Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Tyle wypłaca mu ZUS
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.03.2024 09:43

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Tyle wypłaca mu ZUS

Senior
Pixabay/stevepb

Spora część seniorów w Polsce otrzymuje wyjątkowo niskie świadczenia emerytalne, które często nie wystarczają na sfinansowanie podstawowych potrzeb. Choć ustalony jest poziom minimalnej emerytury, to i tak wiele osób otrzymuje niższe wypłaty. Przykładem tego jest pewien senior, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Niebywałe, ile pieniędzy wypłaca mu ZUS. 

Problem groszowych emerytur staje się coraz poważniejszy

Wielu seniorów w Polsce otrzymuje rekordowo niskie świadczenia emerytalne, które często nie są w stanie pokryć podstawowych potrzeb, takich jak chociażby opłacenie rachunków czy wykupienie leków. 

Minimalna emerytura po waloryzacji wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł, ale wiele osób może jedynie pomarzyć o takiej kwocie. Coraz więcej seniorów bowiem dostaje dosłownie groszowe świadczenia. Są to takie wypłaty, które są niższe od minimalnej emerytury. 

Ile zarabia się w komisji wyborczej? Ostatni moment, żeby się zgłosić

Niebywałe, jakie świadczenie otrzymuje senior z Podlasia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jakiś czas temu opublikował dane dotyczące wysokości emerytur w Polsce. Warto wspomnieć, że w naszym kraju obowiązuje powszechny wiek emerytalny, który wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Pewien mieszkaniec województwa podlaskiego postanowił przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Mężczyzna pracował jedynie 26 dnia na umowie cywilno-prawnej i teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca mu 13 groszy miesięcznie

Tyle wynosi najniższe świadczenie emerytalne w Polsce

Mogłoby się wydawać, że emerytura seniora z Podlasia będzie najniższym świadczeniem w całym kraju. Nic bardziej mylnego. Rekordzistką w tej kwestii jest bowiem pewna 63-letnia kobieta, która pracowała tylko jeden dzień na umowie zleceniu. Zgromadziła dzięki temu 2,98 złotych kapitału emerytalnego i teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca jej zaledwie 1 grosz. 

Zobacz także: Ulga podatkowa dla tysięcy Polaków. Wiele osób o niej zapomina