BiznesINFO.pl

Pixabay/afnewsagency

Udało się w jednym kraju UE. Oficjalnie ogłosili, są wolni od ASF

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ASF,

  • Jakie działania wdrożyła Belgia,

  • Jakie kroki w walce z ASF podejmują inne kraje m.in. Polska.

ASF zwalczony w Belgii

Wirus ASF, czyli afrykański pomór świń, pojawia się u świń, dzików i guźców. Ludzie nie są podatni na chorobę wywołaną tym groźnym patogenem, który jest wysoce śmiercionośny dla zwierząt.

Portal tygodnik-rolniczy.pl podaje, że do zakażenia dochodzi w trakcie jedzenia, choć zwierzęta mogą nabawić się infekcji również poprzez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę. Pierwsze objawy ASF pojawiają się zazwyczaj między 6 a 10 dniem od zakażenia. Symptomy infekcji to gorączka, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, duszności, krwiste wypływy z nosa, wymioty oraz biegunka. Najczęstszą techniką zwalczania ASF jest wybijanie zwierząt.

Na mniej drastyczną strategię postawiły władze Belgii. Wśród środków, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się ASF, znalazły się m.in. ogradzanie i zamykanie lasów. Portal agropolska.pl donosi, że Belgia prowadziła także intensywne poszukiwania już martwych dzików. Baczne monitorowanie nowych przypadków ASF sprawiło, że Belgia nie rejestruje już nowych przypadków infekcji.

Pierwsze zakażenia wykryto w tym kraju we wrześniu 2018 r. Łącznie pod kątem ASF przebadano 5422 zwierzęta, spośród których 822 uzyskało wynik pozytywny. Według oficjalnych informacji przekazanych przez belgijskie władze, ostatni przypadek ASF zarejestrowano u dzika znalezionego w sierpniu 2019 r.

Sukces w walce z epidemią to także pokłosie zaostrzonych zasad biosekuracji. W Belgii każde chore zwierzę było badane pod kątem ASF bez względu na objawy. Łącznie pobrano próbki od 22 tys. świń. Choć oficjalnie ASF został zwalczony w Belgii to tamtejsze władze w dalszym ciągu monitorują stan zdrowia zwierząt, aby uchronić się przed kolejnym epicentrum epidemii.

ASF w innych krajach Unii Europejskiej

Z ASF walczy nie tylko Belgia, lecz także Niemcy i Polska. Według informacji, do których dotarł portal farmer.pl w Niemczech jest już ponad 100 przypadków ASF.

Pod koniec listopada rząd w Berlinie ogłosił, że zamierza zaostrzyć walkę z epidemią. W planach pojawił się masowy odstrzał dzików we wszystkich rejonach, w których pojawiają się zakażone zwierzęta.

Co więcej, na granicy Polski i Niemiec (wzdłuż rzeki Nysy) ma powstać specjalny płot. Na podobną strategię postawiły już we wrześniu władze Brandenburgii, które ustawiły mobilny płot elektryczny o długości 120 km. Zaporę ma wybudować także Saksonia, która na ten cel przeznaczy aż 250 tys. euro.

W ten sposób Niemcy chcą zapobiec rozprzestrzenieniu się ASF, który dociera z Polski. Na terenie naszego kraju wykryto w tym roku ponad 3 tys. przypadków ASF.

Jednak i Polska deklaruje chęć efektywnego przeciwdziałania ASF. We wrześniu ogłoszono, że między województwem podkarpackim a świętokrzyskim zostanie wybudowana specjalna bariera.

Według danych Komisji Europejskiej z największą skalą zachorowań na ASF mierzy się Rumunia. Infekcje rejestruje także Litwa.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]