Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od 1 kwietnia duże zmiany dla pacjentów. Chodzi o recepty
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.03.2024 17:17

Od 1 kwietnia duże zmiany dla pacjentów. Chodzi o recepty

apteka
Fot. redakcja BiznesINFO

Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?

Wielkie zmiany w wystawianiu recept

Od poniedziałku 1 kwietnia z gabinetu lekarskiego nie wyjdziemy już z receptą w takiej postaci, w jakiej otrzymywaliśmy ją do tej pory. Zmianie ulegnie bowiem ilość leków, środków spożywczych i innych wyrobów medycznych przepisywanych przez lekarza na e-recepcie rocznej. Według nowych zasad, wyliczać ją będzie teraz system informatycznych P1.

O ile w marcu medycy mają wybór, czy działać zgodnie ze starym schematem, czy użyć już nowego, o tyle od kwietnia ten pierwszy będzie już zablokowany. W praktyce system informatyczny takie e-recepty po prostu odrzuci. Na rewolucję muszą przygotować się zatem także farmaceuci.

Awantura o gigantyczną wygraną w Lotto. Sprawa trafiła do sądu

Koniec z liczeniem dawek przez farmaceutów

Jeśli chodzi o apteki, te są zobligowane do dostosowania oprogramowania gabinetowego do nowych rozwiązań. Wszelkie szczegóły dotyczące zmian zawarte są w komunikacie, który niedawno wydało Ministerstwo Zdrowia.

ZOBACZ: Zmiany w popularnym programie. Skorzystać może każdy powyżej 40. roku życia

Teoretycznie reforma ma sprawić, że wszystko działać będzie lepiej i sprawniej. Dokładną ilość leków do wydania pacjentowi automatycznie wskaże przecież system z tym zastrzeżeniem, że e-recepta będzie wystawiona w myśl nowych zaleceń. Wystawiający ją medyk będzie miał obowiązek dokładnie opisać na niej schemat dawkowania i okres, w jakim stosowana ma być kuracja lekowa.

Komunikat MZ ws. nowego systemu e-recept

Wracając do samego komunikatu MZ, czytamy w nim, że wyjątkiem wyjętym spod mechanizmu automatycznego wyliczania ilości produktu przez system informatyczny, będą leki recepturowe, produkty przeznaczone do stosowania na okres krótszy niż 120 dni, import docelowy, e-recepty farmaceutyczne oraz produkty o złożonej strukturze opakowań.

W pierwszym okresie nie będzie [system - red.] również dokonywał ww. wyliczeń dla wyrobów medycznych oraz jednostek międzynarodowych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dla ww. wyjątków będzie istniała możliwość wystawienia e-recepty z użyciem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach - podano.

Źródło: portal.abczdrowie.pl, MZ