Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielkie zmiany w rachunkach za prąd. Dzięki temu zapłacisz mniej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.03.2024 11:44

Wielkie zmiany w rachunkach za prąd. Dzięki temu zapłacisz mniej

Liczniki prądu
Iberion

Już niebawem wygasną rządowe rozwiązania, dzięki którym Polacy płacą mniej za prąd. Okazuje się, że już w sierpniu w życie wejdą ogromne zmiany w rachunkach za energię, które przyczynią się do ich obniżenia. O co dokładnie chodzi?

Zamrożenie cen energii elektrycznej wkrótce wygaśnie

W zeszłym roku toczyły się dyskusje na temat przedłużenia rozwiązań, które chronią odbiorców energii przez radykalnymi podwyżkami. Pod koniec 2023 r. zapadła decyzja o zamrożeniu cen energii także i w tym roku, choć niższe ceny będą obowiązywały jedynie przez sześć miesięcy. 

Oznacza to, że rządowe rozwiązania wygasną wraz z końcem czerwca, a od lipca ceny za energię elektryczną poszybują w górę. Mówi się, że mogą one wzrosnąć nawet o 70 procent. 

Zobacz także: Ulga podatkowa dla tysięcy Polaków. Wiele osób o niej zapomina

Ile zarabia się w komisji wyborczej? Ostatni moment, żeby się zgłosić

Rewolucyjne zmiany w rachunkach za prąd

Okazuje się, że w sierpniu bieżącego roku zajdzie wiele zmian w rachunkach za prąd. Odbiorcy energii będą mieli możliwość skorzystania z tzw. taryf dynamicznych. Wszystko wskazuje na to, że dzięki nim będzie można nieco zaoszczędzić, choć takie rozwiązanie wzbudza wiele wątpliwości wśród polskiego społeczeństwa. 

Wszystko to dlatego, że stawki za prąd nie będą ustalone na cały rok z góry, tylko będą się zmieniać co 15 minut. Czy taki pomysł będzie więc korzystny dla wszystkich Polaków?

Czy taryfa dynamiczna to korzystne rozwiązanie dla każdego?

W przypadku taryfy dynamicznej, stawka za energię będzie odzwierciedleniem bieżących notować na giełdzie. Ceny będą podlegały sporym wahaniom i będą różniły się w zależności między innymi od pory dnia czy też ogólnego zapotrzebowania na energię. Przykładowo, jeśli w danej chwili będzie produkowane dużo energii, a zapotrzebowanie będzie mniejsze, to ceny będą spadać. 

Należy więc mieć na uwadze, że takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w tych przypadkach, w których mieszkańcy mają możliwość elastycznego korzystania z energii w różnych porach dnia.