Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia

Izabela Leszczyna
08.05.2024 12:00 Zdrowie dzieci może poczekać? Ministra Leszczyna tłumaczy się z opóźnienia w pracach nad zakazem jednorazowych e-papierosów

Opóźniają się prace Ministerstwa Zdrowia nad zakazem sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów. Premier Donald Tusk dał zielone światło na ten zakaz już w lutym. Projekt miał być gotowy w kwietniu, a resort zapewniał, że zakaz będzie jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Gońcem podczas EKG Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna "ma nadzieję, że będzie w drugiej połowie roku". Z jednej strony zakaz się opóźnia, z drugiej Ministra Zdrowia zapewnia, że zdrowie dzieci jest najważniejsze. 

NFZ
23.04.2024 14:19 NFZ oferuje usługę za darmo. Pacjenci nie będą musieli nawet czekać w kolejce

NFZ wychodzi naprzeciw pacjentom, którzy muszą stracić kilka kilogramów lub zmienić tryb życia na zdrowszy. Oficjalny portal Diety NFZ pozwala na skorzystanie z darmowych jadłospisów dla całej rodziny.

sanatorium, pianiądze
15.04.2024 20:48 Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Sanatorium za darmo? Niestety, to przywilej tylko niewielkiej grupy. Większość pacjentów za pobyt musi zapłacić - i to nie mało. Zarówno kwoty, jak i to, za co trzeba dopłacić, będąc w sanatorium, przyprawiają o zawrót głowy. Ministerstwo Zdrowia ”zastanawia się" nad reformą.

apteka
01.04.2024 18:38 Nowa lista leków refundowanych już jest. Ceny poszły w górę?

Zgodnie z obwieszczeniem Izabeli Leszczyn, minister zdrowia, od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jej zawartość może jednak zaskoczyć. Niektóre leki będą od dzisiaj kosztować pacjentów więcej. Zestawienie objęło również kilkadziesiąt nowych pozycji. Jakich zmian powinni spodziewać się pacjenci?

Seniorzy
23.03.2024 17:34 Fatalne wieści dla wielu seniorów. MZ wycofuje się z obietnicy ws. sanatoriów

Ważne zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów były zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd. Teraz okazało się, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wycofać się z rewolucji, którą zapowiedzieli poprzednicy. Resort nie będzie kontynuował prac nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego. 

seniorzy
16.03.2024 16:08 Nowe przepisy dotyczące sanatorium. Zmiany już weszły w życie

Od 5 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące pobytów w sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zmiany zaszły w systemie kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub na rehabilitację uzdrowiskową. Resort Izabeli Leszczyny chce, aby standardem stały się elektroniczne skierowania dla kuracjuszy, nie oznacza to jednak, że papierowe całkowicie znikną. Lekarz będzie mógł je wystawić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

Dokumenty, pieniądze, kalkulator
14.03.2024 21:44 Zmiany w składce zdrowotnej. Padł konkretny termin

Polski Ład spowodował niemałe zamieszanie w kwestii składki zdrowotnej. Zmiany na lepsze były zapowiadane podczas kampanii wyborczej. Teraz szefowa resortu zdrowia zapowiedziała, kiedy można spodziewać się ostatecznego efektu prac w sprawie składki zdrowotnej, a także wyjawiła, kiedy zmiany wejdą w życie. 

apteka
09.03.2024 17:17 Od 1 kwietnia duże zmiany dla pacjentów. Chodzi o recepty

Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?

rejestracja w przychodni
06.03.2024 16:07 Zmiany w popularnym programie. Skorzystać może każdy powyżej 40. roku życia

Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.

szpitalne łóżka
19.01.2024 10:16 Zmiany w przepisach wywołały burzę. Chodzi o akty zgonu

Od 1 stycznia 2024 roku zaczęły funkcjonować nowe wytyczne odnośnie wystawiania aktów zgonu. Część z nich budzi ogromne kontrowersje pacjentów i medyków. Co uległo zmianie?

Seniorzy i pieniądze
07.01.2024 13:33 Ulga i bezpłatne leki. Skorzysta wielu seniorów, ale jest kilka warunków

Ostatni rok przyniósł spore zmiany w kontekście leków. Pojawiły się bezpłatne medykamenty, zaś przy rozliczeniu podatkowym można odliczyć od podatku te wydatki, które zostały poniesione na poczet lekarstw. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić warunki.

przychodnia
02.01.2024 22:45 Ogromne zmiany dla pacjentów. Właśnie się zaczęło

Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.

Katarzyna Sójka
11.12.2023 16:42 W ostatniej chwili zgarnęli dla siebie majątek. Takie nagrody dała była minister zdrowia

Katarzyna Sójka postanowiła na pożegnanie hojnie nagrodzić kilku pracowników resortu. Kwoty sięgnęły nawet kilkadziesiąt tysięcy, ale okazuje się, że dla niektórych to za mało. Nagrodzony najwyższą premią uznał, że nie spełnia ona jego oczekiwań.

o. Tadeusz Rydzyk
08.12.2023 08:30 Po cichu przelali Tadeuszowi Rydzykowi setki tysięcy zł. Z pieniędzy na onkologię

Ministerstwo Zdrowia miało przekazać blisko 400 tys. zł dla Fundacji Lex Veritatis, która znajduje się pod zarządem o. Tadeusza Rydzyka. Konkretne źródło pochodzenia tych pieniędzy jest jednak sporym zaskoczeniem.

Apteka
24.07.2023 11:42 Rewolucja w aptekach. Nowość dla klientów i właścicieli

Oddany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zakłada ważną zmianę dla punktów zaopatrujących na zlecenie wyroby medyczne. Dotyczy to również aptek. Wynika bowiem z niego, że te miejsca będą musiały zyskać dodatkowe pomieszczenie dla klientów.