Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Choroba

Choroba

ZUS
20.05.2024 17:23 Ważne zmiany w L4. ZUS ma otrzymać nowe obowiązki

Już od przyszłego roku przepisy w sprawie zasiłku chorobowego może czekać niemała rewolucja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma odciążyć pracodawców i przejąć od nich obowiązek płacenia za L4 od pierwszego dnia choroby. To nie najlepsza informacja dla podatników, za to świetna dla osób, u których pracujemy.

Jan Kulczyk
19.04.2024 22:19 Jan Kulczyk był poważne chory. Nikt nie wiedział, z czym się zmagał

Jan Kulczyk przez lata był najbogatszym Polakiem. W 2015 roku niespodziewanie zmarł, co było ogromnym szokiem dla wielu osób. Wcześniej nie było wiadomo nic na temat jego problemów ze zdrowiem. Przyjaciel Kulczyka wyjawił, że miliarder zmagał się z poważnym schorzeniem. 

Seniorzy, jezioro
30.03.2024 15:22 Krótszy czas oczekiwania na sanatorium. Jest na to prosty sposób

Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.

ZUS, seniorki
25.03.2024 22:44 ZUS oferuje darmowy pobyt w sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać

Wyjazd do sanatorium wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak się jednak okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje turnus w uzdrowisku zupełnie za darmo. Komu należy się taki przywilej? Przedstawiamy szczegóły.

Seniorzy
23.03.2024 17:34 Fatalne wieści dla wielu seniorów. MZ wycofuje się z obietnicy ws. sanatoriów

Ważne zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów były zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd. Teraz okazało się, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wycofać się z rewolucji, którą zapowiedzieli poprzednicy. Resort nie będzie kontynuował prac nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego. 

rejestracja w przychodni
06.03.2024 16:07 Zmiany w popularnym programie. Skorzystać może każdy powyżej 40. roku życia

Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.

szpital, pacjenci
25.02.2024 18:08 Ważne zmiany w NFZ. Z tych badań pacjenci skorzystają za darmo

Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.

senior-sanatorium-pokoj
03.12.2023 14:45 Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat

Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?

przychodnia, pacjenci
30.10.2023 10:29 Nadchodzą zmiany dla wszystkich pacjentów. Od 1 listopada nowe uprawnienia lekarzy i wiele więcej

Podstawowa opieka zdrowotna (w skrócie: POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia każdemu uprawnionemu kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania – rzecz jasna, na terytorium Polski. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że już za kilka dni lekarze rodzinni zyskają nowe uprawnienia, pojawią się też ważne zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. O czym powinni wiedzieć pacjenci?

sanatorium
12.10.2023 12:24 Sanatorium za granicą za darmo. Spełnisz te warunki, nie wydasz ani złotówki

Pojechać za darmo do sanatorium i jeszcze samemu wybrać kierunek? Jest to jak najbardziej możliwe. Aby jednak otrzymać zwrot kosztów trzeba spełnić pewne warunki.

przychodnia-kolejka-lekarz-seniorzy
28.09.2023 08:19 Od 1 października spore zmiany w przychodniach. Pacjenci na nich zyskają

Z początkiem października w życie wejdzie rozporządzenie ministra ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W efekcie pojawią się korzystne zmiany dotyczące opieki lekarskiej – mają one zmniejszyć kolejki do specjalistów. Niestety, czas oczekiwania na diagnostykę w niektórych miejscach jest zdecydowanie zbyt długi. Mowa tu, chociażby o wizycie u psychiatry dziecięcego. Z ustaleń fundacji GrowSpace wynika, że średni czas oczekiwania na konsultację u tego specjalisty wynosi w Polsce 238 dni, a w pięciu placówkach przekracza 1000 dni.

nfz-pacjenci-kolejka
08.09.2023 11:22 Padł wstrząsający rekord w kolejce na NFZ. Na wizytę u tego specjalisty trzeba czekać nawet 7 lat

Z tegorocznego raportu „MŁODE GŁOWY” sporządzonego przez fundację Unaweza Martyny Wojciechowskiej wynika, że problemy psychiczne dotyczą sporej części polskich dzieci i młodzieży. Osoby będące w kryzysie potrzebują nie tylko wsparcia swoich bliskich, ale przede wszystkim profesjonalnej pomocy. Na jaw wyszły szokujące ustalenia fundacji GrowSpace, według której czas oczekiwania na konsultację do psychiatry dziecięcego na NFZ w jednej ze śląskich placówek wynosi… 2441 dni, czyli 7 lat.

