W Polsce mogą zajść ważne zmiany w prawie, które wpłyną na to, jakie treści reklamowe będą trafiały do konsumentów. Objęta rygorystycznym zakazem grupa podmiotów wkrótce ponownie może zyskać dostęp do mediów za sprawą skargi, jaka została wniesiona do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze niż tylko zmiany na rynku reklamowym. Wręcz przeciwnie, bezpośrednio lub pośrednio dotkną każdego obywatela.
Ważne zmiany dla Polaków. Nowe zasady w aptekach obowiązują już od 20 lipca. Od teraz pacjenci będą mogli łatwiej kupić większą ilość leków. Co ważne, te przepisy nie będą dotyczyły niektórych leków. Przedstawiamy szczegóły.
Poczta Polska jakiś czas temu wprowadziła do swojej oferty ciekawą usługę kurierską, z której mogą korzystać apteki internetowe i drogerie. Okazuje się, że zyskała ona ogromną popularność i dzięki niej w ubiegłym roku odnotowano potężny wzrost nadań przesyłek.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o pilnym wycofaniu z obrotu znanego leku stosowanego przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego. Jak przekazano, powodem decyzji jest wada jakościowa. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?
GIF poinformował o pilnym wstrzymaniu w obrocie popularnego leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W produkcie wykryto nieprawidłowości związane z jakością, które “stwarzają realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów”.
W poniedziałek, 12 lutego, Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z rynku dwóch serii leków Misintu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obejmuje całą Polskę. Powodem jest wada jakościowa.
Wiele osób, którym przysługują dodatkowe uprawnienia, nawet o nich nie wie. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z usług farmaceutycznych z pominięciem kolejki. Od początku 2024 roku, lista osób, które w aptece nie muszą czekać, jest jeszcze dłuższa niż wcześniej.
Szykuje się duża zmiana w aptekach. Lekarze, według zapowiedzi, mają w inny sposób wystawiać recepty. Dzięki temu pacjent miałby szansę na tańsze leki. Sprawa budzi jednak wielkie kontrowersje. Część środowiska farmaceutycznego protestuje i apeluje do rządzących o to, by nie wprowadzać zapowiadanych zmian. O co dokładnie chodzi?
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii popularnego leku na nadciśnienie tętnicze. Wydano także zakaz wprowadzenia na rynek kolejnych dwóch serii. Znamy powody decyzji GIF.
Od Nowego Roku zaszły spore zmiany w aptekach. Nie chodzi jednak o godziny otwarcia, a o zasady refundacji leków, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Zakres zmian jest duży.
Od Nowego Roku w życie weszło sporo zmian w funkcjonowaniu aptek. Największe pacjenci odczują w kontekście godzin otwarcia - jednak są również inne nowości, których nie warto ignorować.
Popularny lek przeciwbólowy zostaje wycofany z aptek w całym kraju. Taką właśnie decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który także zakazał wprowadzania leku do obrotu. Wszystko to z powodu poważnych wad jakościowych.
Dwa miesiące po podpisaniu przez prezydenta ustawy dotyczącej aptek, dokonał się niespodziewany zwrot w sprawie. Ustawa została bowiem zaskarżona przez Konfederację Lewiatan do Komisji Europejskiej. Podzielenie przez KE opinii Konfederacji oznaczać będzie spore problemy dla Polski.
Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.
W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.
Już za chwilę w życie wejdą zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. Modyfikacje mogą przysporzyć wielu osobom sporo kłopotów. Chodzi bowiem o czas wykupienia leków oraz ich ewentualne zamienniki.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał natychmiastowe wycofanie z obrotu popularnego leku przeciwbólowego. Wszystkie osoby, które posiadają go w swoich apteczkach, mają jak najszybciej się go pozbyć.
Oddany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zakłada ważną zmianę dla punktów zaopatrujących na zlecenie wyroby medyczne. Dotyczy to również aptek. Wynika bowiem z niego, że te miejsca będą musiały zyskać dodatkowe pomieszczenie dla klientów.