Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Choroba

Choroba

Zasiłek chorobowy
22.03.2022 08:53 Zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe. Kto ma do niego prawo? Zasady wypłaty. Także na zleceniu. Wiemy jak i ile

Zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie chorobowe? Tak naprawdę różnicy dla pracownika nie ma żadnej, za to dla pracodawcy jest ona bardzo istotna. Przyjrzyjmy się definicjom. Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie, które jest wypłacane przez pracodawcę z budżetu przeznaczonego na pensje. Przysługuje ono przez 33 dni niezdolności do pracy wskutek choroby, chyba że pracownik skończył 50 lat – wówczas ten okres wynosi zaledwie 14 dni. Zasiłek chorobowy z kolei jest wypłacany z pieniędzy ZUS-u. Przysługuje on przez aż 182 dni, a w przypadku gruźlicy oraz ciąży nawet 270 dni. Z zasiłku chorobowego skorzystać mogą także osoby na „śmieciówkach”, są jednak pewne warunki, które należy spełnić by na zleceniu otrzymywać pieniądze za czas niezdolności w pracy.

mapa polska (1)
22.11.2021 01:00 Szczepienia na grypę dostępne niemal dla wszystkich. Rząd właśnie zmienił przepisy

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od wtorku 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe. To efekt podpisanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. – Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – podkreślił szef resortu zdrowia. Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19. – Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – dodał minister zdrowia.

people-2569234 1920
01.06.2021 02:00 Firma powinna działać bez przerwy. Umowa o zastępstwo pozwala ograniczyć braki kadrowe

Niespodziewana nieobecność w pracy osoby zatrudnionej na etacie to dla wielu pracodawców spore wyzwanie. Można mu sprostać, podpisując z wybranym kandydatem umowy na zastępstwo, choć osobę taką znaleźć będzie teraz trudno. Podstawowym celem istnienia każdej firmy jest generowanie zysku, a więc zachowanie ciągłości produkcji, czyli także zatrudnienia (nawet w trakcie tak zaskakujących i trudnych wydarzeń jak pandemia). Nie zawsze obowiązki osoby nieobecnej można przenieść na inną.W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dodatkowej osoby na podstawie umowy o zastępstwo. Szybkie znalezienie dodatkowego pracownika, szczególnie w czasach niskiego bezrobocia i pandemii, nie jest zadaniem łatwym. Teoretycznie jednak jest to możliwe.

young-woman-2239269 640
27.05.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie - co oznaczają kody literowe?

W przypadku czasowej niezdolności do pracy, wynikającej z choroby bądź ciąży, pracownik otrzymuje od lekarza zwolnienie lekarskie, które jest podstawą dla wypłacenia wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Lekarz umieszcza również na zaświadczeniu kody literowe. Co one oznaczają?

pregnancy-3996879 1920
25.05.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży. Regulacje prawne sprzyjają porodom

Kobieta w ciąży zasługuje na szczególną ochronę, także w pracy. Chociaż przywileje, na jakie może liczyć, nie są przesadnie duże, mogą okazać się przydatne. O swoim stanie kobieta w ciąży może powiadomić przełożonego lub dział kadr i płac w dowolnym momencie. W aktualnym porządku prawnym nie ma przepisów nakładających na nią także obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę. Od momentu poinformowania o ciąży kobieta powinna być zwolniona z różnych wymagających szczególnego wysiłku zajęć takich jak na przykład praca w godzinach nadliczbowych czy nocnych.

Najdroższy lek świata
02.02.2021 01:00 Najdroższy lek świata na rynku jest dopiero od 1,5 roku. Cena? Aż się nie mieści w głowie

Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest najdroższy lek świataIle kosztuje jedna dawkaJakie są inne drogie medykamenty

Belgia wolna od ASF
25.12.2020 01:00 Udało się w jednym kraju UE. Oficjalnie ogłosili, są wolni od ASF

Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest ASF,Jakie działania wdrożyła Belgia,Jakie kroki w walce z ASF podejmują inne kraje m.in. Polska.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie na L4? Przysługują nam konkretne prawa

Jakie wynagrodzenie na L4? Na co może liczyć pracownik, który przebywa na zwolenieniu lekarskim? Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przyznawany jest pracownikowi, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane pracownikowi przez pierwsze 33 dni obowiązywania L4, a wyjątkiem w tej materii są osoby po 50. roku życia, które dostają wynagrodzenie przez pierwszych 14 dni.Kiedy przekroczony zostanie czas wypłacania chorobowego, które dotąd opłacał pracodawca, pracownik przechodzi na zasiłek chorobowy, a jego opłacaniem zajmuje się wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalny czas jego obowiązywania wynosi 182 dni. Jeśli jednak jesteśmy kobietą w ciąży lub zachorowaliśmy na chorobę zakaźną, której okres wystąpienia objawów lub wylęgania to 14 dni, mamy wówczas prawo do odbierania zasiłku chorobowego przez okres 270 dni.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Sposoby

Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Nierzadko zdarza się, że pracownicy nie przepracowują całego okresu rozliczeniowego, co później generować może kłopoty. Szczególnie dla pracodawcy, który nie wie, w jaki sposób obliczyć pracownikowi należną mu wypłatę. Jest na to jednak kilka sposobów.Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca zależne jest od tego, jaka była przyczyna nieobecności pracownika w miejscu pracy. Prawo przewiwduje tutaj dwa przypadki - nieobecność spowodowaną chorobą i nieobecność wywołaną innymi przyczynami niż choroba. W tym pierwszym wypadku zwykle pracownik w okresie nieobecności otrzymuje od pracodawcy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, rodzicielski lub świadczenie rehabilitacyjne. Ma to wpływ na obliczanie wynagrodzenia za czas przepracowany w danym miesiącu.

biznes-info-640x433
28.05.2019 02:00 Wypalenie zawodowe oficjalnie stało się chorobą, to przełomowa decyzja Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy uznała wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową. Decyzja podjęta podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie zakończy wieloletnie debaty wśród ekspertów na temat tego, jak zdefiniować wypalenie zawodowe oraz ułatwi leczenie osób dotkniętych tym problemem. To ogromny krok na drodze do poprawy sytuacji wielu pracowników obciążonych wysokim poziomem stresu i zmęczenia.

  • 1
  • 2