Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Medycyna

Medycyna

Narodowy Fundusz Zdrowia
20.01.2024 19:34 NFZ oferuje ważną usługę za darmo. Nie trzeba czekać w kolejce

Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.

Apteka
13.01.2024 23:15 Rewolucja w refundacji leków. Warto wiedzieć przed kolejna wizytą w aptece

Od Nowego Roku zaszły spore zmiany w aptekach. Nie chodzi jednak o godziny otwarcia, a o zasady refundacji leków, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Zakres zmian jest duży.

sanatorium
26.11.2023 17:16 NFZ nie zapłaci. Ważna wiadomość ws. sanatoriów, trzeba wiedzieć

Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są w Polsce bardzo popularne. Niewiele osób jednak wie, że nie zawsze NFZ zapłaci za wszystkie zabiegi i usługi oferowane przez dane sanatorium. Warto zapoznać się ze szczegółami każdego wyjazdu na długo przed jego rozpoczęciem, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Apteka
13.11.2023 22:54 Nadchodzi rewolucja w aptekach. ""Nie będzie gwarancji otwarcia"

Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.

apteka
22.10.2023 19:45 Od 1 listopada duże zmiany w aptekach. Chodzi o recepty i darmowe leki

Już za chwilę w życie wejdą zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. Modyfikacje mogą przysporzyć wielu osobom sporo kłopotów. Chodzi bowiem o czas wykupienia leków oraz ich ewentualne zamienniki.

Apteka i leki
22.08.2023 17:52 Kwalifikujesz się na bezpłatne leki, musisz uważać. Jeden warunek i zapłacisz krocie

Z początkiem września rozszerzony zostanie program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. W tym udogodnieniu jest jednak ukryty haczyk - niespełnienie jednego warunku spowoduje, że za medykamenty trzeba będzie zapłacić.

recepty-kolejka-apteka
02.08.2023 08:38 Od 2 sierpnia ważne zmiany dla pacjentów. Będą ograniczenia w wystawianiu recept

Do tej pory dostęp do tej grupy leków był nieograniczony, tymczasem oddziały toksykologiczne są pełne pacjentów, którzy się nimi zatruli. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, mając na celu bezpieczeństwo Polaków, wprowadza od dziś ograniczenia w wystawianiu recept na konkretne leki. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany czekają pacjentów.

lekarz-badania
02.07.2023 20:22 Osiem wynalazków, które mogą zmienić oblicze medycyny. Wśród nich organy 3D i nóż wykrywający raka

Medycyna jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Dowodem na jej postęp jest wydłużenie się życia człowieka – dr Krzysztof Urban wskazuje na portalu enel.pl, że jeszcze 150 lat temu trwało ono średnio 30 lat, dziś natomiast jest to już ok. 75 lat z tendencją wzrostową. Jak informuje Rzeczpospolita, powołując się portal Wired, poniższe osiem wynalazków może już niebawem znacznie wspomóc lekarzy i pielęgniarki w opiece nad chorymi.

Przychodnia lekarska
28.06.2023 08:53 Od lipca zmiany w przychodniach. Odmienią POZ

1 lipca w życie wejdą zmiany związane z podstawową opieką zdrowotną. Przychodnie je oferujące zmienią swoje funkcjonowanie, przez co lepiej wiedzieć, na jakie zmiany się przygotować.

Lekarz wypisujący receptę
27.06.2023 14:10 Recepta na zamówienie. Setki tysięcy w rok, kolejna co dwie minuty

Jak wynika z doniesień medialnych, jeden z lekarzy był w stanie wystawić 429 tys. recept w ciągu roku. Daje to jedną receptę wypisywaną co dwie minuty. Naczelna Komisja Etyki Lekarskiej bije na alarm.

