Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Spore zmiany w ważnym świadczeniu, ZUS poinformował. Zacznie się 1 kwietnia
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 01.03.2024 16:41

Spore zmiany w ważnym świadczeniu, ZUS poinformował. Zacznie się 1 kwietnia

zus, pieniądze
Biznes Info

Od 1 kwietnia 2024 roku wzrosną stawki jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez ZUS. O rekompensatę mogą ubiegać się osoby poszkodowane w wypadku przy pracy lub takie, które doświadczyły uszczerbku na zdrowiu wywołanego chorobą zawodową, jak i uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej wskutek wspomnianych okoliczności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że nowe stawki będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku. O ile w tym czasie wzrosną odszkodowania?

ZUS podniesie stawkę za jednorazowe odszkodowania

Jednorazowe odszkodowania są wypłacane przez ZUS każdej ubezpieczonej osobie, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Może ubiegać się o nie nie sam poszkodowany, natomiast jeśli doszło do zgonu na skutek powyższych okoliczności, rekompensaty mają prawo żądać uprawnieni członkowie rodziny. Wysokość jednoradowego odszkodowania jest uzależniona od stopnia niesprawności poszkodowanego

Z informacji, które podaje MRPiPS wynika, że od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku będą obowiązywały nowe, wyższe stawki, które ZUS będzie wypłacać w ramach jednorazowego odszkodowania. O jakich kwotach dokładnie jest mowa?

ZUS zmienia termin wypłat emerytur w marcu

Ile wynosić będą kwoty jednorazowych odszkodowań?

Już od 1 kwietnia 2024 roku Polacy otrzymają wyższe jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Do tej pory stawka za 1 procent uszczerbku na zdrowiu wynosiła 1269 złotych. Teraz będzie to 1431 złotych. W przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji otrzymamy 25 044 złotych. 

Co ważne, na taką kwotę mogą liczyć również renciści, którzy są w stanie całkowitej niezdolności do pracy.

ZOBACZ: Dodatkowe opłaty w szpitalu. Wiadomo, za co trzeba zapłacić

Odszkodowania za śmierć - nowe stawki

Wraz ze wzrostem jednorazowych odszkodowań przyznawanych za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej, zwiększy się również kwota w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Od 1 kwietnia 2024 roku wyniesie ona 128 799 złotych. Jeżeli do odszkodowania po zmarłym będą uprawnione jego dzieci, mogą one liczyć na dodatkowe 25 044 złotych. Jeśli do odszkodowania będą uprawnieni inni członkowie rodziny niż małżonek czy dzieci, wówczas odszkodowanie będzie sięgać 64 399 złotych. Każda kolejna osoba otrzyma 25 044 złotych.

ZOBACZ: Mało kto wie o tej uldze podatkowej. Można odliczyć nawet 840 zł

Jeżeli dana osoba zmarła na skutek nieszczęśliwego wypadku przy pracy, jej małżonek lub dziecko będą mogli otrzymać 144 231 złotych. Warto zwrócić uwagę, iż odszkodowania nie będą wypłacane, jeśli osoba, która w nich ucierpiała, była pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Pieniędzy nie dostaną również Ci, którzy celowo nie zastosowali się do przepisów BHP lub wykazali rażące niedbalstwo.

 

źródło: money.pl, zus.pl