BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dyrektor generalny WHO szczerze o pandemii. Ma dla nas bardzo złe wieści

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Pandemia koronawirusa nie wkroczyła jeszcze w najtrudniejszy etap - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Najgorsze jeszcze przed nami" - ostrzegł w Genewie szef WHO.

Pandemia zbiera żniwa, a kraje znoszą ograniczenia

Pandemia koronawirusa nie osiągnęła jeszcze szczytu, a swoimi słowami Tedros chciał się odnieść do zapowiedzi wielu państw, które planują stopniowo znosić restrykcje gospodarcze i społeczne. Jednak nie wytłumaczył dokładnie, o co mu chodziło, gdy mówił o najgorszym, które dopiero przed nami. Zdaniem specjalistów szef WHO miał na myśli Afrykę, gdzie pandemia dopiero zaczyna się rozprzestrzeniać, a opieka medyczna jest tam na dramatycznie niskim poziomie.

Pandemia koronawirusa jak hiszpanka

Już kolejny raz Tedros porównał pandemię koronawirusa do grypy “hiszpanki”, która w 1918 roku doprowadziła do śmierci co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie.  "Ten wirus ma bardzo niebezpieczną kombinację i działa tak ... jak grypa z 1918 r., która zabiła nawet 100 mln ludzi" - tłumaczył szef WHO.

Tedros nie pozostawia złudzeń - pandemia dopiero wkroczy w najgorszą fazę. "Teraz mamy jednak technologię, możemy zapobiec katastrofie, możemy zapobiec tego rodzaju kryzysowi. Zaufajcie nam. Najgorsze jeszcze przed nami. Uniknijmy tragedii. Jest to wirus, którego wielu ludzi wciąż nie rozumie" - powiedział cytowany przez bankier.pl dyrektor generalny WHO.

Szef WHO odpowiada USA ws. pandemii

Tedros odniósł się również do zarzutów prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który oskarżył organizację o “chinocentryzm” i szereg zaniedbań, które doprowadziły do śmierci wielu ludzi. "Ostrzegaliśmy od pierwszego dnia, nie robiliśmy żadnych tajemnic i nic nie ukrywaliśmy przed Stanami Zjednoczonymi" - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W zeszłym tygodniu prezydent USA Donald Trump zarzucił Światowej Organizacji Zdrowia liczne błędy i wytknął wiarę instytucji w dane przekazywane przez chiński rząd. Zdaniem przywódcy USA doprowadziło to do rozprzestrzeniania się koronawirusa na cały świat. Stany Zjednoczone wycofały się z finansowania WHO.

USA przekazują największe środki na działalność Światowej Organizacji Zdrowia ze wszystkich krajów. W 2020 roku wsparcie Stanów Zjednoczonych dla organizacji ma wynieść 116 mln dolarów.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >