BiznesINFO.pl
Belgia wolna od ASF

Pixabay/afnewsagency

Udało się w jednym kraju UE. Oficjalnie ogłosili, są wolni od ASF

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wirus ASF w dalszym ciągu sieje postrach wśród państw Unii Europejskiej. Po ponad dwuletniej walce Belgia nie odnotowuje już nowych przypadków zakażeń. Tamtejsze władze przyznały, że w przezwyciężeniu problemu pomogły zdecydowane i konsekwentne działania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ASF,

  • Jakie działania wdrożyła Belgia,

  • Jakie kroki w walce z ASF podejmują inne kraje m.in. Polska.

ASF zwalczony w Belgii

Wirus ASF, czyli afrykański pomór świń, pojawia się u świń, dzików i guźców. Ludzie nie są podatni na chorobę wywołaną tym groźnym patogenem, który jest wysoce śmiercionośny dla zwierząt.

Portal tygodnik-rolniczy.pl podaje, że do zakażenia dochodzi w trakcie jedzenia, choć zwierzęta mogą nabawić się infekcji również poprzez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę. Pierwsze objawy ASF pojawiają się zazwyczaj między 6 a 10 dniem od zakażenia. Symptomy infekcji to gorączka, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, duszności, krwiste wypływy z nosa, wymioty oraz biegunka. Najczęstszą techniką zwalczania ASF jest wybijanie zwierząt.

Na mniej drastyczną strategię postawiły władze Belgii. Wśród środków, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się ASF, znalazły się m.in. ogradzanie i zamykanie lasów. Portal agropolska.pl donosi, że Belgia prowadziła także intensywne poszukiwania już martwych dzików. Baczne monitorowanie nowych przypadków ASF sprawiło, że Belgia nie rejestruje już nowych przypadków infekcji.

Pierwsze zakażenia wykryto w tym kraju we wrześniu 2018 r. Łącznie pod kątem ASF przebadano 5422 zwierzęta, spośród których 822 uzyskało wynik pozytywny. Według oficjalnych informacji przekazanych przez belgijskie władze, ostatni przypadek ASF zarejestrowano u dzika znalezionego w sierpniu 2019 r.

Sukces w walce z epidemią to także pokłosie zaostrzonych zasad biosekuracji. W Belgii każde chore zwierzę było badane pod kątem ASF bez względu na objawy. Łącznie pobrano próbki od 22 tys. świń. Choć oficjalnie ASF został zwalczony w Belgii to tamtejsze władze w dalszym ciągu monitorują stan zdrowia zwierząt, aby uchronić się przed kolejnym epicentrum epidemii.

ASF w innych krajach Unii Europejskiej

Z ASF walczy nie tylko Belgia, lecz także Niemcy i Polska. Według informacji, do których dotarł portal farmer.pl w Niemczech jest już ponad 100 przypadków ASF.

Pod koniec listopada rząd w Berlinie ogłosił, że zamierza zaostrzyć walkę z epidemią. W planach pojawił się masowy odstrzał dzików we wszystkich rejonach, w których pojawiają się zakażone zwierzęta.

Co więcej, na granicy Polski i Niemiec (wzdłuż rzeki Nysy) ma powstać specjalny płot. Na podobną strategię postawiły już we wrześniu władze Brandenburgii, które ustawiły mobilny płot elektryczny o długości 120 km. Zaporę ma wybudować także Saksonia, która na ten cel przeznaczy aż 250 tys. euro.

W ten sposób Niemcy chcą zapobiec rozprzestrzenieniu się ASF, który dociera z Polski. Na terenie naszego kraju wykryto w tym roku ponad 3 tys. przypadków ASF.

Jednak i Polska deklaruje chęć efektywnego przeciwdziałania ASF. We wrześniu ogłoszono, że między województwem podkarpackim a świętokrzyskim zostanie wybudowana specjalna bariera.

Według danych Komisji Europejskiej z największą skalą zachorowań na ASF mierzy się Rumunia. Infekcje rejestruje także Litwa.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >