Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?
Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.
Od 1 stycznia 2024 roku zaczęły funkcjonować nowe wytyczne odnośnie wystawiania aktów zgonu. Część z nich budzi ogromne kontrowersje pacjentów i medyków. Co uległo zmianie?
Ostatni rok przyniósł spore zmiany w kontekście leków. Pojawiły się bezpłatne medykamenty, zaś przy rozliczeniu podatkowym można odliczyć od podatku te wydatki, które zostały poniesione na poczet lekarstw. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić warunki.
Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.
Katarzyna Sójka postanowiła na pożegnanie hojnie nagrodzić kilku pracowników resortu. Kwoty sięgnęły nawet kilkadziesiąt tysięcy, ale okazuje się, że dla niektórych to za mało. Nagrodzony najwyższą premią uznał, że nie spełnia ona jego oczekiwań.
Ministerstwo Zdrowia miało przekazać blisko 400 tys. zł dla Fundacji Lex Veritatis, która znajduje się pod zarządem o. Tadeusza Rydzyka. Konkretne źródło pochodzenia tych pieniędzy jest jednak sporym zaskoczeniem.
Oddany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zakłada ważną zmianę dla punktów zaopatrujących na zlecenie wyroby medyczne. Dotyczy to również aptek. Wynika bowiem z niego, że te miejsca będą musiały zyskać dodatkowe pomieszczenie dla klientów.