BiznesINFO.pl
Ognisko zakażeń w Polsce. Możemy walczyć nie tylko z koronawirusem.

https://commons.wikimedia.org/Artur-Andrzej

Liczba ognisk rośnie w zastraszającym tempie. Inna pandemia rozwija się za plecami koronawirusa

31 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ognisko zakażeń rośnie nie tylko w związku z pandemią koronawirusa. Powodem zagrażającej epidemii mogą być dziki, ale także przepisy dotyczące utrzymywania świń na własny użytek.

Ognisko zakażeń ciągle rośnie

Ognisko zakażeń spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF) nadal się rozprzestrzenia. - Mamy w tej chwili 72 ogniska ASF w kraju, ale podejrzewam, że to nie wszystko patrząc na rozwój sytuacji epizootycznej. Sprawdza się nasza teza, że jedną z istotnych przyczyn tej choroby jest błędne zarządzanie populacją dzików - powiedział Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Ognisko zakażeń ASF związane jest z nadmierną populacją dzików. Konopka wskazuje także, że trzeba zmienić przepisy dotyczące hodowli świń na własny użytek, aby zastopować rozwijające się ogniska. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim - informuje PAP. 

Ognisko zakażeń może się rozwijać przez dziki

Ognisko zakażeń ASF największe jest w woj. lubelskim, gdzie wykryto 51 ognisk. - Po pojawieniu się na tym terenie kilku ognisk na początku sierpnia br., trzeba było podjąć decyzję o zlikwidowaniu tzw. gospodarstw kontaktowych. Gdyby nie to działanie, to ognisk mogłoby być już ok. 170 - zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii. Podkreślił, że rolnicy za jednego zabitego 100 kg tucznika dostają ok. 500 - 600 zł odszkodowania z budżetu państwa. 

Ognisko zakażeń powiązane jest także z przepisami dotyczącymi chowu świń na własny użytek. Co więcej, według Konopki kluczową kwestią jest także policzenie dzików. Według jego zapowiedzi, służby weterynaryjne będą liczyły populację dzików za pomocą kamer noktowizyjnych. W tym roku zabito już ok. 46 tys. świń, a pieniądze na odszkodowanie są na wyczerpaniu. - Rezerwa została już niemal całkowicie wykorzystana, wystąpiłem o dodatkowe środki w wysokości 245 mln zł - powiedział PAP Główny Lekarz Weterynarii.

<

<

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >