Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Setki Polaków biorą ten lek. Jeżeli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.09.2023 21:17

Setki Polaków biorą ten lek. Jeżeli masz go w domu, natychmiast wyrzuć

Leki z apteki
BiznesINFO

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał natychmiastowe wycofanie z obrotu popularnego leku przeciwbólowego. Wszystkie osoby, które posiadają go w swoich apteczkach, mają jak najszybciej się go pozbyć.

Ostrzeżenie GIF

Informacje dotyczące leków o nieprawidłowym składzie pojawiają się dość rzadko. Znacznie częściej w przestrzeni publicznej można usłyszeć o wycofywanych z obrotu produktach spożywczych.

Stąd też niewiele osób może wiedzieć, iż istnieje coś takiego jak Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Jest on organem odpowiadającym za wydawanie tego typu ostrzeżeń w przypadku leków - i taka chwila właśnie nadeszła.

Popularny lek natychmiast wycofany

Jak podaje portal Gazeta.pl, Główny Inspektorat Farmaceutyczny w II połowie sierpnia otrzymał wyniki badań dotyczące popularnego leku. Jeden z parametrów uzyskał wynik negatywny, co doprowadziło do stwierdzenia, iż ten lek nie spełnia wymagań.

W efekcie GIF wydał decyzję nakazującą natychmiastowe wycofanie tegoż leku ze sprzedaży. Jednocześnie osoby posiadające go w swoich domach mają bezzwłocznie się go pozbyć.

Powodem niespełnienie wymagań

Z informacji Gazety.pl wynika, że decyzja GIF dotyczy leku Benlek, który ma zastosowanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z obrotu wycofano opakowanie 20 tabletek o numerze GTIN 05909991492977. Za produkcję odpowiada SOLINEA sp. z o.o. z Cieszyna.

Dodatkowo, osoby posiadające dokładnie te opakowania Benleku a chcące go zutylizować, nie powinny wyrzucać ich na śmietnik. Gazeta.pl zauważa, że niepotrzebne i przeterminowane leki należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów lub wrzucić do pojemnika ustawionego w aptece.