Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważne zmiany w e-receptach. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić ograniczenia względem niektórych leków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.05.2023 15:13

Ważne zmiany w e-receptach. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić ograniczenia względem niektórych leków

apteka-seniorzy
East News

Ministerstwo Zdrowia zamierza ukrócić proceder masowego wystawiania e-recept w internecie. W tym celu zamierza zaostrzyć przepisy dot. zlecania leków psychotropowych oraz odurzających. W ich przypadku recepty byłyby wystawiane tylko w formie elektronicznej, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta – donosi rynekzdrowia.pl.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, jakie zmiany nas czekają

Specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl informuje, że obecnie procedowana jest zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 października 2019 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. z 2021 r. poz. 166). Projekt dokumentu opublikowano na początku maja jako odpowiedź na głośną ostatnio sprawę kupowania e-recept przez internet.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że zakładane zmiany objęłyby recepty wystawiane na leki psychotropowe oraz odurzające. Takie recepty można by było otrzymać wyłącznie w formie elektronicznej po osobistym zbadaniu pacjenta, mając na uwadze ilość i rodzaj leków przepisanych w przeszłości. W rozporządzeniu czytamy, że warunek weryfikacji leków nie będzie obejmował pacjenta, który nie ma aktywnego Internetowego Konta Pacjenta, przez wzgląd na brak możliwości przeprowadzenia weryfikacji w systemie P1.

Zdalne wystawienie recepty bez konieczności wizyty stacjonarnej byłoby natomiast możliwe w sytuacji, w której od ostatniego zbadania pacjenta – którego wynikiem było wystawienie recepty na preparat zawierający środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1 – upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy.

Natomiast warunek zbadania pacjenta zostanie zdjęty w przypadku, jeśli recepta będzie niezbędna do kontynuacji leczenia, co znajdzie odzwierciedlenie w stanie zdrowia pacjenta przedstawionym w dokumentacji medycznej. Z kolei wystawienie recepty przy stwierdzeniu wcześniejszego przepisania pacjentowi innego preparatu zawierającego wyżej wskazane substancje może nastąpić tylko wtedy, gdy lekarz, mając na uwadze stan pacjenta, uzna to za konieczność.

Chodzi o bezpieczeństwo pacjentów

Wskazane wyżej zmiany mają na celu uniemożliwić przepisywanie leków zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 za pośrednictwem płatnych usług internetowych, bez wcześniejszego zbadania pacjenta. Mając na uwadze funkcjonowanie podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta oraz uzyskiwanie określonych produktów leczniczych w celach odurzania się – przekazało MZ.

Problem masowego wystawiania recept przez internet

Sprawę kupowania e-recept przez internet ujawnili kilka miesięcy temu dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej. Z ich danych wynikało, że rekordzista miał w ciągu I kwartału 2022 roku wystawić ponad 5,3 tys. recept. Oznacza to, że musiałby przepisywać je… co pięć minut.

Tagi: zdrowie leki