Alzheimer – objawy, przyczyny, przebieg
26.06.2023 21:38 Ważny przełom. Polscy naukowcy opracowali związek skuteczny w hamowaniu choroby Alzheimera

Polskim naukowcom udało się otrzymać związek mniej toksyczny od obecnie stosowanego leku w terapii choroby Alzheimera. Stanowi on sporą szansę dla chorych osób.

szpital
06.06.2023 12:37 Zdalne leczenie w szpitalu. W USA i Australii zyskuje dużą popularność

Zdalne leczenie w szpitalu? To możliwe.Tego typu rozwiązania obowiązują już w USA i pozwalają sporo zaoszczędzić. 

apteka-leki
17.04.2023 13:32 Ważne zmiany w sprawie recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 26 kwietnia

Za niewiele ponad tydzień wejdą w życie znowelizowane przepisy w sprawie recept, dotyczą one zawierania przez apteki umów na ich realizację. Od 26 kwietnia zniknie obowiązek przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej, nie będzie trzeba również załączać do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby. To nie wszystko – informuje rynekzdrowia.pl.

kolejka w przychodni
20.03.2023 21:41 Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów

Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą skorzystać z badań, które są w całości refundowane przez NFZ. Nie zawsze jednak można wejść do przychodni i poprosić o wykonanie badania - trzeba spełnić pewne warunki.

Adam Niedzielski
23.08.2022 08:35 Zolgensma znajdzie się we wrześniu na liście leków refundowanych. To najdroższy lek na SMA.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że we wrześniu na liście leków znajdzie się najdroższy lek na SMA - Zolgensma. Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy.

PIOTR GRZYBOWSKI/East News
22.03.2022 09:23 Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Od 1 lipca nie przedłuży 71 umów

Przychodnie lekarskie, które udzielały za dużo teleporad zostaną zamknięte. Od 1 lipca wielu pacjentów może zostać zmuszonych do zmiany lekarza rodzinnego. Za wojnę resortu z lekarzami zapłacą Polacy.Z tego artykułu dowiesz się:Co stanie się z pacjentami zamkniętych placówekKto zapłaci za wojnę resortu

Fot. Pawel Wodzynski/East News, Warszawa, 22.06.2021. Uroczystosc wmurowania kamienia wegielnego pod budowe Centrum Rozwoju i Produkcji Lekow Onkologicznych na terenie Tarchominskich Zakladow Farmaceutycznych "Polfa" S.A., z udzialem prezydenta Andrzeja D
22.03.2022 09:23 Andrzej Duda w zakładach farmaceutycznych. Będą produkować leki na choroby onkologiczne

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa". Prezydent przekazał świetną wiadomość dla osób leczących się onkologicznie.

pixabay, valelopardo
22.03.2022 09:22 Ozdrowieńcy i zaszczepieni nie powinni się opalać. Lekarze ostrzegają

Lekarze ostrzegają ozdrowieńców i zaszczepionych przed opalaniem. Dla jednych i drugich będzie lepiej jak zdecydują się unikać promieni słonecznych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego zaszczepieni nie powinni się opalaćDlaczego ozdrowieńcy

pixabay, torstensimon
22.03.2022 09:18 Obowiązek szczepień wejdzie w życie? Minister zdrowia zabrał głos

Obowiązek szczepień na koronawirusa to kwestia zastanawiająca wielu Polakówimająca sporo przeciwników. Minister zdrowia, Adam Niedzielski powiedział, że na razie takich planów w rządzie nie ma. Dlaczego?Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego rząd nie planuje obowiązku szczepień na koronawirusaJakie działania prowadzi w zakresie zachęcania do szczepieńCzy szykuje przywileje dla zaszczepionych

Biznes Info
22.03.2022 09:17 Szczepienia przyspieszają, a rząd wprost przeciwnie. Wciąż nie ma kluczowej ustawy

Szczepienia w Polsce nabierają tempa - coraz więcej osób chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Rząd obiecywał pieniądze w ramach funduszu kompensacyjnego, a tymczasem odsuwa ustawę w czasie. Czy Polacy z poważnymi powikłaniami poszczepiennymi mają szansę zobaczyć pieniądze?Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienneCo o możliwości uchwalenia sądzą eksperciDlaczego ustawa jest potrzebna

pixabay, spencerbdavis1
22.03.2022 09:17 Amerykańska szkoła nie zatrudni osób, które zaszczepią się na COVID. Szokujące ogłoszenie

