Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważna zmiana w wyjazdach do sanatorium. Prawo do darmowego turnusu dla nowej grupy osób
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.07.2023 17:21

Ważna zmiana w wyjazdach do sanatorium. Prawo do darmowego turnusu dla nowej grupy osób

sanatorium-senior
Marek BAZAK/East News

W styczniu br. nowa grupa zyskała prawo do skorzystania z bezpłatnych, 21-dniowych turnusów. Chodzi o osoby uprawnione do emerytury rolniczej – wcześniej KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) mogła kierować na rehabilitację leczniczą jedynie rolników aktywnych/pracujących. To nie jedyna zmiana, jaka obowiązuje od początku tego roku – informuje specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl.

Nowa grupa z prawem do bezpłatnego sanatorium

Z początkiem 2023 roku zaczęły obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi na liście mogących korzystać z sanatorium KRUS pojawiła się nowa grupa osób. Chodzi o rolników będących na emeryturze – od 1 stycznia br. KRUS ma prawo kierować ich na darmową rehabilitację leczniczą. Może to być nawet 840 tys. osób. To efekt ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Pobyt na turnusie dla tej grupy pacjentów jest bezpłatny – wyjaśnia KRUS.

Podwyżki opłat za pobyt w sanatorium już obowiązują. Nie wszystkich stać na wyjazd

To nie jedyna zmiana w tym roku

Od początku tego roku KRUS organizuje również turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Ma to na celu poprawę ich kondycji psychofizycznej oraz jakości życia. Takie turnusy trwają 7 dni, są bezpłatne i można otrzymać na nie skierowanie nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

Zasady bezpłatnego pobytu w uzdrowisku na koszt KRUS

Z rehabilitacji leczniczej organizowanej przez KRUS można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osoby, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także ci, którzy mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, mogą otrzymać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego po upływie sześciu miesięcy od dnia zakończenia ostatniej rehabilitacji.

W przypadku uzasadnionych potrzeb zdrowotnych pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony – czytamy na stronie KRUS. Jednocześnie urzędnicy przypominają, że korzystanie z rehabilitacji leczniczej i turnusu regeneracyjnego finansowanego przez KRUS nie zabiera rolnikom prawa do leczenia uzdrowiskowego za pośrednictwem NFZ. Jeśli natomiast chodzi o koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej, to zakład tejże rehabilitacji zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.