmawiać” z fikcyjnymi postaciami. W 2024 roku na Florydzie rodzina złożyła pozew przeciwko Character.ai i Google po tym, jak bot AI miał namawiać 14-latka do samobójstwa.
Wówczas sprawa skończyła się tragicznie, ale to nie jedyny przykład, kiedy generowane odpowiedzi ChatGPT mają poważne konsekwencje. Może się tak zdarzyć również wtedy, gdy, na przykład, poprosimy go o… przepowiedzenie przyszłości.
Historia z ostatnich tygodni dotycząca pewnego greckiego małżeństwa także brzmi, jakby napisał ją ChatGPT, ale nic z tych rzeczy. On jedynie stał się przyczyną, dla której kobieta złożyła pozew o rozwód po 12 latach małżeństwa.

AI wygenerowało rozwód. Kobieta zapytała go o swoje małżeństwo
Kobieta, zafascynowana tasseomancją, czyli, innymi słowy, wróżeniem z fusów herbacianych albo z osadów z kawy lub wina, zdecydowała się dla zabawy poprosić AI o interpretację fusów po kawie w filiżankach swojej i męża. W takiej sytuacji chyba każdy z nas spodziewałaby się zabawnej riposty, ale, jak podaje Greek City Times, ChatGPT wyjaśnił, że mężczyźnie pisane jest wejście w związek z inną kobietą, o której fantazjuje i której imię zaczyna się na literę “E”. Fusy jego żony miały natomiast sugerować, że jest zdradzana z osobą, która chce zniszczyć jej rodzinę.
Również na tym etapie sprawę można jeszcze było potraktować jako żart, ale niedługo potem mężczyzna otrzymał telefon od prawnika, a żona kazała mu się wyprowadzić. W porannym programie To Proino poszkodowany mąż przyznał, że kobieta była już wcześniej podatna na sugestie związane z ezoteryką, astrologią i “innymi modnymi trendami”. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest, by pamiętać, że ChatGPT nie jest idealnym narzędziem, a generowane przez niego odpowiedzi mogą być, cóż, po prostu bezsensowne.





































