Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Te osoby muszą wymienić prawo jazdy. Kierowcy są oburzeni
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.03.2024 20:37

Te osoby muszą wymienić prawo jazdy. Kierowcy są oburzeni

prawo jazdy, dowód osobisty, portfel
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Już wkrótce setki Polaków będą musiały wymienić prawo jazdy na nowe. Co ciekawe, to przede wszystkim osoby, które wcale się tego nie spodziewają. Kto musi uzyskać nowy dokument? Sprawdziliśmy, jak wymienić prawo jazdy.

Bezterminowe prawo jazdy z terminem ważności

Właścicielom tych dokumentów może się wydawać, że jeszcze niedawno prawa jazdy wydawane bezterminowo były normą. W rzeczywistości jednak te nie są wydawane już od ponad dekady. Różnica w przepisach nie oznacza zresztą tylko braku nowych dokumentów tego typu. Właściciele będą musieli również zadbać o zdobycie nowego prawa jazdy — tym razem z datą, po której utraci ważność. Nie ma możliwości, by uciec od tego obowiązku. Nowe dokument będzie ważny nie dłużej niż 15 lat.
 

Wielkie zmiany w rachunkach za prąd. Dzięki temu zapłacisz mniej

Kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Dokumenty wydawane według wzoru sprzed 19 stycznia 2013 roku należy wymienić zgodnie z zasadą dwudziestu lat. Wszyscy posiadacze bezterminowego prawa jazdy będą musieli postarać się o nowe między 19 stycznia 2028 roku a 18 stycznia 2033 roku. Przykładowo, jeśli nasze prawo jazdy zostało wydane 4 marca 2010 roku, nowy dokument powinniśmy uzyskać przed 4 marca 2030 roku.
Pozostaje jeszcze pytanie: jak to zrobić?

Konieczność wymiany dokumentu nie dotyczy zresztą tylko prawa jazdy. Warto pamiętać, że już w tym roku 3 miliony Polaków będą musiały wymienić również dowód osobisty. Za niedopatrzenie zapłacą nawet 5 tysięcy kary.
 

Tak wymienisz bezterminowe prawo jazdy

Procedura wymiany prawa jazdy nie jest skomplikowana, wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, które szczególnie mogą się nie podobać osobom, które zapewniano, że ich prawo jazdy będzie ”wieczne”. Dobra wiadomość jest taka, że jako dotychczasowi posiadacze bezterminowego prawa jazdy, nie musimy tym razem przechodzić badań lekarskich. Warto także pamiętać, że utrata ważności samego dokumentu nie jest jednoznaczna z utratą uprawnień; a zatem ominą nas nie tylko badania, ale także kurs i egzamin.

Aby uzyskać nowe prawo jazdy, powinniśmy złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu i dołączyć do niego aktualne zdjęcie i kopię aktualnego prawa jazdy. Przy okazji wizyty w urzędzie należy pamiętać również o tym, by zabrać ze sobą dowód osobisty. Koszt wydania nowego ”prawka” to 100 zł.

źródło: o2.pl