Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci nawet 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy wniosek, są pewne warunki
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 01.03.2024 23:02

ZUS wypłaci nawet 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy wniosek, są pewne warunki

zus, dokumenty
Dodatek 550 złotych od ZUS-u Fot. Arkadiusz Ziolek/East News, Canva/ Polina Tankilevitch

Wielu Polaków chętnie korzysta z dodatków, które co miesiąc wypłaca ZUS. O świadczeniu 500+ słyszeli wszyscy, jednak okazuje się, że podobna kwota, bo aż 550 złotych jest niewykorzystywane przez osoby, które mają do niego prawo. Wystarczy spełnić kilka warunków, by nasze domowe budżety co miesiąc zasilały te niebagatelne pieniądze. A najważniejsze — nie jest ono ograniczone wiekowo, więc skorzystać może każdy.

Nie każdy wie o istnieniu tego dodatku z ZUS-u

Miliony Polaków każdego miesiąca korzystają z dodatków socjalnych, które wspomagają osoby w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenie 550 złotych, o którym mowa, jest wypłacane przez ZUS, aby poprawić komfort życia tych, którzy tego potrzebują. Pieniądze możemy przeznaczyć na podreperowanie domowego budżetu, przedmioty codziennego użytku, a nawet przyjemności. Co więcej, może otrzymać je każdy, kto podane poniżej warunki, bez względu na wiek.

Jakich dokumentów potrzebujemy, aby otrzymywać comiesięczne świadczenie? Warto złożyć wniosek już teraz, aby za 30 dni cieszyć się pieniędzmi, które prześle ZUS.

Spore zmiany w ważnym świadczeniu, ZUS poinformował. Zacznie się 1 kwietnia

Kto może otrzymać 550 złotych od ZUS-u?

Świadczenie, o którym mowa, jest przeznaczone dla sierot zupełnych. Osoby w każdym wieku mogą wnioskować o 553,30 złotych miesięcznie, jeśli spełniają te warunki:

  • utrata obojga rodziców/utrata matki, a ojciec był nieznany;
  • posiadanie prawa do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach lub zmarłej matce.

Dodatek wypłacany przez ZUS jest stały, jednak, jak wiele innych świadczeń, podlega corocznej waloryzacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że o dodatek dla sierot zupełnych może ubiegać się nawet emeryt.

ZOBACZ: Pilne wieści dla dorabiających do emerytur. Od marca nowe limity

Jaki wniosek złożyć o dodatek 550 złotych od ZUS-u?

To bardzo proste. Jeśli spełnia się powyższe warunki, należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek, w którym zawarte będą wszelkie informacje dotyczące sieroty, ale również jej zmarłych rodziców.

Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji – możemy przeczytać na stronie internetowej ZUS-u.

ZOBACZ: ZUS zmienia termin wypłat emerytur w marcu

Dokument ERRD można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej lokalizacji ZUS-u (pisemnie bądź ustnie do protokołu), pocztą lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające daty zgonów rodziców. W sytuacji, gdy ojciec nie jest znany, a matka nie żyje, potrzebny będzie dokument stwierdzający datę zgonu matki oraz akt urodzenia, z którego wynika brak ojca. 

Te dokumenty będą wymagane:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, czyli wniosek ERRD;
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców;
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

 

źródło: gs24.pl, zus.pl