BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Naukowcy na progu przełomu. Badania genetyczne mogą wskazać osoby najbardziej narażone na wirusa

19 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Badania naukowców z Oregon Health & Science University w Portland wskazują na to, że warianty genów determinujące działanie układu odpornościowego mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na COVID-19.

Badania nad genami kluczowe w walce z wirusem?

Na łamach magazynu "Journal of Virology" naukowcy z Portland dzielą się swoimi wynikami badania i wskazują na zespół antygenów zgodności tkankowej, które określane są też jako antygeny leukocytarne HLA. Te geny mają wpływ na rozpoznawanie patogenów, które atakują organizm człowieka. Ich działanie może się różnić w zależności od jednostki. Jeżeli układ nie będzie poprawnie rozpoznawał zagrożenia ze strony koronawirusa, to szansa na powikłania związane z zakażeniem rośnie i prowadzi do choroby COVID-19.

Badania nad genami ułatwią identyfikację osób najbardziej narażonych

Naukowcy uważają, że badania nad wariantami zespołu genów kodujących i ich wpływ na przebieg choroby mogą pomóc w zidentyfikowaniu osób szczególnie narażonych na zakażenie koronawirusem - podaje rmf24.pl.

W swoich badaniach po raz pierwszy prezentują analizę tych wariantów, ich lokalizacyjnego zróżnicowania i prawdopodobnych epidemicznych skutków ich występowania. Badacze wskazują na to, że te różnice mają wpływ na zdolność opanowania infekcji. Pewne warianty genów mogą odpowiadać za poważniejszy przebieg choroby. Co ciekawe, podobne badania były prowadzone już w czasie epidemii SARS-CoV w latach 2002-2003.

Badania HLA doprowadzą do przełomu w walce z koronawirusem

Naukowcy wiążą z tym spore nadzieje. Jeżeli dalsze badania potwierdzą ich teorię, to badania genetyczne będą mogły być stosowane do oceny ryzyka powikłań. Jak podaje rmf24.pl, testy genów HLA są tanie i szybkie. Powiązanie ich z testami na obecność koronawirusa może być pomocne przy ocenie ryzyka epidemicznego w danej populacji i określonym miejscu. Gdy już powstanie szczepionka na koronawirusa, to badania wariantów HLA będą najszybszym sposobem na wskazanie osób, które w pierwszej kolejności powinny zostać zaszczepione.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >