Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Od 1 listopada ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.11.2023 12:02

Od 1 listopada ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych

Apteka
BiznesINFO

W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.

Zmiany w refundowanych lekach

Sprawami refundacji leków zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak podaje serwis radiozet.pl, refundacja pozwala pacjentom na nabywanie leków po niższych cenach niż rynkowe, a nawet całkowicie za darmo.

Co jakiś czas w zestawieniu publikowanym przez Ministerstwo Zdrowia pojawiają się zmiany. Jednak ta najnowsza, która weszła w życie z początkiem listopada, jest jedną z największych, które miały do tej pory miejsce.

Jest nowa lista leków

Według informacji portalu radiozet.pl, na opublikowanej nowej liście leków refundowanych pojawiło się 78 zupełnie nowych pozycji. Część z nich jest stosowana w leczeniu onkologicznym - najbardziej mogą się ucieszyć pacjenci leczący nowotwór piersi.

Na aktualizacji leków refundowanych skorzystają również pacjenci z atopowym zapaleniem skóry. Na liście, według doniesień serwisu radiozet.pl, znalazł się preparat Dysport - czyli toksyna botulinowa typu A.

Wiele pozycji stanieje

Listopadowa aktualizacja refundowanych leków nie oznacza jedynie pojawienia się nowych pozycji. Według informacji portalu radiozet.pl, stanieje prawie tysiąc leków ujętych w zestawieniu. Najniższa obniżka to co prawda zaledwie 1 grosz, jednak największa zawiera się w kwocie 452,70 zł.

Niestety, niektóre leki znajdujące się na liście będą droższe. Serwis radiozet.pl podaje, że około 2,8 tys. leków będzie miało mniejszą dopłatę ze strony NFZ (pacjent zapłaci więcej), zaś około 4,2 tys. leków będzie miało wyższą cenę detaliczną. Z zestawienia leków refundowanych zniknie także 49 pozycji.

Tagi: apteka NFZ leki