Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pilny komunikat ZUS. Oszuści znaleźli nową metodę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.03.2024 15:47

Pilny komunikat ZUS. Oszuści znaleźli nową metodę

policja ZUS
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Małopolska Policja

Pilne ostrzeżenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Organ informuje o nowym sposobie oszustów na wyłudzenie od nas pieniędzy oraz danych osobowych. W tym celu przestępcy tworzą fałszywe profile instytucji w mediach społecznościowych i zachęcają do inwestycji. Jak obiecują, dzięki wpłacie 1000 zł możliwe będzie pobieranie emerytury w wieku już 50 lat.

Oszuści podszywają się pod ZUS

Oszuści są coraz bardziej przebiegli. Chętnych na wzbogacenie się naszym kosztem nie brakuje, a ich metody ewoluują z biegiem czasu, tak, aby maksymalnie wykorzystywać nowoczesne technologie i zmaksymalizować prawdopodobieństwo szybkiego zarobku.

Nie tak dawno temu złodzieje nie mieli jeszcze tak wielu możliwości i narzędzi, dlatego musieli poważnie głowić się, jak nas skutecznie oszukać. W dobie internetu oraz powszechnej anonimowości zadanie jest jednak o wiele łatwiejsze. I choć policja depcze przestępcom po piętach, demaskując ich kolejne fortele, ci wciąż sięgają po nowe sposoby. Przed jednym z nich ostrzega właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Organ wydał nawet w tej sprawie stosowny komunikat.

ZUS wypłaci nawet 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy wniosek, są pewne warunki

Fałszywy profil ZUS na Facebooku. Złodzieje obiecują szybsza emeryturę

Nowe oszustwo polega na wykorzystaniu w swoich działaniach mediów społecznościowych, za pośrednictwem których złodzieje podszywają się pod ZUS. Robią to, by wyłudzić nasze pieniądze oraz dane osobowe. Niestety, niektórzy już dali się nabrać.

ZOBACZ: 13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy?

W najnowszym ogłoszeniu, opublikowanym na oficjalnych stronach organu, czytamy, że na Facebooku pojawił się fałszywy profil ZUS, na którym zamieszczane są niezgodne z prawdą informacje o pewnej inwestycji. Dzięki niej możliwe ma być pobieranie emerytury już w wieku 50 lat, a wszystko to, gdy potencjalny beneficjent nabędzie takie prawo za 1000 zł.

Sposób jest wyjątkowo wyrafinowany i to do tego stopnia, że jego pomysłodawcy posunęli się nawet do wykorzystania do promocji wizerunku byłej prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. “Występuje” ona w spreparowanym nagraniu, stworzonym przy użyciu narzędzi tzw. deepfake.

Uwaga na fałszywe SMS-y i maile

ZUS zwraca uwagę także na inne przebiegłe metody, np. wysyłanie fałszywych maili i SMS-ów, które umożliwiają oszustom wyłudzenie danych.

Nie należy klikać w podejrzane linki - zarówno w mailach, jak i w wiadomościach SMS. Nie należy też pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki - czytamy w komunikacie.

Organ, poza apelami o wzmożoną czujność i ostrzeżeniami, sam podejmuje również i inne, konkretne działania. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował media, iż pod uwagę brane jest “podjęcie kroków prawnych” w sprawie fałszywych profili na Facebooku.

Źródło: ZUS, Gazeta.pl