Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w popularnym programie. Skorzystać może każdy powyżej 40. roku życia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.03.2024 16:07

Zmiany w popularnym programie. Skorzystać może każdy powyżej 40. roku życia

rejestracja w przychodni
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.

Profilaktyka 40 plus. Ministerstwo Zdrowia zachęca do badań

Program “Profilaktyka 40 plus” wszedł w życie w lipcu 2021 r. z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia. Resort tłumaczył wówczas, że po czasie pandemii, gdy dostępność do lekarzy była ograniczona, Polacy potrzebują profilaktycznych badań, dzięki którym możliwe będzie wykrycie czynników ryzyka chorób lub objawów choroby na wczesnym etapie.

Co istotne, choć program dedykowany jest osobom, które ukończyły 40. rok życia, górnej granicy wiekowej pacjentów nie określono. Oznacza to, że z darmowego pakietu badań mogą skorzystać także seniorzy. NFZ, który finansuje “Profilaktykę 40 plus” informuje, iż beneficjenci mają niekiedy ponad 100 lat. Mimo tego, liczba osób, które decydują się wziąć udział w swego rodzaju przeglądzie zdrowotnym nie jest satysfakcjonująca. Teraz MZ daje kolejną szansę, aby to zmienić.

Wielka wygrana w zdrapce. Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę

Znowelizowano przepisy dot. programu Profilaktyka 40 plus

Resort Izabeli Leszczyny poinformował właśnie, że wraz z końcem marca wchodzą pewne zmiany w programie “Profilaktyka 40 plus”. W ich ramach możliwość przydzielenia świadczeniobiorcy terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu poza centralną elektroniczną rejestracją przedłużona zostaje do 30 czerwca br.

ZOBACZ: Bezpłatny pobyt w sanatorium. Skorzysta kolejna grupa Polaków

Jak podano, zmiana spowodowana jest przedłużaniem się prac dot. dostosowania systemów teleinformatycznych do rozwiązań i wymogów wynikających z wdrożenia w ramach programu pilotażowego centralnej elektronicznej rejestracji.

Terminy wizyt poza centralną elektroniczną rejestracją

W uzasadnieniu decyzji czytamy również, iż w wyniku dokonanej zmiany zrezygnowano z "wprowadzenia do rozporządzenia zmienianego rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego na podstawie danych o zrealizowanych badaniach diagnostycznych, których termin został ustalony za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji przekazanych przez jednostkę podległą ministrowi zdrowia.

Biorąc udział w programie, można wykonać szereg rozmaitych badań, w tym m.in. wykonać morfologię krwi obwodowej, sprawdzić stężenie cholesterolu całkowitego lub poziom kreatyniny, zrobić badanie ogólne moczu, badanie PSA czy np. zmierzyć ciśnienie tętnicze.

Od lipca 2023 r. z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszego badania w ramach programu.

Źródło: MZ, portal.abczdrowie.pl