BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Naukowcy na progu przełomu. Badania genetyczne mogą wskazać osoby najbardziej narażone na wirusa

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Badania nad genami kluczowe w walce z wirusem?

Na łamach magazynu "Journal of Virology" naukowcy z Portland dzielą się swoimi wynikami badania i wskazują na zespół antygenów zgodności tkankowej, które określane są też jako antygeny leukocytarne HLA. Te geny mają wpływ na rozpoznawanie patogenów, które atakują organizm człowieka. Ich działanie może się różnić w zależności od jednostki. Jeżeli układ nie będzie poprawnie rozpoznawał zagrożenia ze strony koronawirusa, to szansa na powikłania związane z zakażeniem rośnie i prowadzi do choroby COVID-19.

Badania nad genami ułatwią identyfikację osób najbardziej narażonych

Naukowcy uważają, że badania nad wariantami zespołu genów kodujących i ich wpływ na przebieg choroby mogą pomóc w zidentyfikowaniu osób szczególnie narażonych na zakażenie koronawirusem - podaje rmf24.pl.

W swoich badaniach po raz pierwszy prezentują analizę tych wariantów, ich lokalizacyjnego zróżnicowania i prawdopodobnych epidemicznych skutków ich występowania. Badacze wskazują na to, że te różnice mają wpływ na zdolność opanowania infekcji. Pewne warianty genów mogą odpowiadać za poważniejszy przebieg choroby. Co ciekawe, podobne badania były prowadzone już w czasie epidemii SARS-CoV w latach 2002-2003.

Badania HLA doprowadzą do przełomu w walce z koronawirusem

Naukowcy wiążą z tym spore nadzieje. Jeżeli dalsze badania potwierdzą ich teorię, to badania genetyczne będą mogły być stosowane do oceny ryzyka powikłań. Jak podaje rmf24.pl, testy genów HLA są tanie i szybkie. Powiązanie ich z testami na obecność koronawirusa może być pomocne przy ocenie ryzyka epidemicznego w danej populacji i określonym miejscu. Gdy już powstanie szczepionka na koronawirusa, to badania wariantów HLA będą najszybszym sposobem na wskazanie osób, które w pierwszej kolejności powinny zostać zaszczepione.

Tagi:

KoronawirusUSAchoroba

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]