Polska stanie się jednym z pionierów sztucznej inteligencji w Europie? Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że w Krakowie powstanie pierwsza w kraju Fabryka Sztucznej Inteligencji. Projekt ten, współfinansowany przez Komisję Europejską, otrzymał wsparcie rządowe w wysokości prawie 70 mln złotych. Co będzie potrafił superkomputer za miliony złotych?
Intuicyjna pralko-suszarka Samsung Bespoke AI Laundry Combo™ od końca października br. już jest dostępna na polskim rynku. Ta kombinacja pralki i suszarki wyznacza nowe standardy w dbałości o czystość w domu – jest energooszczędna, wyposażona w zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji, pompę ciepła i 7-calowy wyświetlacz.
Rosnąca popularność sztucznej inteligencji budzi niepokój również na polskim rynku pracy. Których pracowników zastąpi AI? Kto będzie musiał się przebranżowić? Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje 20 zawodów — wśród nich te, które miały gwarantować pewne zatrudnienie. Kto powinien przygotować się na rewolucję na rynku pracy?
Firma NVIDIA od dekad jest niepodzielnym liderem rynku kart graficznych, a w ostatnim czasie wyrosła na potęgę za sprawą wykorzystania swoich układów do działania tzw. sztucznej inteligencji. Pojawiły się jednak doniesienia, że korporacja nie przebiera w kontrahentach. Dziennikarze Bloomberga wpadli na trop, który prowadzi do Rosji.
Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport, z którego wynika, że wielu Polaków może stracić pracę w konsekwencji rewolucji technologicznej. Na rzecz sztucznej inteligencji z zatrudnieniem może się pożegnać aż 2,16 mln kobiet oraz 1,52 mln mężczyzn. Analitycy wskazują, które zawody są ich zdaniem zagrożone najbardziej. Niektóre mogą zaskakiwać.
Niedawno opinię publiczną oburzył zmyślony wywiad przeprowadzony w Off Radiu Kraków z nieżyjącą od wielu lat noblistką Wisławą Szymborską. Choć wokół podobnych rozwiązań kontrowersji nie brakuje, producenci sztucznej inteligencji szukają podobnych rozwiązań, aby ułatwić ludziom życie codzienne, w tym także przynieść ulgę w żałobie. Czym są tzw. griefboty i jak mają wspierać rodzinę zmarłych?
Wprowadzenie sztucznej inteligencji zmienia oblicze rynku pracy w Polsce. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego co piąty pracownik może stanąć w obliczu utraty pracy z powodu automatyzacji. Czy Twój zawód jest w grupie ryzyka?
Okazuje się, że 28 proc. firm inwestujących w R&D korzysta z zewnętrznego wsparcia, a reszta musi finansować te procesy z własnych środków. Co, nie oszukujmy się, jest ogromną barierą — mówił Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Aming Polska, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.
Jarosław Juszkiewicz, który przez 15 lat przemawiał do kierowców korzystających z nawigacji Google Maps, został właśnie zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Do podobnego zdarzenia doszło w 2020 roku, jednak wówczas protesty użytkowników w internecie sprawiły, że Google zdecydowało się przywrócić polskiego lektora. Tym razem jednak na podobne rozwiązanie trudno liczyć. Sam Juszkiewicz opublikował w internecie poruszający film.
O OFF Radiu Kraków zrobiło się głośno gdy pracę w nim straciło kilkanaście osób, by zastąpić ich mogła sztuczna inteligencja. Informację na ten temat opublikował w mediach społecznościowych jeden z byłych pracowników stacji. Na sytuację zareagował już minister cyfryzacji. "Choć jestem fanem rozwoju AI to uważam, że pewne granice są coraz bardziej przekraczane" – powiedział Krzysztof Gawkowski.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski niedługo po przyjęciu AI Act, europejskiej regulacji rozwoju sztucznej inteligencji, zapowiedział, że Polska będzie państwem Wspólnoty, które najszybciej wdroży dyrektywę. Dziś dysponujemy już projektem ustawy o systemach sztucznej inteligencji i mamy możliwość przyjrzeć się temu, jakie plany na rodzime SI ma rząd po porażce ws. IDEAS NCBR.
Sztuczna inteligencja pożera ogromne ilości zasobów, a apetyt na kilowaty wciąż rośnięcie. Za obsługą każdego promptu stoją setki największych centrów danych, w których działają najbardziej zasobożerne GPU w historii. Czy takie wykorzystanie energii przekłada się na proporcjonalne rezultaty? Według jednego z najważniejszych postaci w historii Google - tak.
Upowszechnienie dostępu do dużych modeli językowych już nieraz pokazało, że do nowinek technicznych należy podchodzić z rezerwą. LLM-y nazywane dziś sztuczną inteligencją popełniają absurdalne błędy, co w niektórych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególną ostrożność powinni zachować m.in. miłośnicy grzybobrania.
Nikogo nie dziwi fakt, że od kilku lat mamy w Polsce sklepy samoobsługowe Żabka Nano. Terasz przyszedł więc czas na kaplicę Nano. W województwie wielkopolskim zaczyna właśnie działać świątynia, w której sztuczna inteligencja nie tylko będzie nadzorować wstęp wiernych do kościoła, ale też odpowie na pytania związane z wiarą. Jak Chat GPT pomoże nam w modlitwie?
W badaniu przeprowadzonym wśród 11 tys. dorosłych aż 90% uczestników zadeklarowało, że rozumie, czym jest sztuczna inteligencja, jednak tylko 15% wie, jak z niej korzystać na co dzień. Konsumenci jednogłośnie wskazują, że podniesienie jakości rozrywki, ułatwienie sprzątania oraz oszczędność czasu to główne obszary, na których AI powinna się skupić.
Polska będzie trzecim krajem w Europie, w którym uruchomiona zostanie usługa World ID. Za jej sprawą Polacy otrzymają dostęp do tak zwanego cyfrowego paszportu – wirtualnego dokumentu, który w nadchodzącej przyszłości może stać się nie tylko dziwną ciekawostką, ale i przykrą koniecznością. W celu przyznania kontrowersyjnego ”paszportu” trzeba poddać się skanowaniu tęczówki oka. Sprawie przygląda się już Urząd Ochrodny Danych Osobowych. Na czym to polega, do czego służy i czy będzie obowiązkowe?
Zaledwie 3 proc. Polaków obawia się, że sztuczna inteligencja może odebrać im pracę. Tymczasem według ostatnich badań, rewolucja technologiczna może sprawić, że w przeciągu najbliższych lat zastąpionych może zostać ponad 5,5 mln pracowników w naszym kraju. Jednocześnie dla niektórych zmiana zapowiada się korzystnie – zyskają więcej wolnego czasu i będą lepiej zarabiać.
Wszystkie osoby, które boją się wizyt w gabinetach stomatologicznych już niebawem mogą zatęsknić za ludzkimi dentystami. Wiele wskazuje bowiem na to, że pewnymi krokami nadchodzi czas robotów-stomatologów. Jedna z takich maszyn, obdarzona sztuczną inteligencją, wykonała właśnie pierwszy na świecie zabieg na żywym człowieku. Co więcej, zrobiła to osiem razy szybciej niż człowiek. Nagranie robi wrażenie.Z tego tekstu dowiesz się:● Jak działa robot-dentysta,● Jaki zabieg przeprowadził,● Jakich technologii używa,● Co może zmienić,● Zobaczysz jak przebiegła operacja.
Tego lata nie możemy narzekać na niskie temperatury, nie brakuje jednak opadów i burz. Naprzemienność występowania skrajnych zjawisk pogodowych wiąże się ze zmianami klimatycznymi, podobnie jak gwałtowność zachodzących w pogodzie zmian. To obniża skuteczność prognoz pogody. Jak się jednak okazuje, nawet jeśli prognozy się sprowadzają, to nie każdy zdaje sobie sprawę, jak je odczytywać. W serwisie X zdobył popularność wątek, w którym wielu użytkowników przyznaje, że przed zapoznaniem się z nim błędnie odczytywało informacje dotyczące opadów. Jak zatem rozumieć prognozę pogody i co oznacza “prawdopodobieństwo opadów”?
Już od jakiegoś czasu Apple zapowiada, że nowe nowe urządzenia pracujące w systemie iOS będą mogły cieszyć się rewolucyjną funkcją. Apple Intelligence, bo tak ją nazwano, to sztuczna inteligencja, która ma odmienić korzystanie z iPhone’ów, iPad’ów oraz Mac’ów. Okazuje się jednak, że na zapowiedziach może się skończyć. Przynajmniej na razie.
Tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu mogą przejść do historii jako najbardziej zaawansowane technicznie pod względem nadzoru wizyjnego nad wydarzeniem. A to nie lada osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że poprzednie odbywały się w Pekinie. Francuzi doświadczeni przez krwawe ataki terrorystyczne mieli zaprząc do przetwarzania obrazu z kamer najnowsze zdobycze techniki rodem z prozy Philipa K. Dicka. Bezpieczeństwo zapewniane m.in. przez sztuczną inteligencję bierze górę nad najpierwszą wartością z dewizy Republiki.
Unia Europejska w Dzienniku Urzędowym opublikowała ważne regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji, których celem jest przede wszystkich ochrona obywateli. Nowe przepisy będą obowiązywały również w Polsce. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przedstawił plany dotyczące wprowadzenia ich w naszym kraju. To pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Nowa wyszukiwarka zaprezentowana przez OpenAI ma zrewolucjonizować sposób, w jaki szukamy treści w internecie. Oparta na sztucznej inteligencji przeglądarka SearchGPT oferuje możliwości, o których 25-latka może póki co jedynie marzyć. Czy to oznacza koniec dominacji Google?
Microsoft zapowiadał, że do 2030 roku nie tylko zredukuje własną emisję CO2 do zera, ale osiągnie wręcz ujemny poziom emisyjności. Firma chwaliła się, że będzie usuwać z atmosfery więcej zanieczyszczeń, niż sama produkuje. Tymczasem okazuje się, że… poziom emisji Microsoftu wzrósł o jedną trzecią.
WhatsApp już niebawem doczeka się prawdziwej rewolucji związanej z funkcjonalnością aplikacji. Trwają bowiem prace nad szeregiem zupełnie nowych rozwiązań. Jedno z nich zdecydowanie ułatwi komunikację międzynarodową. Komunikator wprowadza bowiem tłumaczenie wiadomości na żywo.
Jedziesz autobusem, kiedy nagle znajomy wysyła ci wiadomość na WhatsAppie. Niestety okazuje się, że zamiast napisać, nagrał wiadomość głosową. Znajomy być może ma do przekazania coś istotnego, ale z drugiej strony słynie z… oryginalnego poczucia humoru. Wzdychasz głęboko i na wszelki wypadek decydujesz się nie odsłuchiwać wiadomości. Właśnie dla takich osób WhatsApp szykuje nową funkcję.
Chiński producent elektroniki zbudował nową fabrykę. Będzie działała na okrągło – przez wszystkie dni w roku, w niedziele, święta, dniem i nocą. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że warunki pracy nikt się nie będzie skarżył. W nowym zakładzie Xiaomi nie będą bowiem pracować ludzie, tylko maszyny. Jest to fabryka w pełni zautomatyzowana i autonomiczna.
Gdy jedni obawiają się o utratę pracy za sprawą sztucznej inteligencji, tożsamość i praca innych są z jej użyciem fałszowane. Popularyzacja dużych modeli językowych właśnie poskutkowała narodzinami nowego zagrożenia - fikcyjnym przywracaniem z martwych całych przedsiębiorstw, które zakończyły działalność przed laty.