Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowa lista refundacyjna zdominowana przez ginekologię, nowotwory krwi i cukrzycę
Michał Górecki
Michał Górecki 02.07.2024 09:16

Nowa lista refundacyjna zdominowana przez ginekologię, nowotwory krwi i cukrzycę

NFZ< lista refundacyjna
Fot. National Cancer Institute on Unsplash

Nowa lista refundacyjna Ministerstwa Zdrowia, obowiązująca od 1 lipca, wprowadza 99 nowych produktów. Regulacje resortu zdrowia najbardziej rozszerzają zakres leków refundowanych w segmencie ginekologii, diabetologii i hematoonkologii. Od 1 lipca br. uprawnieni mogą też skorzystać z procedury refundacyjnej w zakresie in vitro.

Nowa lista leków refundowanych. In Vitro, ginekologia i cukrzyca

Wśród kluczowych nowości na liście leków refundowanych od 1 lipca br. znalazło się 99 nowych produktów. W sumie obniżki cen netto wprowadzono dla 199, a podwyżki dla 11. Dopłata pacjenta spadła w 410 pozycjach, a wzrosła w 282. Z uwag technicznych, Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że od 2024 r. lista refundacyjna aktualizowana jest co trzy miesiące, nie co dwa jak było to wcześniej.

Wśród nowości resort zdrowia wymienia m.in. rozszerzenie listy refundacyjnej dla leczenia niepłodności - wynika to z uruchomienia 1 czerwca rządowego Programu Polityki Zdrowotnej “leczenie niepłodności”. W konsekwencji na liście refundacyjnej pojawiły się leki takie jak: Elonva, Fostimon, Bemfola, Puregon, Ovaleap, Mensinorm, Cetroride czy Orgalutran. Pozostałe pozycje zdominował segment ginekologii, diabetologii i hematoonkologii.

Zobacz też: ZUS wypłaci 300 złotych. Można już składać wnioski w ramach programu Dobry Start

ZUS: rosną wydatki na obcokrajowców. To kluczowa informacja

Nowa lista leków refundowanych

W segmencie wskazań nieonkologicznych dominującą dziedziną medycyny jest ginekologia - 11 nowych terapii, neurologia - 9 nowych terapii i diabetologia - 8 terapii. 

Zrzut ekranu 2024-07-02 083904.png
Źródło: Obwieszczenie refundacyjne nr 75, wskazania nieonkologiczne

W segmencie poświęconym onkologii resort zauważalnie skupił się na hematoonkologii - dziedzinie medycyny przepisanej diagnozowaniu i leczeniu nowotworowych chorób układu krwiotwórczego. Od 1 lipca na listę leków refundowanych trafiły w tym zakresie trzy nowe pozycje: Hemlibra (profilaktyka krwawień u chorych poniżej 18. roku życia z ciężką hemofilią, Poteligeo - do leczenia chłoniaków i Lundumio - do leczenia chłoniaka grudkowego. 

Zrzut ekranu 2024-07-02 083857.png

Nowa lista z 1 lipca to duża zmiana dla chorych na narkolepsję (choroba neurologiczna; nadmierna senność w trakcie dnia). Polska lista refundacyjna doczekała się pierwszego leku refundowanego w tym zakresie. Branżowy serwis apteline tłumaczy, że lek zawiera substancję czynną pitolisant, która wydłuża stan czuwania.

Lekarze skorzystają z nowego narzędzia

Cała, szczegółowa lista leków refundowanych jest dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia w “Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2024 r.”. Co jednak ważne, wraz z nowymi lekami 1 lipca wchodzi w życie nowe narzędzie dla lekarzy, którzy będą recepty na leki refundowane wypisywać. W serwisie ezdrowie.gov pojawił się model, na podstawie którego medycy odnajdą się w nowym pozycjach, ustalając refundację na poziomie ryczałtu, 30 albo 50 proc., lub refundacji pełnej (bezpłatnych leków).