W Polsce istnieje szczególna grupa pacjentów, których codzienność to nieustanna walka z poważną chorobą - cukrzycą typu 1. Choroba ta wymaga nie tylko stałego monitorowania poziomu cukru we krwi, ale również regularnego przyjmowania insuliny, co wiąże się z wysokimi kosztami. W obliczu takich wyzwań państwo polskie oferuje wsparcie finansowe w postaci dodatku dla cukrzyków, który ma na celu częściowe pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.
Wszyscy pacjenci powinni wiedzieć o zmianach w polskich przychodniach. Modyfikacje będą dotyczyły zapisów do lekarza i na badania. Jak na razie, nowości będą obowiązywały tylko i wyłącznie w formie programu pilotażowego. Co dokładnie ulegnie zmianie? Przedstawiamy szczegóły.
W Europie zanotowano pierwszy przypadek nowej, wyjątkowo niebezpiecznej odmiany małpiej ospy. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega tymczasem o ”stanie zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. Od początku roku choroba zabiła już prawie 500 osób. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego i dla kogo najbardziej niebezpieczna jest małpia ospa.● Gdzie wykrywa się najwięcej zachorowań.● Jak można się zarazić. ● Jak rozpoznać objawy.● Gdzie w Europie zarejestrowano pierwszy przypadek.
Komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Kiedy wypłacany jest zasiłek? Ile wynosi pensja za okres choroby? Wielu pracowników przed pójściem na L4 zadaje sobie te pytania. Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze zasady. Zdradzamy też, w jaki sposób ustalić wysokość wynagrodzenia.
Nieodwoływanie wizyt u lekarza jest niemal nagminne. Z tego też powodu terminy dostępności do specjalistów znacznie się wydłużają. Początkowo planowano, by na osoby, które nie przychodzą na wizyty, wcześniej ich nie odwołując, wprowadzić kary pieniężne, ostatecznie jednak ministerstwo zrezygnowało z tego zamiaru. Szuka za to innych rozwiązań, które mogłyby coś w tej kwestii zmienić.
Już od przyszłego roku przepisy w sprawie zasiłku chorobowego może czekać niemała rewolucja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma odciążyć pracodawców i przejąć od nich obowiązek płacenia za L4 od pierwszego dnia choroby. To nie najlepsza informacja dla podatników, za to świetna dla osób, u których pracujemy.
Jan Kulczyk przez lata był najbogatszym Polakiem. W 2015 roku niespodziewanie zmarł, co było ogromnym szokiem dla wielu osób. Wcześniej nie było wiadomo nic na temat jego problemów ze zdrowiem. Przyjaciel Kulczyka wyjawił, że miliarder zmagał się z poważnym schorzeniem.
Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.
Wyjazd do sanatorium wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak się jednak okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje turnus w uzdrowisku zupełnie za darmo. Komu należy się taki przywilej? Przedstawiamy szczegóły.
Ważne zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów były zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd. Teraz okazało się, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wycofać się z rewolucji, którą zapowiedzieli poprzednicy. Resort nie będzie kontynuował prac nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego.
Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.
Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.
Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?
Podstawowa opieka zdrowotna (w skrócie: POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia każdemu uprawnionemu kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania – rzecz jasna, na terytorium Polski. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że już za kilka dni lekarze rodzinni zyskają nowe uprawnienia, pojawią się też ważne zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. O czym powinni wiedzieć pacjenci?
Pojechać za darmo do sanatorium i jeszcze samemu wybrać kierunek? Jest to jak najbardziej możliwe. Aby jednak otrzymać zwrot kosztów trzeba spełnić pewne warunki.
Z początkiem października w życie wejdzie rozporządzenie ministra ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W efekcie pojawią się korzystne zmiany dotyczące opieki lekarskiej – mają one zmniejszyć kolejki do specjalistów. Niestety, czas oczekiwania na diagnostykę w niektórych miejscach jest zdecydowanie zbyt długi. Mowa tu, chociażby o wizycie u psychiatry dziecięcego. Z ustaleń fundacji GrowSpace wynika, że średni czas oczekiwania na konsultację u tego specjalisty wynosi w Polsce 238 dni, a w pięciu placówkach przekracza 1000 dni.
Z tegorocznego raportu „MŁODE GŁOWY” sporządzonego przez fundację Unaweza Martyny Wojciechowskiej wynika, że problemy psychiczne dotyczą sporej części polskich dzieci i młodzieży. Osoby będące w kryzysie potrzebują nie tylko wsparcia swoich bliskich, ale przede wszystkim profesjonalnej pomocy. Na jaw wyszły szokujące ustalenia fundacji GrowSpace, według której czas oczekiwania na konsultację do psychiatry dziecięcego na NFZ w jednej ze śląskich placówek wynosi… 2441 dni, czyli 7 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa otyłość mianem epidemii, jest ona nazywana chorobą XXI wieku, dotyka mnóstwo osób bez względu na ich wiek i płeć. Każdego roku z jej powodu i w wyniku nadwagi umierają miliony ludzi na całym świecie. Niezdrowa dieta to jedna z przyczyn tego stanu rzeczy. Jeśli chcesz zadbać o siebie i o swoich najbliższych, utrzymać wagę, rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak zacząć, z pomocą przychodzi całkowicie bezpłatna usługa Narodowego Funduszu Zdrowia. Korzysta z niej już 760 tys. osób. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym to polega.
W 2023 roku ze specjalnej usługi Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało już 17,5 tys. Polaków – najwięcej z województw mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Przy okazji wizyty w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystaj z usług kiosku profilaktycznego. Nie kupisz w nim gazety, za to dostaniesz coś więcej – informuje nas Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia. O co dokładnie chodzi?
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od stycznia do maja br. wypłacił już 100 tys. świadczeń rehabilitacyjnych. Średnia miesięczna wysokość tego świadczenia wyniosła 2381,68 złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o te pieniądze? Wyjaśniamy poniżej.
Program Profilaktyka 40 plus oferuje możliwość wykonania pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych przez Polki i Polaków mających ponad 40 lat. Jest on realizowany od 1 lipca 2021 roku do 31 grudnia 2023 roku, przy czym rząd ma w planach przedłużenie jego funkcjonowania. Każda osoba, która skorzystała z programu, mogła wziąć udział w loterii z nagrodami rzeczowymi – ostatnie losowanie odbyło się 7 czerwca.
Mimo ciepłej zimy wiele polskich miejscowości zmagało się z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Najwięcej smogowych dni odnotowano w Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej i Żywcu – ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Zdaniem Weroniki Michalak z HEAL Polska nawet jeden dzień ekspozycji na smog może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych np. zawału serca lub udaru.
Od poniedziałku 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia umieściło na niej 111 nowych produktów lub wskazań. Pacjentów czekają niższe dopłaty do 316 preparatów, ale jednocześnie pojawią się podwyżki dopłat do 432 produktów – informuje portal abczdrowie.pl.
Polacy masowo biorą zwolnienia z pracy, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Główną przyczyną są choroby wywołane wirusami grypy.
Kiedy wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek? Pytanie to jest właściwe, jeśli jesteśmy właśnie na zwolnieniu L4 lub mamy chorego pracownika na takim właśnie zwolnieniu. Kiedy bowiem powinniśmy wypłacać danemu pracownikowi zasiłek chorobowy, a kiedy wynagrodzenie chorobowe? Sprawa nie jest specjalnie skomplikowana, bo między jednym i drugim są wyraźne różnice.Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane w określonym czasie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wówczas pracownik taki ma prawo do pobierania wynagrodzenie chorobowego w okresie 33 dni zwolnienia lekarskiego. Chyba, że jest po 50. roku życia, gdyż wówczas wynagrodzenie takowe otrzymuje przez 14 dni zwolnienia.
Zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie chorobowe? Tak naprawdę różnicy dla pracownika nie ma żadnej, za to dla pracodawcy jest ona bardzo istotna. Przyjrzyjmy się definicjom. Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie, które jest wypłacane przez pracodawcę z budżetu przeznaczonego na pensje. Przysługuje ono przez 33 dni niezdolności do pracy wskutek choroby, chyba że pracownik skończył 50 lat – wówczas ten okres wynosi zaledwie 14 dni. Zasiłek chorobowy z kolei jest wypłacany z pieniędzy ZUS-u. Przysługuje on przez aż 182 dni, a w przypadku gruźlicy oraz ciąży nawet 270 dni. Z zasiłku chorobowego skorzystać mogą także osoby na „śmieciówkach”, są jednak pewne warunki, które należy spełnić by na zleceniu otrzymywać pieniądze za czas niezdolności w pracy.
Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od wtorku 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe. To efekt podpisanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. – Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – podkreślił szef resortu zdrowia. Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19. – Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – dodał minister zdrowia.
Niespodziewana nieobecność w pracy osoby zatrudnionej na etacie to dla wielu pracodawców spore wyzwanie. Można mu sprostać, podpisując z wybranym kandydatem umowy na zastępstwo, choć osobę taką znaleźć będzie teraz trudno. Podstawowym celem istnienia każdej firmy jest generowanie zysku, a więc zachowanie ciągłości produkcji, czyli także zatrudnienia (nawet w trakcie tak zaskakujących i trudnych wydarzeń jak pandemia). Nie zawsze obowiązki osoby nieobecnej można przenieść na inną.W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dodatkowej osoby na podstawie umowy o zastępstwo. Szybkie znalezienie dodatkowego pracownika, szczególnie w czasach niskiego bezrobocia i pandemii, nie jest zadaniem łatwym. Teoretycznie jednak jest to możliwe.