BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kiedy wynagrodzenie chorobowe a kiedy zasiłek? Różnice i porady

24 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Kiedy wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek? To ważne, by wiedzieć, kiedy przysługuje nam dane świadczenie, gdy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim. To, od kogo je dostaniemy, zależy od charakteru danego świadczenia.

Kiedy wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek? Pytanie to jest właściwe, jeśli jesteśmy właśnie na zwolnieniu L4 lub mamy chorego pracownika na takim właśnie zwolnieniu. Kiedy bowiem powinniśmy wypłacać danemu pracownikowi zasiłek chorobowy, a kiedy wynagrodzenie chorobowe? Sprawa nie jest specjalnie skomplikowana, bo między jednym i drugim są wyraźne różnice.

Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane w określonym czasie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wówczas pracownik taki ma prawo do pobierania wynagrodzenie chorobowego w okresie 33 dni zwolnienia lekarskiego. Chyba, że jest po 50. roku życia, gdyż wówczas wynagrodzenie takowe otrzymuje przez 14 dni zwolnienia.

Kiedy wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek

Zasiłek natomiast obowiązuje od 34. dnia zwolnienia lub 15. dnia zwolnienia w wypadku osób chorych, mających ponad 50 lat życia. Wówczas pracownicy tacy przechodzą na zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tenże opłaca ich przez 182 dni, chyba że mówimy o przypadkach ciąży, choroby zakaźnej, której okres wystąpienia objawów lub wylęgania to 14 dni, gdyż wówczas prawo do odbierania zasiłku chorobowego obowiązuje przez okres 270 dni.

Co jednak tyczy się wynagrodzenia chorobowego, ważny jest okres wyczekiwania, który musi zostać odbyty, by wynagrodzenie chorobowe zostało przyznane. Za ten uznaje się 30 dni nieprzewanego ubezpieczenia chorobowego (co oznacza 30 dni zatrudnienia). Wówczas wynagrodzenie przyznane zostanie, jeśli o niezdolności do pracy mówimy w okresie 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, a sama choroba trwa 30 dni.

Okres wyczekiwania nie występuje jednak w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy niezdolność do pracy spowodował wypadek w drodze do pracy lub z niej. Drugim natomiast jest sytuacja, gdy chodzi o absolwentów szkół lub uczelni wyższych.

Kiedy wynagrodzenie chorobowe nie obowiązuje?

Wynagrodzenie chorobowe w niektórych wyjątkach nie obowiązuje. Są to sytuacje, kiedy dany pracownik popełnił wykroczenie lub przestępstwo umyślnie, odbywa karę więzienia lub jest tymczasowo aresztowany. Pracownik nie otrzyma wynagrodzenia także w wypadku przebywania pracownika na urlopie wychowawczym, urlopie bezpłatnym, a także wówczas, gdy zachowa prawo do wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >