Nowy program profilaktyczny autorstwa Ministerstwa Zdrowia
Wikipedia/Panek, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49662756
Autor Maria Glinka - 23 Listopada 2020

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy program zdrowotny. Obejmie aż 13,5 miliona Polaków

Program profilaktyki dla osób po 40 roku życia ma być elementem procesu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii. Nowa inicjatywa bazuje na badaniach morfologii, cholesterolu czy kreatyniny. Szczegóły projektu, który obejmie miliony obywateli, przedstawił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Program odbudowy zdrowia obywateli

Po strategii walki z koronawirusem przyszedł czas na program profilaktyki, który odbuduje zdrowie Polaków. Choć na razie końca pandemii nie widać nawet na horyzoncie, to Ministerstwo Zdrowia opracowało już projekt, dzięki któremu obywatele będą mogli kompleksowo zadbać o swoją kondycję.

Powodem wdrożenia programu jest fakt, że w obliczu pandemii zdecydowanie ograniczono diagnostykę i standardowe leczenie pacjentów. - Powoduje to, że wiele chorób ujawnia się teraz ze zdwojoną siłą – przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Debata Senior.

Założenia programu Ministerstwa Zdrowia

Nowy program autorstwa resortu zdrowia ma na celu zapobieganie chorobom i poważnym schorzeniom u osób powyżej 40 rż. Interia podaje, że według założeń inicjatywa ma objąć 13,5 mln obywateli.

Co zakłada zapowiadany program? Kraska wyjawił, że jednym z jego głównych elementów jest zniesienie limitów przyjęć do specjalistów. Co więcej, program ma także poszerzyć pilotaż dotyczący onkologii na całą Polskę. Profilaktyce pod kątem kardiologicznym mają zostać poddani obywatele między 40 a 65 rż.

- Takich osób w Polsce jest ponad 13,5 mln, czyli dość duża grupa populacyjna. Chcemy dla nich wprowadzić badania diagnostyczne w postaci prostego pakietu, czyli badania morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, badanie moczu czy - w przypadku mężczyzn - antygenu w kierunku raka prostaty - tłumaczył wiceminister zdrowia.

Kiedy nowy program zostanie zainagurowany? Kraska wskazał, że realizowanie założeń nowej inicjatywy rozpocznie się w przyszłym roku. Warunkiem wdrożenia projektu jest powszechna dostępność szczepionki – w takiej sytuacji uwaga nie tylko rządzących, ale przede wszystkim lekarzy będzie mogła być skierowana na inne schorzenia, z którymi walczą Polacy.

Według najnowszych rządowych doniesień szczepionka na koronawirusa ma pojawić się w Polsce w styczniu 2021 r. Choć zdaniem wirusologów ten termin jest mało realistyczny, to wiele wskazuje na to, że antidotum, które zrewolucjonizuje walkę z pandemią, zostanie dopuszczone do użytku w pierwszej połowie przyszłego roku.

Jeszcze jutro dostęp do lekarzy może być znacznie utrudniony. Wielu z nich nie chce przychodzić do pracyJeszcze jutro dostęp do lekarzy może być znacznie utrudniony. Wielu z nich nie chce przychodzić do pracyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Kraska: dbałość o kondycję zdrowotną kluczowa w obliczu restrykcji

W programie Debata Senior wiceminister zaapelował, aby na pandemiczne hasło „pozostań w domu” patrzeć z podwójnej perspektywy. Kraska stwierdził, że należy maksymalnie ograniczać kontakty międzyludzkie, ale to zalecenie nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy chory wymaga wizyty u lekarza.

- W dalszym ciągu Polacy chorują i na serce, i na płuca, i na nerki. Jeśli mamy cień wątpliwości, powinniśmy na pewno zgłosić się do lekarza POZ. Jeśli będzie potrzeba diagnostyki lub skierowania do szpitala, to lekarz nas skieruje – tłumaczył przedstawiciel resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że program profilaktyki dla osób powyżej 40 rż. to jedna z zapowiedzi wyborczych z kampanii PiS z 2019 r. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło przygotowania tej inicjatywy na początku 2020 r. Według pierwotnych założeń program miał bazować na możliwości wykonywania badań bez skierowania i całkowicie nieodpłatnie.

Niemcy masowo przechodzą na emeryturę. Liczba przebija prognozy rząduNiemcy masowo przechodzą na emeryturę. Liczba przebija prognozy rząduCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News