Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w zdalnym wystawianiu recept od sierpnia. Obejmą konkretną grupę leków
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 25.07.2023 09:28

Zmiany w zdalnym wystawianiu recept od sierpnia. Obejmą konkretną grupę leków

apteka
Domena publiczna

Od sierpnia wchodzą ograniczenia w zdalnym wystawianiu recept na psychotropy. Takie recepty pacjent będzie mógł otrzymać wyłącznie w formie elektronicznej.

Ograniczenia w wystawianiu leków na psychotropy

Lekarz będzie mógł wystawić receptę na środki odurzające i psychotropowe bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej niż trzy miesiące. Takie recepty można będzie otrzymać wyłącznie w formie elektronicznej po osobistym zbadaniu pacjenta, z uwzględnieniem ilości i rodzaju leków przepisanych w przeszłości.

Wypisywanie recept na środki psychotropowe może zagrażać pacjentom. Portal “Dziennik Gazeta Prawna” przypomina sprawę pacjentki z maja 2023 roku, której lekarze masowo wystawiali recepty na silnie uzależniające leki, bez sprawdzania, ile już ich przepisano, przez co kobieta wpadła w uzależnienie i kłopoty finansowe. 

Recepty pod kontrolą inspektorów. NFZ nałożył wysokie kary

Firmy przygotowują się na zmiany

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna” firmy zajmujące się handlem receptami i zwolnieniowych przygotowują się na zmiany i podnoszą ceny recept na leki o działaniu narkotycznym. Jeden z portali w rozmowie z DGP przyznał, że wyższa cena wynika z konieczności pogłębionego wywiadu medycznego. 

Jak sprawdził DGP na tym samym portalu, aby dostać receptę wystarczyło wypełnić ankietę, w której nie było pytań o stan psychiczny. Zwraca także uwagę, ze lekarz nie ma jak zweryfikować, ile recept na podobny lek pacjent już otrzymał. 

Nadużycia w związku z receptami

Nowe przepisy opracowano z związku z masowym wystawianiem e-recept, w tym na środki psychotropowe. Zmiany Ministerstwo Zdrowia zapowiadało już w maju.

– Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 godziny. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta – powiedział minister Adam Niedzielski, cytowany przez dentonet.pl.

Środowisko lekarskie jest zgodne, że trzeba zmienić przepisy.

Tagi: zdrowie