BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/EAST NEWS

Piotr Molecki/EAST NEWS

Szczepienia na grypę dostępne niemal dla wszystkich. Rząd właśnie zmienił przepisy

22 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od wtorku 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe. To efekt podpisanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

biznesinfo-1

ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

CZYTAJ DALEJ

– Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – podkreślił szef resortu zdrowia.

Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19.

– Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – dodał minister zdrowia.

Jak zgłosić się do szczepienia na grypę

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie dostępne na stronie ministerstwa zdrowia, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do szczepienia.

PGNiG

Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

CZYTAJ DALEJ

Mapa ponad 3 tys. punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie internetowej ministerstwa. Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Grypa zbiera żniwo, coraz więcej zachorowań

We wrześniu na grypę zachorowało 369,3 tys. osób. Rozpoczął się sezon wzrostu zachorowań na grypę. We wrześniu zachorowało na nią niemal dwa razy więcej osób niż rok temu. Chorych jest więcej niż nawet przed pandemią koronawirusa.

W porównaniu z 2020 rokiem zanotowano 149-procentowy wzrost zachorowań na grypę wśród dzieci do czwartego roku życia i 42 proc. wzrost w porównaniu do danych z 2019 roku.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy podał niedawno, że najwyższe wskaźniki zachorowań obserwowane są wśród osób w wieku od 15 do 64 lat. Do tej pory zachorowało wśród nich około 146 tys. pacjentów, czyli o 63 proc. więcej niż rok wcześniej i o 20 proc. więcej niż w 2019 roku. Tuż za tą grupą plasują się najmłodsze dzieci do czwartego roku życia oraz osoby w wieku od 5 do 14 lat .

z osttaniej chwili polska 2

Obniżka akcyzy na paliwo już nadchodzi. Premier ogłosił zmianę

CZYTAJ DALEJ

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >