Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Problemy z zaopatrzeniem aptek. Wydłuża się lista brakujących leków
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.01.2023 10:42

Problemy z zaopatrzeniem aptek. Wydłuża się lista brakujących leków

Apteka
Domena publiczna

W aptekach brakuje coraz więcej leków, informuje RMF FM, powołując się na wykaz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W tym roku sezon grypowy jest wyjątkowo uciążliwy.

Sezon grypowy

W pierwszym tygodniu nowego roku na grypę zachorowało ponad 306 tys. Polaków, podaje Medonet. Aż 3 tys. osób w związku z powikłaniami wymaga hospitalizacji. 

Z kolei z danych ZUS wynika, że liczba zwolnień lekarskich wystawionych z tytułu choroby w listopadzie 2022 roku wyniosła 1 mln 835 tys., a w grudniu (1-26.12.) było to 2 mln 178 tys. 

Jesień i zima to w Polsce sezon infekcyjny, w tym czasie zwykle zwiększa się liczba zachorowań. Zdaniem ekspertów na duży wzrost zachorowań w tym sezonie ma fakt, że w czasie pandemii nasz system odpornościowy mocno się osłabił.

Brakuje lekach w aptekach

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z rekordową liczbą chorych. Z tego powodu zaczyna brakować lekarstw. 

"Leki, które wydłużyły wykaz brakujących preparatów, to przede wszystkim właśnie antybiotyki z amoksycyliną, a także leki przeciwcukrzycowe i przeciwwirusowe, bardzo potrzebne teraz, w sezonie infekcyjnym, gdy jest wiele zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne" - informuje RMF FM.

Według wykazu brakujących leków dziś brakuje 113 specyfików. Jeszcze dwa tygodnie na tej samej liście znajdowały się 63 pozycje. 

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że problemu nie ma. MInister Adam Niedzielski w TVN24 mówił, że w skali kraju zapasy są zabezpieczone, a lokalne braki związane są z łańcuchem dystrybucji. 

Tagi: zdrowie leki