Wydawać by się mogło, że szczepionka na COVID-19 stała się jednym z najbardziej pożądanych medykamentów na świecie. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, bowiem pewna antyszczepionkowa aktywistka z Florydy poinformowała, że założona przez nią szkoła nie będzie zatrudniać zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego właścicielka szkoły nie chce, aby jej pracownicy przyjmowali szczepionkę na COVID-19Jaką pomoc oferuje rodzicom i za co skrytykowała CDCIle osób musi się zaszczepić, aby wygasić epidemię

nurse-2141808 960 720
22.03.2022 09:16 Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? To kwestia, która wiąże się z okresem rozpoczynania pracy w danym miejscu. Każdy pracownik musi przejść przez badanie lekarza medycyny pracy. Sprawdź, jak długo ważne może być tego typu skierowanie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:16 Nauczyciele wstrzymali strajk, ale będzie znowu strajk lekarzy

"Rząd oszukał nie nas, lecz pacjentów" tak w wywiadzie udzielonym dla portalu money.pl powiedział Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Strajk ma zacząć się od demonstracji zapowiedzianej na 1 czerwca w Warszawie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Lekarze szykują kolejny protest. Kolejki do szpitali wydłużą się jeszcze bardziej

Protest lekarzy "Akcja Zdrowa Praca" już zebrał poparcie Porozumienia Rezydentów, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Naczelnej Izby Lekarskiej. Te zachęcają wszystkich lekarzy do wzięcia w nim udziału. Akcja protestacyjna ma być zwróceniem uwagi na problem przepracowujących się notorycznie lekarzy, którzy nierzadko wypracowują dziennie więcej niż 8 godzin pracy. W ramach protestu lekarze chcą zmniejszenia liczby godzin pracy do 48 godzin tygodoniowo. Co więcej, chcą także wypowiadać klauzlę opt-out do końca sierpnia, a od początku października rezygnować z dodatkowych prac.Akcja ma sprawić, by lekarze przestali pracować ponad normy, zaczęli pracować tak jak każdy inny obywatel, zgodnie z kodeksem pracy. Statystyki są zatrważające – 40 proc. lekarzy w kraju jest wypalonych zawodowo, a wszyscy wiemy, że praca z drugim człowiekiem jest wypalająca. Praca, która jest pod presją prawną prokuratora, jest wypalająca. Jeżeli codziennie lekarz musi kompensować niedobory systemu swoją pracą, to również jest bardzo silny trzeci czynnik wypalający i chcemy się z tym zmierzyć, chcemy propagować wśród lekarzy, by pracowali jak inni obywatele w naszym kraju. To nie może tak wyglądać, żeby każdy lekarz swoim własnym życiem kompensował to, jak system ochrony zdrowia źle działa - cytuje przewodniczącego Porozumienia Rezydentów OZZL Jana Czarneckiego Bankier.pl.

Elon Musk chce rewolucji w medycynie
22.03.2022 08:55 Elon Musk będzie leczył depresję? Ma obłędny pomysł

Elon Musk uważa, że jego wizja specjalnych wszczepów pomoże walczyć m.in. z depresją. Czym jest wymyślony przez rewolucjonistę produkt? Czy faktycznie ma szansę pomóc osobom cierpiącym na tę poważną chorobę, a może to zagranie PR-owe Muska, który znów chce narobić szumu wokół samego siebie oraz swoich projektów?

rak piersi - nadzieje na diagnostykę
22.03.2022 08:55 Rak piersi nie będzie już tak łatwo mógł uciec. Polska firma szykuje rewolucję

Rak piersi łatwiejszy w diagnozie, nawet w przypadku bardzo niewielkich zmian, a także u kobiet o gęstej budowie piersi. Innowacyjny projekt polskiego start-upu medycznego, który łączy świat medycyny i najnowszych technologii. A wszystko przy użyciu aplikacji w telefonie, sztucznej inteligencji oraz telemedycyny. Brzmi futurystycznie? Projekt jest już bardzo mocno zaawansowany i powstaje w Krakowie. Czy uda się zrewolucjonizować rynek i uratować miliony kobiet przed śmiercią na nowotwór? Przyglądamy się wywiadowi, jaki przeprowadzili specjaliści z redakcji Business Insidera z CEO firmy AILIS - Michałem Matuszewskim.

  • 1
  • 2