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
27.08.2023 11:22 Oto całkowicie bezpłatna usługa od NFZ, korzysta już 760 tys. osób. Wciąż wielu Polaków o niej nie słyszało

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa otyłość mianem epidemii, jest ona nazywana chorobą XXI wieku, dotyka mnóstwo osób bez względu na ich wiek i płeć. Każdego roku z jej powodu i w wyniku nadwagi umierają miliony ludzi na całym świecie. Niezdrowa dieta to jedna z przyczyn tego stanu rzeczy. Jeśli chcesz zadbać o siebie i o swoich najbliższych, utrzymać wagę, rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak zacząć, z pomocą przychodzi całkowicie bezpłatna usługa Narodowego Funduszu Zdrowia. Korzysta z niej już 760 tys. osób. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym to polega.

NFZ-kiosk-usluga
10.08.2023 13:59 Rewolucyjna i bezpłatna usługa od NFZ. Tylko w tym roku skorzystało już 17,5 tys. osób

W 2023 roku ze specjalnej usługi Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało już 17,5 tys. Polaków – najwięcej z województw mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Przy okazji wizyty w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystaj z usług kiosku profilaktycznego. Nie kupisz w nim gazety, za to dostaniesz coś więcej – informuje nas Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia. O co dokładnie chodzi?

pieniądze-gotówka
18.07.2023 13:34 Średnio 2381,68 zł miesięcznie. Specjalne świadczenie można pobierać przez rok

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od stycznia do maja br. wypłacił już 100 tys. świadczeń rehabilitacyjnych. Średnia miesięczna wysokość tego świadczenia wyniosła 2381,68 złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o te pieniądze? Wyjaśniamy poniżej.

kolejka-lekarz
20.06.2023 11:21 Miliony Polaków mogą wykonać pakiet badań za darmo. Rząd zachęca do dbania o zdrowie

Program Profilaktyka 40 plus oferuje możliwość wykonania pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych przez Polki i Polaków mających ponad 40 lat. Jest on realizowany od 1 lipca 2021 roku do 31 grudnia 2023 roku, przy czym rząd ma w planach przedłużenie jego funkcjonowania. Każda osoba, która skorzystała z programu, mogła wziąć udział w loterii z nagrodami rzeczowymi – ostatnie losowanie odbyło się 7 czerwca.

smog-warszawa
17.05.2023 14:21 Wiadomo, jakie polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy

Mimo ciepłej zimy wiele polskich miejscowości zmagało się z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Najwięcej smogowych dni odnotowano w Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej i Żywcu – ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Zdaniem Weroniki Michalak z HEAL Polska nawet jeden dzień ekspozycji na smog może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych np. zawału serca lub udaru.

apteka-leki
30.04.2023 14:40 Od 1 maja nowa lista leków refundowanych. Setki preparatów w niższych cenach, ale to tylko jedna strona medalu

Od poniedziałku 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia umieściło na niej 111 nowych produktów lub wskazań. Pacjentów czekają niższe dopłaty do 316 preparatów, ale jednocześnie pojawią się podwyżki dopłat do 432 produktów – informuje portal abczdrowie.pl.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
28.12.2022 12:05 Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Trwa sezon grypowy

Polacy masowo biorą zwolnienia z pracy, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Główną przyczyną są choroby wywołane wirusami grypy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Kiedy wynagrodzenie chorobowe a kiedy zasiłek? Różnice i porady

Kiedy wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek? Pytanie to jest właściwe, jeśli jesteśmy właśnie na zwolnieniu L4 lub mamy chorego pracownika na takim właśnie zwolnieniu. Kiedy bowiem powinniśmy wypłacać danemu pracownikowi zasiłek chorobowy, a kiedy wynagrodzenie chorobowe? Sprawa nie jest specjalnie skomplikowana, bo między jednym i drugim są wyraźne różnice.Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane w określonym czasie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wówczas pracownik taki ma prawo do pobierania wynagrodzenie chorobowego w okresie 33 dni zwolnienia lekarskiego. Chyba, że jest po 50. roku życia, gdyż wówczas wynagrodzenie takowe otrzymuje przez 14 dni zwolnienia.

Zasiłek chorobowy
22.03.2022 08:53 Zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe. Kto ma do niego prawo? Zasady wypłaty. Także na zleceniu. Wiemy jak i ile

Zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie chorobowe? Tak naprawdę różnicy dla pracownika nie ma żadnej, za to dla pracodawcy jest ona bardzo istotna. Przyjrzyjmy się definicjom. Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie, które jest wypłacane przez pracodawcę z budżetu przeznaczonego na pensje. Przysługuje ono przez 33 dni niezdolności do pracy wskutek choroby, chyba że pracownik skończył 50 lat – wówczas ten okres wynosi zaledwie 14 dni. Zasiłek chorobowy z kolei jest wypłacany z pieniędzy ZUS-u. Przysługuje on przez aż 182 dni, a w przypadku gruźlicy oraz ciąży nawet 270 dni. Z zasiłku chorobowego skorzystać mogą także osoby na „śmieciówkach”, są jednak pewne warunki, które należy spełnić by na zleceniu otrzymywać pieniądze za czas niezdolności w pracy.

mapa polska (1)
22.11.2021 01:00 Szczepienia na grypę dostępne niemal dla wszystkich. Rząd właśnie zmienił przepisy

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od wtorku 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe. To efekt podpisanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. – Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – podkreślił szef resortu zdrowia. Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19. – Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – dodał minister zdrowia.

people-2569234 1920
01.06.2021 02:00 Firma powinna działać bez przerwy. Umowa o zastępstwo pozwala ograniczyć braki kadrowe

Niespodziewana nieobecność w pracy osoby zatrudnionej na etacie to dla wielu pracodawców spore wyzwanie. Można mu sprostać, podpisując z wybranym kandydatem umowy na zastępstwo, choć osobę taką znaleźć będzie teraz trudno. Podstawowym celem istnienia każdej firmy jest generowanie zysku, a więc zachowanie ciągłości produkcji, czyli także zatrudnienia (nawet w trakcie tak zaskakujących i trudnych wydarzeń jak pandemia). Nie zawsze obowiązki osoby nieobecnej można przenieść na inną.W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dodatkowej osoby na podstawie umowy o zastępstwo. Szybkie znalezienie dodatkowego pracownika, szczególnie w czasach niskiego bezrobocia i pandemii, nie jest zadaniem łatwym. Teoretycznie jednak jest to możliwe.

young-woman-2239269 640
27.05.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie - co oznaczają kody literowe?

W przypadku czasowej niezdolności do pracy, wynikającej z choroby bądź ciąży, pracownik otrzymuje od lekarza zwolnienie lekarskie, które jest podstawą dla wypłacenia wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Lekarz umieszcza również na zaświadczeniu kody literowe. Co one oznaczają?

pregnancy-3996879 1920
25.05.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży. Regulacje prawne sprzyjają porodom

Kobieta w ciąży zasługuje na szczególną ochronę, także w pracy. Chociaż przywileje, na jakie może liczyć, nie są przesadnie duże, mogą okazać się przydatne. O swoim stanie kobieta w ciąży może powiadomić przełożonego lub dział kadr i płac w dowolnym momencie. W aktualnym porządku prawnym nie ma przepisów nakładających na nią także obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę. Od momentu poinformowania o ciąży kobieta powinna być zwolniona z różnych wymagających szczególnego wysiłku zajęć takich jak na przykład praca w godzinach nadliczbowych czy nocnych.

Najdroższy lek świata
02.02.2021 01:00 Najdroższy lek świata na rynku jest dopiero od 1,5 roku. Cena? Aż się nie mieści w głowie

Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest najdroższy lek świataIle kosztuje jedna dawkaJakie są inne drogie medykamenty

Belgia wolna od ASF
25.12.2020 01:00 Udało się w jednym kraju UE. Oficjalnie ogłosili, są wolni od ASF

Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest ASF,Jakie działania wdrożyła Belgia,Jakie kroki w walce z ASF podejmują inne kraje m.in. Polska.

  • 1
  • 2