BiznesINFO.pl
Ognisko zakażeń w Polsce. Możemy walczyć nie tylko z koronawirusem.

https://commons.wikimedia.org/Artur-Andrzej

Liczba ognisk rośnie w zastraszającym tempie. Inna pandemia rozwija się za plecami koronawirusa

31 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Ognisko zakażeń rośnie nie tylko w związku z pandemią koronawirusa. Powodem zagrażającej epidemii mogą być dziki, ale także przepisy dotyczące utrzymywania świń na własny użytek.

Ognisko zakażeń ciągle rośnie

Ognisko zakażeń spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF) nadal się rozprzestrzenia. - Mamy w tej chwili 72 ogniska ASF w kraju, ale podejrzewam, że to nie wszystko patrząc na rozwój sytuacji epizootycznej. Sprawdza się nasza teza, że jedną z istotnych przyczyn tej choroby jest błędne zarządzanie populacją dzików - powiedział Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Ognisko zakażeń ASF związane jest z nadmierną populacją dzików. Konopka wskazuje także, że trzeba zmienić przepisy dotyczące hodowli świń na własny użytek, aby zastopować rozwijające się ogniska. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim - informuje PAP. 

Ognisko zakażeń może się rozwijać przez dziki

Ognisko zakażeń ASF największe jest w woj. lubelskim, gdzie wykryto 51 ognisk. - Po pojawieniu się na tym terenie kilku ognisk na początku sierpnia br., trzeba było podjąć decyzję o zlikwidowaniu tzw. gospodarstw kontaktowych. Gdyby nie to działanie, to ognisk mogłoby być już ok. 170 - zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii. Podkreślił, że rolnicy za jednego zabitego 100 kg tucznika dostają ok. 500 - 600 zł odszkodowania z budżetu państwa. 

Ognisko zakażeń powiązane jest także z przepisami dotyczącymi chowu świń na własny użytek. Co więcej, według Konopki kluczową kwestią jest także policzenie dzików. Według jego zapowiedzi, służby weterynaryjne będą liczyły populację dzików za pomocą kamer noktowizyjnych. W tym roku zabito już ok. 46 tys. świń, a pieniądze na odszkodowanie są na wyczerpaniu. - Rezerwa została już niemal całkowicie wykorzystana, wystąpiłem o dodatkowe środki w wysokości 245 mln zł - powiedział PAP Główny Lekarz Weterynarii.

<

Tagi:

zdrowiePolskamedycyna

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zaw&oacute;d, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial &quot;House of Cards&quot;. Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >